» Poradna » Web a internet

WD my cloud EX2 - vzdálená záloha

Dobrý den, chci se zeptat jestli jde na WD My Cloud EX 2Ultra nastavit to, že by na něj šlo PC zálohovat na dálku.? V nastavení je akorát možnost zapnout vzdálený server. Ale to nevím co znamená Víte jak to myslím? Že Nasku budu mít doma, ale budu chtít PC třeba z kavárny zazálohovat. https://ctrlv.cz/FyoO

Odpovědi na otázku

U MACa to běží přes TimeMachine u Win netuším..

hm... jestli správně čtu text na vašem screenshotu, tak je tam vcelku jasně napsáno, že funkce vzdálený server slouží pro zálohování z jiného MyCloudEX2... ve stejné síti...K tomu, co potřebujete vy byste v kavárně musel být připojen pomocí VPN do vaší místní sítě (a pak to bude probíhat stejně jakobyste byl doma), anebo zpřístupnit NAS tak, aby byl "vidět" z internetu (nejjednodušeji nastavit jeho IP jako DMZ - bude se tvářit jakoby seděl na vaší veřejné adrese).

Ok. A to udělám jak? Aby byl vidět jako vzdálený server? A u WD nejde stáhnout VPN jako aplikace jako třeba u Synology, co? A pak když si to nastavím, tak budu moct PC zálohovat na dálku? A půjde i nq dálku z té zálohy obnovit? Díky

Jakube trochu motáte 2 věci, pojďme to rozdělit:1.) VPN není od Synology ani WD - tedy... VPN je způsob jak se připojit do soukromé (vnitřní) sítě, anižbyste tam fyzicky byl. Vytvoří kanál (tunel) do vaší sítě, který ale může použít jen ten, kdo zná heslo. Zjednodušeně funguje takto: https://xvp.akamaized.net/assets/public/vpn-for-dum... 2.) Zálohování - jedná se o kompletní zálohu PC (řekněme bitovou kopii) nebo jen zálohování určitých adresářů....? - v prvním případě bych nedoporučoval jakékoliv větší operace na veřejné (a tudíž nespolehlivé) síti - co budete dělat, když v kavárně vypadne proud uprostřed obnovování bitové kopie systému? Napovím: máte problém. To co asi chcete (a musím dodat, že je docela unavující si přečíst dotaz, poslat 2-3 odpovědi a z dalších reakcí teprve pochopit na co se uživatel ptá) - je možnost zálohovat bez ohledu na síť, kam jste připoený..... a pak bych doporučil spíš řešení typu https://www.crashplan.com/ nebo Acronis Backup a další....Nicméně i tak bych kompletní zálohu PC prováděl na lokální síti (rychlost, bezpečnost) a soubory bych raději ukládal do nějakého vhodného cloud úložiště typu Google Drive, One Drive, Dropbox - jednak je máte lokálně uložené (v kavárně vypadne proud, ale vy neřešíte) a jednak po každé změně (skoro) se automaticky "vyzálohují" do cloudu a jsou v bezpečí (a odtamtud je můžete zase automaticky sosat na váš NAS).Když tak se opravdu zkuste trochu prokousat diskuzkama na téma NAS a zálohování...

Špatně jsme se vyjádřil. Co znamená VPN vím. Ale chtěl jsem říct, že Synology umožňuje si do jejich Nasu nainstalovat aplikaci VPN. A je to "vaše vlastní." A jde mi o toto. Mám známe, kteří si nezálohují PC. Tak jsem jim nabídl aby si ho zálohovali ke mně na Nasku. Ale potřebuju ten vzdálený server. Nevíte jak to udělat? Aby známí si ten Pc zálohovali ke mně na Nas? A nejsou na stejné síťi.

tak znamemu bych NAS nezpristupnoval. Jednak vytezi vas net, zadruhe kapacitu a zivotnost disku a zatreti a to nejpodstatnejsi, cokdyz chytne RansomWare, tak mate po datech vsech. Takze s tim opatrne. Radeji at si znamy koupi svul zalozni mechanismus nejaky prenosny USB disk.

Naprostý souhlas. Pryč od podobných služeb známým. Věřte mi, vim o čem mluvím. Zalohovat můžou jednodušeji na externí disk, skrytou partition... Windows10 v sobě víceméně maji samy dostatečnou backup funkci.... Udělejte pro ne to, ze se jim o ty zálohy postarate - to je správně... Ale ne za cenu takovéhoto zaplatovaneho reseni....Další komplikace mohou následovat... Umře vam NAS a známý přijde o důležitá data... Zbytečně se vystavujete působení 1. Zákona:Co se v IT může p0srat se taky p0sere :)Krásný den přeje Pavel .B.

Já mám v Nasu 2 disky. Nastavené na Raid 1. Plus ještě celý Nas zálohuju na externí disk. Takže malá pravděpodobnost, že o data přijdu. Ale jinak s tím zákonem máte pravdu

Znamym bych NAS nezpristupnoval. Znamy muze chytnouut Ransomware a mate i po datach v NASu. Takze s tim opatrne. Znamy at si koupi prenosny USM3 disk nebo flashku. Navic cim vice se na disky zapisuje, vytezovalo by to tvun internet, snizi se zivotnost disku a cokdyz vam disk odejde a znamy bude chtit zalohy co mu reknete?

Ok díky. Takže vůbec nemumožnovat přístup? Známím bych to jen nastavil a samo by se to už zálohoval. Moc tomu nerozumí. A ten Ransomware by se tam natáhl sám, nebo by museli oni? Díky

Můžete ho tam natáhnout vy sám - nebo třeba oni - je to jedno. Výsledkem můžou být ztracená data na obou stranách. Ransomware jednoduše zakryptuje všechno, na co dosáhne a je to. Nicméně vážně, pokud je to na kšeft, donuťte je koupit si vlastní NAS (klidně jim ho můžete "hostovat" u vás...) - nebo jiné řešení pro backup (za pár stovek koupit kvalitní externí disk a jednou tejdně se tam zastavit a zálohovat). Pokud je to pro kamarády, tak fakt akorát riskujete opruz - ztracený data, přetížená linka, "ojetej" disk v NASu.... kolega MM má pravdu - svatou pravdu ;)

OK. Díky moc. Teprve se v tomto učím. A jak myslíte to hostování? Ne, na kšeft to není. Jsou to jen známí, ale nějakou kačku za udělání dostanu. A jak se mohu chránit já abych si tam já nenatáhl Ransmwarte? V PC mám zaplacený Eset. A jak se mi můžou ojíždět disky? Já mám Nasku nastavenou, že přes noc od 00:00 až do 5:00 je vyplá. Úplně se vypne.

Před ransomware se ochráníš tak, že budeš zálohovat na externí disk který bude kromě doby kdy se zálohuje/obnovuje offline = fyzicky odpojený od PC. Jedině tak nedojde k jeho napadení=zašifrování.