» Poradna » Windows (a jiné OS)

Win 7 profesional zabírá půlku harddisku ( přes 460 GB )

Zdravím Vás tu.Nainstalovala jsem si legální verzi OS Win 7 Profesional, ale byla jsem překvapená kolik místa na disku mi to vzalo. Disk má velikost 1TB. Momentálně mám k dispozici (v čistém" pc) na disku C:/ 460 GB a systém win zabírá vlastně stejnou velikost.Jde o to, že pokud zvolím Spravovat počítač a v uložišti chci zmenžit svazek s OS, tak mi to nenabídne žádnou možnost snížení jeho velikosti.OS by mělo zabírat tak do 20GB a těch momentálních 460 GB je šílenost.Čili moje otázka: Jakým způsobem můžu zmenšit svazek s OS aby mi byla jeho "kapacita" připsaná na C aniž bych musela provádět reinstalaci :(Respektive co udělat pro to, aby mi systém nezabíral půlku hardisku.Mockrát děkuji za radu

Odpovědi na otázku

Samozřejmě, že tolik nezabírá. Pouze máš - zcela hloupě - rozdělený drive na oddíly.

Dotaz byl položen s prosbou o radu jak to udělat, aby tomu tak nebylo.Díky

Velikost oddílu nastaví ADDS nebo Paragon

díky

Ja mam doma externí harddisk a ten má jen 800 gb a to tam nic není

A já mám doma externí disk a když na něm nic není tak tam mám 931,3 GB, heč ....

Holt některým ženským to více sluší v kuchyni nad svíčkovou, než v pracovně nad počítačem

Kromě té svíčkové bych věděl ještě o jedné činnosti!

Takže ve skutečnosti nejde o to, že by win měl 460GB, ale o to, že ti nejde zmenšit svazep pod 460GB? Oddíl jde zmenšit jen na takovou velikost, kdy se narazí na nějaké nepřesunutelné soubory. Jelikož jsou "nepřesunutelné", tak je OS neumí přesunout a nejde to tedy zmenšit. Co s tím? Musíš je odstranit. Může to být pagefile, hiberfile a soubory k obnově systému. Pokud tedy zakážeš pagefile, hibernaci a odstraníš (vypneš) body obnovy, tak to půjde. Další možnost je disk vyndat a udělat defragmentaci pod jiným systémem, kterému je jedno, co je to za soubory.

Přesně tak. OS tolik obsahovat nemůže jen při instalaci došlo k takovém rozdělení.Asi Vám budu připadat hloupě, ale nejsem zaběhlá s pc. Tak jestli mi můžeš popsat jak vypnout body obnovy, zakážu pagefile, hibernaci - budu ti vděčná.Díky

Mysli ale na to, že je třeba to pak zase zapnout a vytvořit nový bod obnovy. Pagefile:http://www.virtualniservis.cz/news/jak-vypnout-strankov... Hibernace:http://support.microsoft.com/kb/920730/csObnova:http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/turn-system... Ale měl by to udělat spíš někdo jiný, kdo o tom něco ví.

Pokud jde o nově nainstalovaný systém, tak nejbezpečnější je to znovu nainstalovat a zadat správné hodnoty. Pokusy násilně zmenšit velikost svazku nezřídka končí havárií a nutností obnovy na zmenšeném disku. Ne vždy to končí optimálně nainstalovanými W7, bývají tam nějaké zbytky, které omezují.Pro W7 doporučuju velikost systémového disku 100GB.

Souhlasím, pokud jde o novější instalaci, nemá smysl s tím blbnout. Nová instalace s řádným rozdělením bude vždy lepší.

pokud máš čerstvě nainstalováno je možná výhodnější udělat ten reinstall a nějak rozumně nastavit oddíly. C-čko se systémem dávám kolem 100GB, což je většinou bohatě stačí na systém (pamatuj že časem nabobtná..) a většinu programů. Pokud toho nebudeš instalovat tolik, tak stačí i míň, ale pod 60 bych asi nešel... Ono zmenšování systémovýho oddílu není žádná sranda...

Oba dav SW to umí přerozdělit i při jedoucím OS. Takže žádné vypínání, pozastavování, odstraňování, NIC. Pouze jedno doporučuji, aby s tím SW pracoval někdo "znalý", protože jde o unikátní operaci, která není ani jednoduchá ani typu "udělej si sám". Může skončit stavy, které pokud obsluha nezpracuje, nenabootuje OS. A to tím stavem nemyslím, že se něco poničí. Nic se neponičí, data budou kde mají být, nerozbitná a úplná, pouze nastane malý problém. Nenastartuješ.Druhá možnost je možná pro tebe jednodušší. Udělej instalaci znovu s tím, že použiješ svůj vstup a nastavíš velikost oddílu (např. kolem 20-40 GB).

Znalosti jsou třeba na všechny postupy. Ani jeden není pro neznalé. Pokud už ale umí novou instalaci, tak to je asi nejsnažší cesta.

pošli screen napr. total commanderu. Ak Ti ozaj dáta zaberajú 460GB, daj zobraziť všetky súbory (skryté) a zistíš čo Ti zaberá toľko miesta