» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows

Zdravím chci si postavit počítač ale nemám tam CD romku nějaké nejlepší způsoby jak tam ten Windows dostat?

Odpovědi na otázku

Třeba USB flash by použít nešlo? ;)

Linux se instaluje z flash disku už hodně dlouho a cca od Win8 to jde i s Windows. (předtím to možná šlo neofiko nástroji).

Instalace přes flashku je obvykle rychlejší než z CD/DVD.

Optická mechanika stojí cca 350.-Kč, což je v celkové ceně PC položka zanedbatelná. A až se se zájmem podíváte na CD či DVD s ovladači k základní desce a začnete vymýšlet jak je nainstalovat, tak si možná uvědomíte že investice do optické mechaniky zase tak zcela zbytečná není, i když aktuální móda je počítač bez ní. Nebývá potřeba každý den, ale občas se hodí.

vyrobce zakladni desky ma sve www na kterych jsou ovladace aktualnejsi nez na cd u desky. To neznamena ze se opticka mechanika nehodi ...

Hm, doma jsem DVD mechaniku nepoužil za posledních 6 let vůbec, v práci už vůbec ne díky jejich absenci. K čemu by se proboha měla hodit?

Mám v PC mechaniku asi z roku 2008, možná starší. Je tam jen proto, že jsem ji ještě nevyhodil. Ani si nepamatuji, kdy naposledy jsem do ní něco strčil a zda to vůbec bylo v tomto desetiletí.

Tohle nevíte a chcete si stavět počítač? No, tak to hodně štěstí...

Ty chceš stavět počítač a neznáš USB a flešku?

Windows se už více než 10 let běžně instaluje z USB flashky. Prakticky od Visty. W8 a W10 k tomu mají přímo nástroj, který Windows stáhne v aktuální verzi a vytvoří USB instalačku. Pro starší (Vista, W7) jde použít jiné nástroje (Windows 7 USB/DVD Download Tool, Rufus). Je to možné i u XP, ale tam už je to trošku složitější, protože u nich se s tím nepočítalo. Ale jde to.Ale pokud stavíš nové PC, zajímá tě jen W10, protože starší nový HW už oficiálně nepodporuje. Takže vem nějakou flashku o velikosti minimálně 4GB, na které nejsou žádná důležitá data (budou smazána) a použij nástroj, který si stáhneš zde:https://go.microsoft.com/fwlink/

možná bude jednodušší a bezpečnější nechat si PC zdarma sestavit např. u CZC a nechat si tam rovnou za příplatek dát i ta Wokna. Mívali nabídku že ti na PC nainstalují nějakou mírně cenově výhodnější variantu W10, co mají v rámci stavění sestav a neprodává se samostatně.

Souhlas, s takovými znalostmi se tady akorát po té stavbě objeví dotazy proč tohle nejde, proč to padá, proč je to pomalé, proč to nejde nainstalovat...

Instalaci dělají bez poplatku, stačí si tam nechat sestavu složit a pokud je u ní i OS, nainstalují ho tam.

tak tím líp. To jsem netušil - já na žádný u nich sestavovaný PC Windows nechtěl.

Windows 95 se dají instalovat i z disket.

Windows 3.1 nebude tolik disket

Ano jsou.