» Poradna » Windows (a jiné OS)

Xubuntu 16.04.1 LTS - OpenGL

Ahojte prítomní Linuxáci, je možné dostať nejakým rozumným spôsobom do laptopu s Linuxom Xubuntu 16.04.1 LTS novšiu verziu OpenGL 3.1 a vyššiu? Ak áno, tak aký je postup?Vďaka za rady!

Odpovědi na otázku

Podpora zcela určitě bude záležet na tom co podporuje HW. Pokud nemáte úplně prehistorickou grafickou kartu tak si nainstalujte nejnovější ovladače. Jinak jak zjistit aktuální podporu je zde:http://askubuntu.com/questions/47062/what-is-t... Já tam mám následující:glxinfo | grep 'version'server glx version string: 1.4client glx version string: 1.4GLX version: 1.4OpenGL core profile version string: 4.5.0 NVIDIA 361.42OpenGL core profile shading language version string: 4.50 NVIDIAOpenGL version string: 4.5.0 NVIDIA 361.42OpenGL shading language version string: 4.50 NVIDIAOpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.2 NVIDIA 361.42OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.20 GL_EXT_shader_implicit_conversions, GL_EXT_shader_integer_mix, A předpokládám, že mám tedy podporu pro OpenGL 4.5.

takýto je stav OSS ovládačov. https://mesamatrix.net. netaj keď Xubuntu staršiu Mesahttp://distrowatch.com/table.phpS proprietárnymi ovládačmi beží aj OpenGL 4.5.

Navyše 14.10 bude nové Ubuntu aj Xubuntu 16.10 (2000+16 = rok vydania, 10 = poradové číslo mesiaca vydania)https://wiki.ubuntu.com/YakketyYak/ReleaseSchedule

... zásadne používam len LTS distribúcie (čiže každé 2 roky - 12.04, 14.04, ...).

aj to.je politika, ktorá má zmysel, hlavne v korporátnom merítku, ale Ubuntu v poslednom cykle vyzeralo tak, že LTS boli pradoxne najmenej odladené

14.04 LTS je podle mne dobré, ale nějak nejsem moc spokojen s 16.04 - to mi nepřijde dostatečně odladěné.

... upresním to ohľadom distribúcie Linuxu: v laptope zatiaľ mám veľmi dobre vyladenú distribúciu Lubuntu 14.04.5 LTS - 32-bit.Keďže v apríli 2017 končí podpora tejto distribúcie, na pokusný externý disk som nainštaloval Lubuntu 16.04.1 LTS - 32-bit, aby som vyskúšal "čo ma čaká" ...Po vyskúšaní som bol takmer zhrozený pri zistení aký je to "nedorobok" - dal som ho preč.Vyskúšal som na tom pokusnom externom disku nainštalovať Xubuntu 16.04.1 LTS - 64-bit. Musím konštatovať, že je to už celkom vyladená distribúcia, tak som tam aplikoval všetky mnou používané programy. Nepodarilo sa mi zatiaľ spustiť 4kvideodownloader_4.1-2_i386 - bez problémov sa to nainštalovalo ale pri pokuse o spustenie sa nič nedeje. 64-bitovú verziu som zatiaľ nenašiel. Potom som narazil na mierny problém pri spustení hry SuperTuxKart (v 32-bitovej distribúcii Lubuntu 14.04.5 LTS mi funguje bez problémov - je to v podstate iná verzia hry) - požaduje vyššiu verziu OpenGL. Tá hra sa síce spustí, ale grafika nemá podporu priehľadnosti, takže priehľadné objekty vyzerajú divne.Mám laptop Fujitsu-Siemens Amilo PI 3525 s rozšírenou RAM-kou (pôvodne tam bolo 2 GB alebo 3 GB - to je vlastne jedno) - tento model sa už nevyrába.Grafika v laptope: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)OpenGL version string: 2.1 Mesa 11.2.0Procesor: Core2 Duo, CPU P7350, 2 GHzRAM: 4 GB

novejsi verzi opengl ziskas jen s novejsi verzi graficke karty, coz je u notebooku problem, takze asi smula

jako novější než je v repozitáři? Leda přes nějaké PPA, ale musíš pohledat.