» Poradna » Ostatní

Vypnutí Raspberry Pi.

Chtěl bych se zeptat jak dlouho trvá vypnout Raspberry Pi. Ptám se protože ho normálně vypínám jako bych vypnul PC, počkám cca 10 min od doby co přestane blikat ACT a vytáhnu ho ze zásuvky. Znovu ho už ale nezapnu. Zapne se až když přeinstaluju OS a někde jsem četl že když to vytáhnu z elektriky moc brzo tak mi to poškodí data na kartě. Může to být tím nebo je to něco jiného?

Odpovědi na otázku

Já ho normálně vypínám vypínačem na kabelu... pak ho zapnu a ono naběhne... pokud musíš pokaždé instalovat Os, tak je něco špatně... (dám vypnout, počkám pár vteřin a vypínám ho, tečka - někdy i z plochy (na hovado) a nemá problém)

Ja mam na nom openelec a tiez nezvladne vypnutie na tvrdo a poskodi suborovy system. Ovsem po vypnuti cez menu pockam az doblika zelena led a vypnem z prudu.

Měl jsem OpenELEC na RPi2 a vždycky jsem to vypínal natvrdo a bez ukončení OS, teď mám LibreELEC na Odroid-C2 a dělám to taky tak. Nikdy mi to nic na filesystému nepoškodilo. Prostě dojedu video, přepnu televizi na anténu a vypnu prodlužovačku s Odroidem (předtím s RPi2).Nejspíš to bude záležet na tom, co ti na tom RPi jede. Já mám vypnuté všechny funkce, které na videopřehrávači nepotřebuju - včetně počasí. Běží mi tam jen Samba.

To by mohlo byt.

Je nutné ho vypínat? Vzhledem ke spotřebě. ☺

Není. Jen mě zajímá co dělám špatně. Jinak Raspbian jsem nainstaloval pomocí Win32 Disk Imageru na Adata 8GB class 10 microSDHC. Tak mě ještě napadá že by to mohlo být právě tou kartou (nevím jestly je pro to vhodná).

ja to mam taky na kartach class10 (8GB). funguje to v pohode, drazsi nema cenu kupovat.Vypinani mi funguje spolehlive na RPi 2 i 3 (i na v1 nez jsem ji prodal)... tezko rict kde je problem..

Mám OpenElec, vypnutí po kliku na tlačítko na obrazovce trvá několik vteřin (po té době se mi automaticky vypne zdroj).

Já používám Raspbian Jessie z oficiálního webu Raspberry Pi takže systémem by to snat být nemělo.

Nesmysl. Nebo jinak, zalezi to na OS - pokud je tam spatny OS, tak toho tvrde vypnuti poskodit muze. Pokud je tam rozumny OS, tak s tim nema nejmensi problem. Kdyz vezmu kolikrat jsem uz musel nejaky pocitac/server vypnout natvrdo, tak bych je podle tve teorie preinstalovaval nonstop cely zivot.

Tet jsem si něčeho všiml. Když po neúspěšném spuštění rasp dám sd do pc tak mi oznamí že našel chybu. Tet jsem ale nainstaloval os, zapnul rasp, vypnul rasp ale nezapínal jsem ho, dal jsem kartu do pc a ten mi chybu nehlásil. Dal jsem ji tedy zpět do rasp, zkusil jsem ho zapnout a neuspěl jsem. Takže cokoliv je špatně se pokazí při tom druhém zapnutí. Reboot funguje normálně.

Schvalne zkuste po vypnuti nastartovat RPI ne odpojenim napajece od site ale vyzkratovanim dvou kontaktu na decse oznacene (oramovane) jako RUN (u rpi2 se nachazi nad display portem).https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Ra...

Zaplo se. Značí to nějakou závadu kterou můžu opravit, nebo si tam mám akorát připájet tlačítko?

Tezko rici, chtelo by to vyzkouset s jinou pametovou kartou ale nejspis to bude nejaka zavada primo na RPi. Mam 3 ks RPi2 a zadny mi za temer 2 roky co je mam nic porobneho neudelal a ze jsem s nima provadel psi kusy.

Zkoušel jsem jinou kartu se stejným výsledkem. Řekl bych že je špatný jeden z těch malinkých SMD součástek co se starají o soft laching v čemž se vrtat nebudu. Pokut už nikdo nemá žádné nápady tak si tam připájím tlačítko a budu tomu říkat funkce (což mi vlastně dokonce i vyhovuje, pokut neodejde ještě něco jiného).

Ja mam sice na vsech take pripajene tlacitka ale Vas problem to resi jen docasne. Co kdyz vypadne proud? Vy na tom provozujete pouze raspbian?

Je to mé první Raspberry Pi. Zrovna mi to přišlo tak jsem tam hodil ten základní systém od výrobce, když jsem narazil na ten problém. Koupil jsem si ho hlavně ze zvědavosti aniž bych pro něj měl naplánovaný nějaký projekt takže uvidím.

U raspbianu muzete jeste zkusit vyresit Vas problem s bootovanim tim, ze prevedete vlastni system z mSD slotu do USB. Na mSD prenesete pouze oddil fat32 (/boot) a zbytek systemu pak na nejake USB zarizeni (flashdisk/hdd nebo mSD v USB redukci). Ja to tak dokonce i doporucuji nebot na mSD ve slotu je mnohem pomalejsi zapis nez kdyz date tu stejnou kartu pres redukci do USB. Ten rozdil je treba pri aktualizaci v desitkach minut :(

Normálně dej vypnout počkej 7 sekund a vytáhni kabel ono ta kontrolka nezhasne nikdy