Vyplatí se vůbec přepěťová ochrana ?

Ahoj, můžete mi poradit, zda se opravdu vyplatí koupit přepěťovou ochranu místo obyčejné prodlužovačky ? Připadá mi divné, že přepěťová ochrana, co mi ochrání pc a spol., případně TV + satelit apod. stojí jen ubohých 300 korun a prodlužka polovinu. https://www.tsbohemia.cz/orvaldi-prepetova-ochrana... ++++++a ještě dotaz - většina těch přepěťových ochran má délku kabelu jen 1,5 metru - já potřebuji od zásuvky k PC nejméně 3 metry - musím tedy vybírat tyto nebo můžu tu krátkou zasunout ještě do prodlužovačky a ne do zásuvky ?++++++a ještě tedy, ať je to kompletní, má cenu domů třeba koupit UPSku ? http://www.softcom.cz/eshop/apc-back-ups-es-700... za 2400 už celkem drahej špás - pokud by UPS sloužila jenom k tomu, že mi PC nevypne a poběží ještě pár minut na baterii, tak to je za ty prachy k ničemu - nebo je v ní zabudovaná nějaká extra přepěťová ochrana, která mi elektroniku ochrání daleko lépe, než ta výše uvedená za 300 korun ? Díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Pokud se zabezpečíš jen "na konci" , tak ti nějaká prodlužka nepomůže.

Nejdřív si zjisti jak máš pořešenou ochranu 1. a 2. stupně, pokud vůbec nějak, pak můžeš teprv řešit 3. stupeň. Na netu si počti je toho napsáno dost.Přepěťovky 3. stupně zabezpečuje často jen transil, součástka za pár korun, takže co bys čekal? Tam je pro nízké ceny celkem prostor. Přepěťovku 3. stupně měj co nejblíž samotnému spotřebiči, koupil bych v tvém případě 2m jednozásuvkovou prodlužku, zapojil do závuvky ve stěně a do prodlužky pak tvou přepěťovku. Další dva metry od přepěťovky ke spotřebiči jsou ještě ok, ale takových 10 metrů je jako bys tu ochranu vůbec neměl.Na UPS pozor, z těch levných leze většinou pěkný hnus.http://diit.cz/clanek/databaze-tvaru-vys... Přepěťovku obsahují stejnou.

Ne, data je lepší off-line zálohovat případně vypalovat (BD nejde tak snadno vymazat jako HDD) a PC připojistit. Zjistil jsem, že kde je slušné vedení a není třeba ochrana proti výpadku - nevyplatí se. Co 2 roky měnit baterie, nevím chce se ti? Jen bateriové UPS má význam, navíc musí být kvalitní.> Pracovně pochopitelně ano, ale to ti asi nejde.

Jako že má zálohovat RAM na BD?

http://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/dokumentac... Takže samotná přepěťová ochrana na běžné rozvodné síti 220V moc nestojí. Naopak UPS obsahuje 2x měnič napětí (220V na 12V a zpět na 220V) a dále různé regulační obvody plus samotná baterie.Takže rozdíl v ceně tam je dán zcela jinou konstrukcí a hlavně účelem použití. Samozřejmě existují i různé typy UPS, podle způsobu zapojení té záložní baterie resp. principu jejího "připojování" Některé obyčejné UPS pouze přepnou při výpadku přívodu zdroj na baterii,ale pokud Vám na vstupu jde kolísavé napětí např v rozsahu 200 - 250V tak to neřeší, jiné dokáží samy korigovat výkyvy na vstupu a na výstupu dodávají konstantních dejme tomu 230V.Je na Vás co si pořídíte.Nicméně by jste měl vědět že např. před úderem blesku Vás nemusí ochránit ani přepěťová ochrana. Záleží totiž kam blesk udeří (kde vstoupí do Vaší el. sítě) a jestli nedojde ke vzniku rozdílu potenciálu napětí na místech kde by jste to normálně ani nečekal. Proto by se přepěťová ochrana měla umisťovat až na koncové body a proto je omezována maximální délka kabelu.

Je to jednoduche, prepetovka je mnohel lepsi jak obycejna prodluzka. A kvalitnejsi UPS je rozhodne lepsi jak prepetovka. Jenom tu prepetovku co posilate by jsem nebral. Radeji si priplatit a vzit https://www.tsbohemia.cz/apc-essential-surgearrest... . Ta UPS je pro domaci i kancelarsky provoz dobra a spolehliva.Kvalitni UPS (treba zrovna ta od APC) funguje jeste na vyssi urovni a krom ochrany proti prepeti i podpeti, vylepsuje kvalitu vystupniho napeti v zasuvkach ktere jsou zalohovane.Ted otazka, jestli to ma smysl. Ano smysl to ma i s tou prepetovkou. U me v praci (kancelarska budova) byly doby kdy jsem menil mesicne i dva zdroje. Po nasazeni prepetovek ke kazdemu stroji je to snad uz jenom jeden mozna dva zdroje za cely rok. Napetove spicky vznikaji v siti relativne casto (staci naproti od baraku aby nekdo spatne zapojil cirkularku). Shrnuti. Prepetovka chrani hlavne proti prepeti a velkym razum v siti. To dokaze zachranit elektroniku proti velkym napetim ktere se muzou dostat pres zdroj i k zakladni desce. UPS krom toho chrani stroj i priti kratkodobemu vypadku kdy nemusi vylozene dojit k poskozeni HW vlivem vypnuti, ale casteji dochazi k poskozeni ci ztrate dat. Nejednou se stalo ze diky vypadku v nevhodnou dobu se podelal i samotny operacni system. Takze si myslim ze UPS je proste lepsi volba i kdyz je drazsi.

Jak v práci, tak i doma mám u všech počítačů UPS a řeknu ti, že občas je slyšet, jak si krátkodobě přepne, protože vznikne podpětí. Nebo když ti někdo vyhodí pojistky, tak je k nezaplacení.

Sksute si nieco precitat o prepatovych ochranach na strankach vyrobcov (priamo v CR mate niekolko). Prepatovka ma zmysel ako ochrana 1. proti nahode (do vedenia k domu "uhodi" blesk. 2. proti trvalym prevadzkovym problemom (na rovnakej faze mate spinanu indukcnu zataz (chladnicka, klimatizacna jednotka ...) alebo na vidieku na konci vedena suseda s zvarackou, okruznou pilou, velkym cerpadlom v studni... Ak ma prepatovka fungovat potrebujete riesit 3. stupne ochrany, vami spominana predlzovacka je ten 3, ale ten Vam prask blesku do vedenia nevychyta. Na to musite mat 1. stupen na vstupe do objektu a druhy stupen v rozvadzaci. UPS ktoru ste uviedli nema dvojity menic, to maju u APC az on-line UPS za niekolkoNASOBNE vyssiu cenu. Back-UP UPS maju iba filter arele, ktore v pripade straty napajania prepne na baterku a menic. Co sa pocas prepnutia deje na vystupe si mozete pozriet na osciloskope, nie, urcite to nie je sinusoida Na druhej strane Vam UPS vie po seriovom alebo USB rozhrani vie poslat signal pre aplikaciu, ktora Vam korektne vykona shutdown, takze y ste odata nemali prist ani ked PC pobezi bez Vas. Je potom na nastaveni, ci po obnovei napajania zataz/PC zapne, alebo bude cakat na stlacenie tlacidla ON. Baterie nemusite menit kazde 2 roky, spravidla vydzria 4-5 rokov. Pokial chcete lepsie pepatove ochrany, poom su skutocne lepsie, pricom si treba uvedomit, ze prepatia nechodia iba po 230V~ale i po datovych vodicoch. Priklad kvalitnej prapatovky: http://www.skytop.sk/1040/saltek-net-overdrive... Ta Vam ochrani i Ethernet.... (ak nemate doma pripojenie cez optiku, tak treba chranit aj metalicke vedenie pre aDSL/VDSL... ) Opakujem, rovnako ako pri predlzovacke ide o ochranu III stupna, ak nemate I a II stupen, (tam su sumy RADOVO vyssie sama vsetko neustoji...) UPS domov kupujem, ak 1. pracujem na desktop PC a strata rozrobenej prace ma pre mna Ukázat celý příspěvek

tak díky - dle bodu 1. - ztráta neuložené práce mě nebolí dle bodu 2. - nepotřebuji, aby se mi něco korektně uložilo, když u toho nejsem - to by musela být sakra náhoda, že by při kopírování z PC na externí disk zrovna šlehlo nějaký podpětí či vyhodil někdo pojistky a externí disk bude asi v čoudu po přerušeném zápisu .... to se mi za x let nikdy ještě nestalo, teda nekopíruju pro jistotu za bouřky .....+++++++takže aspoň tu přepěťovku bych asi koupil ten APC Essential jako ochranu č.3 - ale nevím, jak teda budu zjišťovat, jestli rozvody u mě v paneláku a bytě mají první 2 stupně ochrany - není to snad dáno přímo nějakými normami při výstavbě ?+++++jde mi taky ještě v jiné místnosti o ochranu drahé TV a satelitního přijímače - tam nemám nic - jen tlačítko vypnout na vícezásuvkové prodlužce ( v ní je zapojeno i napájení routeru TP Link a všechno k němu je už bezdrát ) .....zatím se nic nestalo ...

ad. bod2: Stačí ženská s dodrbanou kulmou.

Ak ti nevadi slovencina tak tu je to popisanehttps://linuxos.sk/clanok/ako-nas-ochrani-pr... Inak plati lepsia slaba ochrana ako ziadna a lepsia poriadne spravena/navrhnuta ako slaba.

takze UPS neriesime. Riesime prapatovu ochranu a to IT a TV, to vsetko v bytovom dome (cize ochrana typu 1 je mimo Vasu "kompetrenciu" bavite sa o nej s ostatnymi najomnikmi/majitelmi bytov, pripadne spravcovskou spolocnostou. Normy pri vystavbe nejake boli a nejake su a stale sa sprisnuju. Takze ano, ak by ste DNES robili rekonstrukciu rozvodov, nejake tie prepatovky sa instalovat budu. Ak vsak mate instalaciu z 70-80 rokov minuleho storocia, nic moc necakajte Samozrejme bytovy dom ma jednu vyhodu - o energiu blesku sa s vami " podelia" susedia - a kedze v prirode plati cesta najmensieho odporu, prepatie pojde (viac) tam, kde nebude mat ziadnu ochranu ako tam, kde bude ochrana aspon kasa takas... Ochrana 2. urovne by mala byt umietsnena vo vasom podruznom (bytovom) rozvadzaci, za meracom (predpoklada sa, ze vas rozvadzac ma dobre vyriesene napojenie na hlavny zemnic objektu). No a potom uz iba ochrana 3. typu, pricom si treba uvedomit, ze prepatie sa moze objavit aj zvnutra objektu (a teda ak mate zasuvkove obvody "za sebou" prepatove ochrany by mali byt kazdych 5m.... ) Ako pisali ini, ochrana 3. typu neriesi "tazke pripady" (blesk), ale je lepsia ako nic. Je lepsie, ak Vam nabehy stareho kompresora vyzeru prepatovku, ako zdroj TV ktory sa opravuje vymenou celej dosky Pokial ste ako tak absolvolali stredoskolsku fyziku, potom by Vam na oboznamenie mohla stacit tato prirucka vyrobcu prepatoviek http://www.saltek.eu/sk/system/files/images/ke... P.S. nie nie som zastupca tejto spolocnosti, ani inak financne zainteresovany, som iba dlhorocny spokojny pouzivatel ich produktov... prepatovky mozete mat aj od inych vyrobcov, popisy zon kategorii ochran a rieseni vychadzaju z fyzikalnej podstaty veci a su vseobecne... Je jasne, ze komercny subjekt si da pracu, aby dopodrobna vysvetlil RIZIKA, ktore Ukázat celý příspěvek

Díky za rady - fyzice rozumim s nadsázkou asi jako Kerchak - jde mi jen o to, zda se v poměru cena/výkon vyplatí investovat do ochrany PC a spol pripadne v jiné mistnosti TV + sat + router - nouzi o finance az tak netrpím, ale vyhazovat peníze za neefektivní marketingového produkty se mi nechce+++++Třeba když jedu na tydeni dovolenou, tak prostě vypnu vypínače na prodlužkach a jsem vysmatej+++++Tady víceméně tuším, že minimalne z poloviny se jedna o okrasné marketingové produkty - nikde nečtu nějaké příspěvky či prakticke zkusenosti, co komu ta prepetová ochrana za pár šupů vlastně zachranila++++ale asi si tedy pořídim tu prodlužku s jednou zasuvkou a do ni zapojim tu prepetovku - a to do obou místnosti - na nějaký UPS za mnoho tisíc se*e bílej tesak - díky za rady

Když to vezmem do důsledku a budem velmi opatrní, tak pokud práskne blesk někde hodně blízko, může se naindukovat tak velké napětí, že to výboj přeskočí mezi kontakty toho shitového vypínače v prodlužce, takže raději odpojit ze zásuvky, nebo vypnout jistič(e).Jinak ty levné přepěťovky v prodlužkách mohou elektroniku ochránit před malým přepětím (co já vím teď..asi tak desítky voltů...), až tak úplně k ničemu nejsou. Ale jak se tu už psalo, pokud bys chtěl plnohodnotnou ochranu proti přepětí, včetně přepětí po úderu blesku, tak třístupňovou (bleskojistka, varistor a třetí stupeň transily ve všech zásuvkách, ne v prodlužkách). To už je schopné ochránit i proti relativně velkému přepětí, ale ani to není úplně 100%. Ale pro opravdu klidný spánek už je to Ok.