» Poradna » Windows (a jiné OS)

Win 10 - místo na disku

Ahoj všem, mám novou instalaci win10 a na disku je zabráno přes 70 GB... Je to tak v pořádku?

Odpovědi na otázku

70GB je hodně, ale je otázka, jak jsi tu instalaci dělal a co konkrétně ti těch 70GB zabírá.

Je to priblizne (velmi zhruba) dvojnasobek mista, ktere by melo byt zabrane po korektni ciste instalaci Win10.

Ovšem otázka, jestli do toho nepočítá celkově zabrané místo z disku, včetně obnovení systému, souboru pro hibernaci, koš atd. Tak snad se podívá, co konkrétně to zabírá

Tak, tak.

Pardon, zabráno je 42 GB. Složka Windows má 27 GB. Ostatní jsou malé, ale kde je cca 10GB netuším...

No může to být cokoliv z toho, co jsem výše napsal. Ovšem aby to bylo vidět, musí být v možnostech složky zapnuté zobrazení skrytých souborů a taky zobrazení "chráněných souborů systému". Potom bys měl vidět naprosto všechno, co zabírá nějaký prostor. A možná nejjednodušší je nainstalovat program třeba Treesize free, zvolit u něj "spustit jako správce" a on ti přehledně seřadí všechny složky/soubory podle toho, kolik zabírají místa a budeš mít jasno.

Díky moc všem :)

Pro nejake soubory, treba logy telemetrie(klidne i 10GB) nepomuze ani zobrazovani skrytych/sys souboru a je potreba pouzit TreeSizeFree a podobne..

"mám novou instalaci win10" Takze logy telemetrie to zjevne nebudou.

Pravda, po projeti disku s TreeSizeFree by vedel hned co kolik zabira..

Pricemz z dotazu je jasne, ze by mu to stejne k nicemu nebylo. :o)

Jemu asi ne, ale screenshot snad udelat umi a z vysledku scanu by bylo jasny co tam ma "zbytecne navic". Takhle se nehne nebo nakonec smaze neco co by nemel..

Predchozi diskuse snad dostatecne vyjasnila, ze nic navic tam nema a ze by do toho nemel nijak zasahovat.

Kdyz si date zobrazit skryte a systemove soubory, tak to zjistite. Jak psal JackBrno, patrne objevite: hyberfile.sys, pagefile.sys atd.A az je objevite, tak to zobrazovani zase vypnete a prestanete to resit.

nezapomen na fast startup (coz je svym zpusobem hibernace). Take jednou za cas (napr. po zalohovani) spust vssadmin delete shadows /alla samozrejme cleanmgr.exe spusteny elevovaneMP

aktualne win10 aj s aktualizaciami zabera nieco okolo 31GB. Na 32GB disku zostalo asi 500MB, ked som naposledy instaloval taky super notebook s 32GB letovanym uloziskom.