» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows 98

Pokouším se nainstalovat OS win 98 na zformatovaný HDD ve starém NTB (Toshiba Tecra). Spouštěcí disketu pro win 98 mám, win 98 je stažený z webu a vypalený na CD. Po zavedení spouš. diskety a celém průběhu v NTB se nakonec objeví A:\>, tak to přehodím na E: aby se provedla instalace z CD , ale píše mi to hlášku: CDR103: CD ROM not High Sierra or ISO - 9660 format při čtení z jednotky E: a tím končím. Může mi někdo poradit co s tím? (prosím radu "polopatisticky" jsem jen prostý uživatel ! ) Díky.

Odpovědi na otázku

Evidentně nemáš na CD ISO. Musíš CD vypalovat jako obraz souboru ISO.

bud to nevie mechanika precitat, alebo je to zle napalene. v moznostiach pri napalovani by mala byt moznost zvolit format a vybrat ISO-9660. To napalene cd funguje v inej mechanike?

Disketu nepotrebujes, W98 je bootovaci (pokud je spravne vypaleno)...

"...jsem jen prostý uživatel !..." Sprostý uživatel nemá co instalovat operační systém. Máš to iso, kdoví odkud, špatně vypálené! Pokud to doopravdy obraz byl a nenalátal jsi tam kdoví co! CD s MS W98 bylo BOOTOVATELNÉ.

a co ak ten pocitac nevie bootovat z cd mechaniky? ano, aj take existuju.

Potřebuješ alespoň základní instalační disketu DOS7, kterou si připravíš HDD. Bývala přiložení k instalačce na CD. Pomocí této instalačky vytvoříš systémový oddíl na HDD a naformátuješ na FAT32. Měly by stačit 2GB. Na této instalačce by měl být ovladač pro připojení CD, který se nainstaluje do config.sys. Můžeš s výhodou použít nějaký jiný, který se přikládal k CD mechanikám. Nejrychlejší způsob instalace je, že spolu se systémovým oddílem připravíš i datový, kam do složky W98 nakopíruješ z CD instalačku Windows. odtud spustíš instalaci. Po základní instalaci doporučuji ponechat, ještě si občas Windows budou mít tendenci si něco přiinstalovávat.Pokud budeš mít modernější instalační disketu, tak stačilo do ní nabootovat a potřebné ovladače byly spuštěné. Pro jednorázovou instalaci to postačí.