» Poradna » Počítačové sítě

Vzdálená plocha bez veřejné IP

Ahoj, pro jisté nenáročné účely si chci doma zřídit levný server s Windows Server (ten mám zdarma od organizace), na který chci přistupovat pomocí Remote Desktop. Poběží tam desktopové aplikace, které jen potřebuji mít zaplé nonstop a přes RD je ovládat z notebooku tak, jakobych u toho počítače přímo seděl.Lze toto připojení nějak jednoduše nastavit, pokud nemám veřejnou IP adresu (jak), nebo musím změnit poskytovatele připojení? Ten můj nabízí veřejnou IP jen pro firemní tarify, které jsou o dost dražší a to já nepotřebuju...Díky

Odpovědi na otázku

Jedině s využitím nějaké služby třetí strany. Nejspíš přes teamviewer a podobně. Ale musíš počítat s tím, že taková služba pak má přístup k celému počítači, takže je otázka, jestli jí budeš věřit. Jedinou rozumnou cestou je veřejný IP.

RDP bez verejne adresy nebude fungovat. Musel byste pouzit treba TeamViewer nebo neco podobneho.Za verejnou adresu se u vetsiny ISP priplaci. Skutecne pripojeni k internetu, ne jen pristup k nekterym internetovym sluzbam holt neco stoji..PS: A zrovna ten TeamWiever mel nedavno takovou nehezkou aferu s bezpecnosti. :o(

Pokud nemas verejnou a nechces ji, mozna ze by stacilo poprosit isp aby na tvou vnitrni ip forwardoval jeden port, ktery pak forwsrdnes na ip serveru na sluzbu rdp. Pak se budes pripojovat na verejnou toho isp. Je to sice komplikovanejsi reseni, ale muze fungovat. Na tom portu treba muzes rozjet misto rdp treba vpn server a tim si otevres tunel a muzes brouzdat jako v lokalni siti. Nejen rdp.

Ideální řešení je připojení přes veřejnou IP adresu.Pokud to nejde, tak je vždy ke spojení nutný prostředník (třetí strana) a tam záleží jak tomu prostředníkovy věříš. Takže můžeš použít například VPN přes "kamaráda" s veřejnou IP, TeamViewer, Hamachi, nebo třeba Ngrok.