» Poradna » Ostatní

Výpočty z chemie - hmotnost, molekuly částic, objem

Ahojky, pomohl by mi pls někdo s úkolem z chemie??? Já to nějak nedokážu vypočítat...

zadání:

Nádoba o rozměrech 3 x 5 x 7 m je naplněná kyslíkem (O2 - ta 2 je malinká)
m (hmotnost) = ?
N (molekuly částic) = ?

Pomůžete mi prosím, děkuji za vaše reakce na moji otázku...

Odpovědi na otázku

nebo alespon radu, jak na to... moc prosím

Možná nebudu přesný v počtu "L", ale potřebuješ znát molovou hmotnost molekuly kyslíku - ta je dvojnásobek (ta malá 2) atomové hmotnosti kyslíku.

Např. zde cs.wikipedia.org ... najdeš, že kyslík má 16.

Druhá věc, kterou se vám učitlelé pokouší nacpat do hlavy, je, že za standartních podmínek (doufám,že tak zní zbytek zadání) má jeden mol plynu vždy stejný objem. To je zhruba 22 litrů.

Přesně to je tady -www.tzb-info.cz ... takže 22,38 litru nebo krychlového decimetru, jestli se to ještě používá. Pak to můžeš dopočítat, nebo se rovnou podívat do uvedené tabulky, kde je měrná hmotnost v kg na krychlový metr = 1,43kg/m°3.
Spočítat objem nádoby, vynásobit měrnou hmotností a je to.
Důležité je uvádět podmínky teploty a tlaku, protože podle nich se měrná hmotnost mění, podle plynové konstanty.

Počet částic v jednom molu už najdeš s pomocí Google sám? Kolik je tam molů? Všechno to jsou trojčlenky, ovšem to se dnes neučí, tak nevím...

Podle jednoduchého zadání nemá smysl uvažovat jiné než normální podmínky.
Začněme výpočtem objemu nádoby: 3x5x7m ==> 105 000 litrů.
Molekulová hmotnost kyslíku = 32
z Avogadrova zákona víme, že 32g kyslíku (1 mol) má objem 22,4 l
Avogadrovo číslo je 6x10*23 a vyjadřuje počet molekul plynu ve 22,4 litrech.
Hmotnost kyslíku v nádobě tedy je (105000 : 22,4) x 32 = 15 000g = 15 kg
Počet molekul kyslíku v nádobě je (105000 : 22,4) x 6x10*23 = 2,8x10*27