» Poradna » Notebooky

Vypaleni od kabelu z televize?

Dobry vecer, prosila bych o radu. Chtela jsem se koukat na film, ktery jsem mela v notebooku stazeny, ale pomoci kabelu jsem se chtela divat na televizi. Prvni jsem strcila kabel do notebooku, ktery byl na nabijecce a pote do televize, ihned mi vypadly jistice. Vse jsem nechala zapojene a sla jsem jistice nahodit, notebook se uplne zhasnul a jistice vypadly znovu, od kabelu v ntb sla jiskra. Nejdrive ntb vubec nenabehl, asi po 20min od udalosti pouze nabihal a u toho bylo slyset zrneni. Radsi jsem ho vypnula. Kdyz strcim nabijecku do ntb, ani se mi neobjevi, ze by nabijela, ale nabijecka mi sviti. Poradi mi prosim nekdo, co se mohlo stat a jak moc velka zavada do pripadne muze byt? Zachranim hardisk? :( :( :(

Odpovědi na otázku

Zavolej si domů někoho kvalifikovaného. Tohle ti na dálku fakt nikdo nevyřeší...

Není to tím, že se prostorové obvody aretovaly na kalibraci transpondéru a došlo k tachyonovému výboji, jenž zničil časovou matrici?

Ne Palo, je mi o deset vic. A nedelej, ze jsi dokonaly a nikdy jsi neudelal zadnou chybu. Kazdy neni super IT, proto sem pisu!!! Tak nepotrebuji ponizovat. Myslim, ze v nejakych vecech bych ti nakopala (.)...

docela chaoticky napsáno Prvni jsem strcila kabel do notebooku- jako myšleno kabel HDMI?zapojila jste to do správných zdířek? TV funguje? pouze nabihal- to jako že se zapnul, ale systém nenaběhl?asi něco odpálilo adaptér

Jističe... který přesně? proudový chránič nebo jistič? Chránič by vedl na možný průraz a chybu zemnění, propojením zemí různých okruhů nebo zásuvek datovým kabelem došlo k vytvoření zemní smyčky která normálně způsobuje jen brum, ale tady mohl probíhat větší proud...Jistič pará při zkratu nebo přetížení, jestli delší dobu teklo přez TV, kabel a NTB dost proudu aby spadl jistič, mohlo toho odejít celkem dost. Mimo servisu na opravu zařízení by to chtělo zavolat elektrikáře na revizi zapojení zásuvek a prodlužek, ať ti neodejde ještě něco dalšího.

Stala se mě podobná věc, při propojení kabelu HDMI mezi PC a TV vypadl okamžitě proudový chránič. Po odpojení jsem se pokusil přizemnit rozbočovač od UPC (nyní Vodafone) při propojení zemnícího vodiče s kolíkem zásuvky opět vyhození chrániče. Pokusím se přidat galvanický oddělovač antény, pokud zapojím PC a předtím vytáhnu UPC anténu vše běží jak má.

TO byl HDMI kabel? A jsi si jistá, že jsi ho strkala do správný zdířky nebo jsi tam za televizí šátrala poslepu?Podle těch projevů si troufám tvrdit, že notebook je na odpis. Harddisk to ale mohl dost pravděpodobně přežít.

Jo s elektrikou nejsou žerty. Zkrat a všecko jde spat.

Prapůvodní příčina poruchy, alespoň jak lze soudit podle popisu, byla zřejmě v tom, že se při připojení notebooku na TV propojila zem vaší společné/kabelové/satelitní antény a ochranného vodiče zásuvky, do kterého byla připojena nabíječka - a jako na potvoru mezi těmito zeměmi byl velký rozdíl napětí. To se bohužel občas stává a člověk to většinou dopředu netuší.On totiž potom přes to propojení teče velký proud, který vyhodí jističe a někdy něco odpraví, a těžko odhadnout, co. Nejspíš to odnesl notebook, ale je velká šance, že data na disku zůstala (zaručit to bohužel ale nelze).Přitom stačilo do anténního přívodu TV zapojit galvanický oddělovací člen, nebo mít nabíječku s dvouvodičovým připojením 230V a nic by se nestalo. Většinou se taková záležitost odbude jenom velkým brumem ve zvuku a obraze, ale holt vy jste měla smůlu v tom, že to bylo velice silné.

Diky tem, kteri se nad mym dotazem pozastavili a snazili se mi napsat neco smysluplneho :). Dnes to budu resit, tak budu doufat, ze data se zachrani.Tem, kteri si tu do me jen museli porejpnout taky dekuji, protoze aspon vim, ze i kdyz jsem udelala tuto hloupost, tak stale nejsem ta nejhloupejsi ;). Ne kazdy bohuzel rozumi temto vecem a ntb ma jen pro zakladni veci, ale nekdo ma holt zatmeno a nechape to.

Snad bych jenom dodal, že i když to propojení mělo tak katastrofální následky, tak vaše jednání nelze označit za hloupost. Ono totiž takové propojení TV-počítač se používá naprosto běžně a pouze vzácně má takové účinky. Člověk prostě nemůže počítat úplně se vším.

Ale když vyletí jistič normálně uvažujíci plnoletý nenechá zapojene zařízení at jde o cokoliv propojené, když jde jistič nahodit.

Tak fajn, všichni jsme blbí, jenom ty čníš nad vodami. Samozřejmě, hloupost tam byla: Neptala se tě na každé, s prominutím, uprdnutí.Spokojen?

Co se čertíš pytláku, kampak jí to lezeš ? Nebo jednáš taky jako dítě ? Nepíši víc než realitu. Nikde nemůžeš vidět že bych se do někoho zde navážel, jen zpochybňuji tvou snahu ji chránit. Tak nepiš "všlchni". Máte oba hodně společného, snahu označovat něco co se nestalo jako že se děje. Tazatelka hned zkraje vyjela s tím co se nedělo. Dotaz na věk neznamená blbce z někoho dělání. Šlo o elektřinu. Aby ses ne pos ral

víš co Palo? Někdy si myslím, že tvoje znalost českého jazyka ti brání pochopit, o čem píší ostatní.Hlavně, že ti jde veršování

Není mi známo že by český jazyk znamenal že je záměrem co nebylo vysloveno. Mezi řádky dostanem se do pohádky, nebo taky na souboj, ojojoj.Jako kdysi , byl Svaz zemí "kde zítra znamená již včera". Co se udá již se stalo

Tady vůbec nejde o to, že se něco takového stalo. Za to nejspíš vůbec nemůžeš, pokud necpalas nějaký kabel do jiné zástrčky, než kam patří. Spíš jde o to, že nemá žádný smysl řešit to tady, protože na dálku nikdo nezjistí, co přesně udělalas (ani to nejsi schopná pořádně popsat) a co se vlastně stalo, takže není možné na dálku poradit, co s tím. Nikdo ani neříká, že jsi hloupá, nicméně jsi krajně nezodpovědná, protože nemáš zálohována data. Na to člověk nepotřebuje být génius, aby věděl, že jakýkoliv elektronický přístroj může kdykoliv bez varování "chcípnout" a data z něj už nedostaneš. Takže důležitá data nikdy nesmí být na jediném úložišti, ale vždy v každém okamžiku musíš mít alespoň jednu kopii na nějakém nezávislém úložném médiu. V dnešní době jsou spousty možností, takže i když dojde k takové poruše, což se může stát každému, tak si aspoň člověk nemusí házet mašli kvůli tomu, že přijde o důležitá data. Prostě si koupí nový přístroj, data zkopíruje ze zálohy a jede ves

...Jede vesele dál. Ty sis bohužel svojí hloupostí přidala navíc zbytečný strach o data. Tak můžeš jen doufat, že to harddisk přežil a data půjdou vytáhnout a poučit se z toho, že data se musí zálohovat...

Stáva sa to zriedka, aby pri zasunutí HDMI sa vyskytla takáto chyba - teda totálny skrat. Ale možné to je.NB je asi zrelý na servis - dáta na HDD možno bud nedotknuté (50/50 ak v tom čase akurát nezapisoval/nečítal), ale doska tá bude na odpis.Televízor funguje? Aj pri zasunutí HDMI kábla naprázdno?Dôvody skratu - galvanické prepojenie dátových liniek s napájaním.I keď v HDMI je linka na 5V. Takže 1) poškodený kábel HDMI; 2) poškodený konektor HDMI v TV; 3) poškodený HDMI konektor v NB..... a pri všetkých prípadoch muselo dôjsť k prepojeniu dátových spojov s napájacími (ale je divné, že to odpálilo všetko - predsa len i v TV a v NB je to galvanicky oddelené od napájacieho napätia v sieti.)

Ešte ma napadla jedna možnosť - sieťový napájací adaptér pre NB - i keď niečo ukazuje - práve on môže byť zdrojom tej skazy.

Jsi totálně vedle. I kdyby se na konektoru COKOLIV zkratovalo mezi sebou (přičemž připojení na +5V, nebo GND, datovým linkám, krom krátkodobého přerušení činnosti, vůbec nevadí), tak to maximálně může udělat něco uvnitř počítače (a pochybuje, že vůbec něco, proud z +5V je omezen), ale nemůže to vyhodit jističe. Tohle je něco "silnoproudého" .

Může jít o vypadnutí CHRÁNIČE, lidi to asi nerozlišují. Dnešní instalace "elektriky" obsahují kromě jističů i chrániče (které mají vypínací proud asi 25 mA).

Pytlíku - veď preto som doplnil podozrenie na napájací adaptér....

To by byla setsakra náhoda, kdyby si zdroj usmyslel odejít v okamžiku připojení nevinného kabelu.

Náhoda je blbec....Odomykáš dvere a náhodou sa ti zlomí kľúč.Otváraš pivo a náhodou ti fľaša vypadne.Zapneš lampu a náhodou ti pätica žiarovky zoskratuje.Pustíš vodu z vodovodu a náhodou sa ventil na vodovodnej batérii rozpadne.Nikdy nevieš, kedy sa tá náhoda prejaví.

Nebo taky otvíráš pivo a patice žárovky se zkratuje.Pustíš vodu a zalomí se klíč.Zapneš lampu a proletí meteor.

To co popisuješ ty, to nejsou náhody, ale všechno přímo související věci. Kdežto odejítí zdroje zrovna v okamžiku, kdy se rozhodne připojit HDMI, to by musela být sakra náhoda :)

To xXx nepřipustí, že by se mohl zmýlit ... pardon, pomýlit.

Nuž - neviem ako ty. Píšem - náhoda je blbec. 100x zapneš svetlo - všetko OK, stoprvýkrát zapneš a vyrazí chrániče.100x otvoríš práčku, vložíš prádlo, zapneš a perieš - všetko OK, Stoprvýkrát otvoríš práčku, vložíš prádlo, zapneš a praskne nejaká hadica.Takže sa nemýlim - náhode sa nevyhneš.

Připadáš mně jako kolovrátek, nebo gramofon, kterému přeskakuje jehla. Pořád meleš jedno a to samé. Nejsi schopen pochopit, že když zapneš pračku, přijde tlakový náraz na hadičku a tehdy je nejpravděpodobnější, že hadička praskne, protože je právě nejvíc namáhaná. Zapneš světlo a vylítnou pojistky, protože v okamžiku zapnutí má žárovka nejmenší odpor, takže je vlákno nejvíc namáhané, takže se s největší pravděpodobností právě tehdy přepálí, zapálí se oblouk, proud vzroste a vyhodí chránič. Prostě ty dvojice událostí (a všechny ostatní příklady, které jsi uvedl) spolu souvisejí.Když ale zapojíš kabel HDMI do počítače, tak nic, vůbec nic, není zvýšenou měrou namáháno, nemluvě o tom, že by to mohlo vyhodit jistič, chránič, prostě cokoliv. Kdybys z konektoru HDMI udělal bakulu navzájem propojeného kovu, ani tak to nepoškodí počítač, natož aby to vyhodilo pojistky. Pokud přesto k vyhození jističe došlo, nemohlo to být vlastním konektorem a muselo to mít jinou příčinu, nesouvisející s HDMI. Kdyby uživatel vzal kus drátu a propojil kostry TV a notebooku, dopadlo by to stejně. A nelze tvrdit, že "náhodou odešel zdroj" (pokud odešel zdroj). Odešel zákonitě, a ne proto, že se zastrčil kabel do HDMI, ale proto, že přes to propojení tekl nadměrný proud.

hned na začátku to chtělo pár minut zhluboka dýchat, pak si dotaz napsat třeba do poznámkového bloku, zamyslet se nad tím, zda to může vůbec pochopit někdo, kdo neví jakou máš televizi, notebok a jaký kabel jsi kam strkala.Pak bys nejspíš logicky došla k tomu, že z takto zadaného dotazu není šance nic zjistit a tudíž ti asi logicky nikdo rozumně poradit nemůže. krom možnosti že máš domů pozvat dobrého elektrikáře/revizáka, aby se ti podíval na zapojení TV, antény a pojistek + případně, že máš notes vzít do servisu.