» Poradna » Počítačové sítě

Výpadky LAN - Windows 7

Zdravím,mám LANku s jednoduchym schématem modem --> router --> switche --> cca 15 stanic. Nepravidelně, ale celkem často se mi stává, že počítače na sebe "nevidí" ( nevidím je v Tento počítač --> síť, neodpovídají na Ping ). Po nějakém čase se opět vše samo rozjede ( bez jakéhokoliv zásahu ). Přitom je tento problém pouze u vytipovaných "směrů" ( PC1 vidí stále na PC2 ale PC 3 mu neustále vypadává atp. )Jsem už z toho nešťastný. Router jsem již 2x vyměnil, kabeláž je jiná, firewally na stanicích jsou vypnuté, soubor Hosts je upraven tak aby byly počítače navzájem namapované. Ip adresy jsou přidělovány pomocí DHCP staticky ( pomocí rezervací ).Řešil jste někdo podobný problém?Díky

Odpovědi na otázku

Dle toho popisu bych to spis tipoval na switch, predpoladam , že všechny ty PC si nemel zapojeny do routeru ,ale do switche.... Otestujes jednoduse, pokud nastave problem zkus resetnout jen switch a uvidis. Nebo pokud mas jiny na otestovani bylo by to lepsi.

Díky za nápad. Switch skusím.

Bohužel windows jako sám osobě nepodporuje tak velký poočet počítačů, musíš mít 2 skupiny nebo windows server. Je to bohužel tak, u nás ve škole to řeší 2 skupiny sítě, drahý win server nikdo kupovat nechce.

Pokud vim tak skoly a vedecke instituce maj ceny takovychto zarizeni za pakatel. Spis nemate nikoho kdo by se oto staral...

Ak nechodi ani zakladna sietova vec ako ping, tak je problem s priradenim IP adries, tudiz v tvojom pripade s DHCP rezervaciami.Nevieme, co ti robi DHCP server, ale ak nahodou nejaka mala krabicka ako ten router, tak nemusi mat dostatocnu pamat na tabulku pre rezervacie DHCP 15-tich pocitacov, cim striedavo moze niektorym dat rezervaciu a niektorym nedat a to podla toho ako sa v tej krabicke uvolnuje pamat.

Díky za reakci. Závada na switchi se mi jeví pravděpodobnější, už z toho důvodu, že router ( jak ty říkáš, plní funkci DHCP serveru ) je již třetí a všechny se chovají stejně. Domnívám se že to není žádné ořezávátko viz:http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linksys_E4200

Zavada na switchi sa prejavuje kompletnym vypadkom sietovej vrstvy, co pocitace s MS Windows hlasia ako "Not Connected". V takom pripade ani nesvietia LED-ky na sietovych kartach. Ak by to bola takato vec treba dokladne preskumat (premerat) kabelaz, konektory, nakrimpovanie, LAN zasuvky a tiez nastavenie sietovych kariet pre "Link Rate".Zavada na switchi sa hlada pomerne jednoducho, bo prepinana siet je dvojbodove spojenie.Staci kuknut aktivitu LED na switchi a je hned jasno.

No zde si dovolím hrubě nesouhlasit. Pokud by to co jste psal byla skutečně pravda, proč by exitovaly switche s managementem a sledovanim koliznich packetu ?Switch musi umet "prepinat" resp. spravne smerovat packety od odesilatele k prijemci, pokud je jeho logika vadna nebo ma problem s obsluhou jednoho konkretniho portu, tak ten port muze normalne svitit a primom na nem muze byt i 100% ztratovost.

Stratovost na switchi sa urcuje z hlavicky prijateho ramca. Sam switch s touto hlavickou nic nerobi max.ju kontroluje na chyby.Mozno sa mylim, ale myslim, ze ak je v hlavicke ramca chyba, tak sa to netyka switcha ale zariadenia, ktore mu takyto ramec poslalo.Ramce s chybami su vyradene a mozu dosiahnut aj tych 100%.Je moja domnienka spravna ?

To siceano, jenze switch data posila primo na port kde je pripojen cil, narozdil od HUBu, ktery data odesle do vsech portu a ceka ze se k cili dostanou. Takze pokud logika toho smerovani ve switchi je spatna, stanese co data nepujdou tam kam maji. A pritom sitovka i switch bude vesele svitit neb metalicky budou kabely propojene.

Moze to byt este komplikovanejsie podla toho aku metodu spracovania ramcov switch pouziva. Je ich niekolko:1. cut trought2. store and forward3. fragment freeVacsina switchov kombinuje prve dve metody zhruba takym sposobom, ze switch ramce zahadzuje az vtedy, ked sa prekroci urcita hranica chybovosti, inak ramce kopiruje na porty bez zmeny.Logika prepinania je pri lacnych switchoch za par stoviek pevne zadratovana (nepouziva RAM). Jedine na co sa pouizva RAM je buffer a to vo funkcii zdielanej RAM pre vsetky porty. Ak by bola chyba v RAM prejavi sa to nie v logike prepinania, ale v chybe ramca.Potom zavisi ci sa jedna o chybu soft, alebo hard. Na soft chyby staci reset, pri hard chybe je to vhodne na vymenu.Drahsie switche maju logiku postavenu na mriezke a tie spickove zase na zberniciach, ktore pracuju pomocou TDMA. V obidvoch posledne menovanych by sa zavada nedala odstranit resetom, ale iba upgradom firmware, pokial by sa nejednalo o soft chybu RAM.Ak by bola narusena logika prepinania, je mozne taky swicth reklamovat a uspesnost reklamacie bude 100%, pretoze ma vyrobnu vadu, ktora zapricinuje nespravnu funkciu, ktora nieje v zhode s normou.

Dobry den, nerikam, ze nemate pravdu, ale kdyz chcete prispet k odborne debate, tak: Switche (prepinace) prepinaji, jak jste spravne uvedl, ale nesmeruji, jak jste napsal. Switche pracuji na druhe vrstve a jen forwarduji (preposilaji). Smerovani nechte routerum (smerovacum),ktere skutecne smeruji. Switche forwarduji framey (ramce), nikoli packety. Frame obvykle obsahuje (zapouzdruje) packet. S packetem pracuji routery na 3. vrstve. To jsou uplne zaklady sitovani. Dal se poustet nebudu. Neco si nastudujte, at ve vlastnim zajmu nepisete nepresnosti.

A HUB dělá co?

HUB dela uplne to same co switch, tzn. na 2. vrstve, pouze misto aby data posilal pouze na adekvatni port, posila vsechny data ze vsech portu na vsechny ostatni (cimz mj. dost sit vytezuje, proto se huby nepouzivaji). Switch si drzi ARP tabulku, kde si drzi spojitosti IP adres a MAC adres, takze je schopen posilat data efektivne.

no prostě je to opakovač, tedy v celkovém pohledu HUB - opakovač (v podstatě L1)SWITCH - přepínač (L2, pracuje s MAC tabulkou)ROUTER - směrovač (L3, pracuje se směrovacími tabulkami a slouží k propojení různých typů a segmentů sítě)

Já taky nesouhlasím. Potkal jsem dost switchů, kterým fungoval třeba jeden (nebo více) portů nespolehlivě. LEDky svítily a nedalo se podle nich nic poznat.

Zkontroluj, zda nemas nesmysly v ARP tabulceMP

Co tam máš za switch ???

D-link DGS-1024D 24-Port 10/100/1000

Zdravim, podobný problém jsem měl také a vyřešil jsem ho tím, že jsem v nastavení adaptérů na W7 zakázal používání IPv6. W7 se totiž chovají tak, že se primárně snaží používat IPv6 a snaží se přes tuto adresu protlačit dál, i když je nastavená adresa IPv4. Aktivní prvky se pak z toho můžou zbláznit a dělají takovéto problémy.Zkuste a napište.

Proc by se z toho aktivni prvky mely zblaznit? Samozrejme pokud se nebavime o L3 switchich (de facto routerech)Pro switch je prece uplne jedno, co je v ETHERNET ramci zabaleno.MP

Ahoj, no IPv6 jsem také na všech stanicích zakázal... nicméně mam pocit, že IPv6 chce přesto používat...

Pokud jste jej zakazal tak, ze jste "odskrtnul" IPv6 protokol ve vlastnostech site, tak jste jej opravdu nezakazal, Win7 pouzivaji IPv6 vzdy primarne a odstranit jej znamena rucni zasah do registru. Tim Vam ale zacnou nefungovat veskere novejsi technologie typu homegroup apod.

proboha proc registry?co vam rika prikaz "netsh" ?

O registru vím a zásah do něj jsem provedl. Stejně mi ale příjde, že se různé aplikace snaží komunikovat po IPv6 ( např. JAVA ).

IPv6 sa nastavuje v kazdom sietovom programe zvlast. Existuje IPv6 podpora v systeme, a existuje podpora IPv6 v aplikaciach. V konfiguraku pre app. sa to da nastavit.Napr. v konfiguraku pre SSH je mozne urcit akym protokolom sa bude komunikovat. Ked sa to nastavi na IPv4, tak dotazy na DNS idu cez IPv4 A zaznam, inak chodia cez AAAA zaznam, pripadne to chodi cez obidva protokoly.

Já osobně bych zakoupil dokonalý Mac.

Ředitel měl na síti MACbook Air 13 a i několikrát denně musel restartovat, protože neviděl síť. Nevím co je na tom tak dokonalýho. Druhý jeho MACAir 11 po cca 7 měsících (a tedy po záruce !!!) zapomínal čas a Wi-Fi. Oprava stála 60% ceny nového. Prý běžný závady...

Vaši síť bych chtěl spravovat :D vyhoďte ty správce všechny.

To nebude správcem sítě...

Jeste by mohlo zabrat nastaveni v konfiguraci sitove karty (vypnuti adapteru z duvodu uspory energie)Jinak souhlasim s tim vypnutim protokolu IPv6.

tohle odpojování win7 delají cca po 15min nečinosti ... máme s tím u zákazníků problém .... dělají to jen win 7 nikoliv win XP takže bych to videl spíše na problém ve win než router .... pokud by někdo vedel co ve win přepnout byl bych vděčen

a co nastavit u síťových adaptérů: "nevypínat z důvodu šetření energie"???

Taky zajímavý nápad. Určitě vyskouším.

... ale tím to na 95% nebude.

Můžeš mít taky špatně nastavené masky u počítačů.

Mám ten samý problém, doma mám 3 PC s win 7, všechny na sebe správně vidí, kromě počítače A, který občas, jak je zmiňováno, nemůže na počítač B (B-A, A-C atd funguje). Myslím si, že chyba je v tom, že na A i B jsou uživatelské účty se stejným jménem a jiným heslem, jdu ale zkoušet zdejší rady.

V řízení spotřeby u síťových karet vypněte "povolit PC vypínat zařízení..." Zatím mi to pomohlo vždy.

to ale přeci neřeší problém kdy jeden počítač vidí druhý a druhý nevidí první, ne? pokud je zařízení vypnuto tak to nejde tam ani zpět

Zkuste a uvidíte. Kupodivu řeší. Jak říkám, mě to zatím vždy pomohlo. pokud tedy nebyl vadný switch. Některý drivery se ve W7 opravdu takto chovají.

Zkusil jsem a nejspíš máte pravdu Jirko. Win mě vždy dokáží překvapit. Díky!

No v tomhle pripade je problem ocividne v driveru, nikoli ve win...

Zkus cvičně na zlobivém PC ověřit, že je povolené sdílení souborů a tiskáren, co to udělá. Odezva na Ping bývá ve W7 defaultně zakázána - na firewallu: outgoing echo/reply.

a zkusit Zapnout zjišťování sítě. Měl jsem jeden switch 24 port, kde některé síťovky na některých portech nekomunikovali. Jiné síťovky ano. Po reklamaci za jiný kus vše fungovalo. Ale tvoje potíže hádán na nastavení systému.

Jeden z počítačů v síti je masterbrowser a ten udržuje seznam aktivních PC pro všechny ostatní PC. Pokud je tento masterbrowser vypnut, chvíli trvá než si síť vybere jiný počítač pro tuto funkci. Který PC bude vybrán, je poměrně komplikovaný proces, zavislý na OS a dalších věcech. Existuje možnost udržovat kopii seznamu sítě i na dalším PC.Je možné definovat, že jeden trvale spuštěný počíta bude mít tuto funkcí a u ostatních to bude zakázanéHledejte ve zdrojích Microsoftu.

1) uvést soubor Hosts na všech PC do výchozího stavu... může přinášet komplikace, chyby, paradoxní situace při použití databází atd. Prostě toto není standarní řešení.2) natvrdo IP adresy mohou někdy dělat víc problémů, a ne že je řeší. Při správné rezervaci pouze tří síťových zařízení (z cca deseti) docházelo někdy k chybě, že se nepodařilo přidělit rezervovanou adresu. Pokud je tam DHCP server v routeru (jako že je), pak bych zrušil rezervace, správně nastavil rozsah přidělovaných adres (DHCP pool a masku), a pokud je na všech PC správně a stejně nastavená maska a výchozí brána, mělo by to šlapat. Samozřejmě by bylo vhodné nastavit i správné DNS servery (při výpadku dle bodu 4 je možná vnější DNS nedostupný = příčina "neviditelnosti" ve vnitřní síti).3) možná komplikace je firewall. Překontroluj nastavení firewallu ve všech PC (různé verze Windows?), a zruš hardwarový firewall v routeru (toto zapnuté mi v jedné firmě dělalo bláznivé problémy s viditelností stanic navzájem a s přístupností sdílených položek). Minimálně ten hw-firewall zkus dočasně vypnout... a když přestane k výpadkům docházet, mohlo to být tímto.4) výpadky sítě jsem zaznamenal v jedné firmě kvůli tomu, že se router samovolně restartoval, a bylo to proto, že na WAN byla, vlivem nekvalitní kabeláže O2 v ulici a velké vzdálenosti od ústředny, příliš nízká hodnota, reprezentující kvalitu spojení s D-slamem (příliš mnoho přeslechů), a router se pak po poklesu pod nějakou limitní hodnotu automatickým restartem snažil znovu-vybudovat toto slabé/nestabilní spojení do internetu - tím restartem ale samozřejmě restartoval i vnitřní spojení, které router pomocí svých zabudovaných LAN portů a svého LAN rozhraní spravuje. Někdy po cca minutovém vyjednávání ADSL vše zase začalo fungovat, někdy ne, a bylo třeba restartovat stanice (alespoň některé). Docházelo k tomu několikrát denně. A není to vada routeru... je to slabý signál od ústředny O2. Po mnoha telefonátech s hotlajnou Ukázat celý příspěvek

oprava chyb:ad 1) standardníad 2) při nastavení na PC na DHCP získání IP adresy, není vlastně žádná maska ani brána určena - vše by měl dodat DHCP server, a to správně. Takže takto, na dynamicky přidělovanou IP adresu, bych to nastavil na všech stanicích.

- zakázat usínání síťové karty- místo DHCP přidělit adresy napevno- swictch - kontrolka může svítit a přesto data jsou bloknutá

Ten switch overis jednoducho, staci na nom poprehadzovat kable do inych portov (premiesat), tym by mal zacat blbnut iny pocitac a teda tak zistis, ze ci je vadny switch alebo je chyba inde.

Podobný problém jsem řešil na domácí síti, kde byl po zásahu bleskem poškozen switch (resp. jen některé porty). Topologie byla velmi podobná - ADSL modem s DHCP + 2x AP se switchem. Blesk nešel do zásuvky, ale po DSL lince do modemu a z toho se to dostalo i do AP, který byl hned vedle (230V bylo zálohováno na UPS s přepěťovou ochranou). Výsledek byl takový, že část sítě pingala na router s občasnými výpadky, které bylo možné postřehnout jen při online hraní (konkrétně cca každý desátý ping měl hodnotu 2000ms+), jeden PC měl ale výpadky mnohem výraznější. Po výměně switche (AP) to jelo v pohodě.Nyní mám již přepěťovku i na DSL a snad to pomůže (do tý doby mě nenapadlo, že Telefónica to nemá chráněný).

1.) ked je ten vypadok, tie pocitace ktore neodpovedaju vidia router? (dhcp server?)2.) skuska: nastavit natvrdi IP a getway (router)3.) o aky switch ide?

ad 1) Ano, router vidí, vidí i třeba 10 ostatních PC, nevidí jen 4 zbývající... Jinak konektivita do internetu a spol chodí bezproblémově.ad 2) Skusit to mohuad 3) D-link DGS-1024D 24-Port 10/100/1000

Ked si uz vymienal router a to 2x, skus este vymenit sietovky na tych peckach za uplne iny typ chipsetu aky tam teraz mas.Je mozne doporucit tiez upgrade ovladacov na stavajicich sietovicach, ale to si uz urcite urobil. Inak niekedy nebyva na skodu tam pichnut ovladac, ktory bol sucastou dodavky karty priamo na CD aj ked nieje najnovsi.Aku linkovu ruchlost pouzivas na sieti ? (1Gbps ?)Preskumaj linkove rychlosti na kartach, pripadne ich nastav na problemovych peckach natvrdo vcitane fullduplexu.Skusal si sa na to kuknut sietovym analyzatorom ?

Síťovky jsem nevyměnil, skusím přidat další, ty původní jsou integrované. Drivery používám nejnovější, ale je pravda, že od M$. Skusím ještě drivery od výrobce jak doporučuješ...Síťový analizátor jsem neskoušel, nějak nevím co bych na něm viděl. Když v tu chvíli nefunguje ani PING, pak mi analýza paketů moc nepomůže.

Jo a rychlost je skutečně 1Gbps.

Ak pouzivas 1Gbps siet, neurobis spatne ak na nejaky cas prepnes vsetky zariadenia na 100Mbps. Vsimol som si, ze si vymienal aj kabelaz, ovsem skus si precitat toto:http://diit.cz/clanek/nefunkcni-sitovy-k... Z toho sa da vydedukovat, ze nieje jednoduche kupit kvalitnu kabelaz, zvlast ak to ma fungovat na 1Gbps, pretoze velka vacsina predavanej kabelaze ma mimotolerancne parametre.Ak sa pozries pozorne na obrazok toho kabla na prvej strane, tak to nieje len na ilustraciu. Osobne som sa s takym nezmyslom stretol pri dodavke pocitacov pre firmu.Ak nechodi ten ping, odsledoval si v akom stave je linkova vrstva ?Na MS$ je to mozne vidiet cez ipconfig, alebo v managamente sieti.Na Linuxe je na to jeden krasny program:[rt21@cerberus /]# mii-tooleth0: negotiated 100baseTx-FD, link okAnalyzator siete ti moze napomoct k tomu co sa deje tesne pred vypadkom. Ked nic ine, tak ti oznami aspon to, ze sa prerusi linka, byt len na maly okamih.

hm tak to by som tiez zacal hladat chybu vo WIndows na danych staniciach. Kedze internet ide.ten d-link je v pohode, pokial nie je vadny ale to vylucuje funkcnost internetu.Otazka: tie PCka co vypadavaju su tie iste alebo sa striedaju?

Počítače jsou pořád stejné. Co se mění tak jsou "směry" nefunkčnosti. Tzn. že jednou nefunguje spojení třeba na PC 5 a jednou na PC 6.

Už to tady někdo napsal hned zkraje. Neserverová Windows umožňují pracovat s maximálně 10 stanicemi. Pokud je potřeba jít na 11., tak se musí jedna ze stávajících odhlásit, nejlépe vypnout.

Jo, a nějak mi není jasné, proč tolik stanic musí vidět sebe navzájem. Připadá mi návrh sítě poněkud nešťastný. Pokud se mají sdílet soubory, tak by měl být uprostřed fileserver (NAS), pokud tiskárny, tak printserver nebo raději přímo síťové tiskárny. Prostě při takovém počtu stanic není možné, aby síť byla peer-to-peer.

Ano, ale to sa musi niekto na to PC prihlasit. Len videnie (browsing) nema vliv na to, aky pocet zo vsetkych PC na sieti sa zobrazi. Ak sa nepouziva stealth nastavenie, tak je vidiet vsetko co je na sieti v rozsahu masky.

Podobně se mi síť chovala, když mi tam spustili druhý DHCP server (spatně nakonfigurovaný router o kterém jsem nevěděl).

s nejvetsi pravdepodobnosti mas problem jiz ve Windows 7. Praxe ti ukaze reseni, podivej se na ovladace sitove karty a nahrad ty, ktere maji vydavatele Microsoft za ovladace vyrobce... a mas klid:)

To je tim že nepoužíváš visty.

Tohle vidím na druhý router/DHCP server v síti už jsem toto viděl několikrát a vždy, kdy když jsem se ptal mi bylo tvrzeno, že mají v síti jen jeden router a několik switch zařízení, kdy byl vždy některý ten switch zároveň další router. Pokud je toto stejný případ zkusil bych odpojit "hlavní" router kde je DHCP a zkusil bych na nějakém PC zda má IP, pokud ano přes www rozhraní se poté připoj na "falešný" router a zakaž mu DHCP nebo mu změň IP.

Není náhodou na PC, která mají problémy karta Atheros? Měl jsem s W7 výrazné problémy, které souvisely s touto kartou (integrovaná na desce ASUS).

Ahoj, nemohu přesně poradit, ale zkusím přidat moje zkušenosti. Win 7 má občas (na můj vkus poměrně často) problémy s detekcí sítě (windows firewall). Určitě bych na všech počítačích zkusil při těchto problémech povypínat windows firewall. V beta verzi se mi například stávalo, že po probuzení počítače ze spánku nedokázal windows detekovat správně síť a ačkoliv síť byla v pořádku, bylo nutné restartovat síťovou kartu počítače.- Pokud jsou na počítači dvě síťové karty, tak se tato chyba projevuje ještě častěji.- Pokud není síť správně detekovaná jako domácí, tak jsou s tím problémy.Asi bych vycházel spíše z tohoto, než z možnosti chyby switche (i když chybu nevylučuji). P.S. Práci se sítí dle mě ve win 7 pěkně pos... win xp mi v tomto připadali jednodušší.

Ak sa hovori o sietovych kartach je potrebne rozlisovat ci sa jedna o wifi, alebo LAN.Power managament je v ovladacoch pre wifi v katastrofalnom stave a to nielen v ovladacoch pre Microsoft systemy. Je to badat hlavne pri novych chipsetoch, ktore dokazu vypinat vsetko mozne od LNA predzosilovacov, AD/DA prevodnikov, koncovych stupnov vykonu, sifrovacieho enginu az po riadenie a prepinanie sustavy anten a to vsetko pre kazdy stream osobitne.Aby toho nebolo malo existuje moznost riadenia powermanagamentu z AP, ktory moze dynamicky riadit vypinanie urcitych casti kazdeho konkretneho klienta.

Widows firewall je pro dané připojení vypnut. Používám Firewall jiné firmy, nicméně ten je při testech také vypnut a problém je stále stejný, proto firewall vylučuji... Nebo je to právě firewallem, nevypne se když se má vypnout... Ale o tom pochybuji...

Teď mě napadlo, když se tady mluví o 2 routerech (což je častá chyba) - není ten modem náhodou zároveň router?

Modem router je, ale za prvé má zakázané DHCP a za druhé je před routrem, kterému dává veřejnou IP adresu.