» Poradna » Notebooky

Vymena grafiky v NTB

Zdravimmam vyradeny firemny NTB Dell Precision 5520, hlavne pri programe Sketchup mi to obcas zamrzne alebo po opatovnom spusteny zahlasi ze graficka karta nepodporuje hardwarovu akceleraciu a teda Sketchup sa nemoze spustit. Niekedy vsetko ide OK.Graficka karta je nVidia Quadro M1200 4GB. je mozne ju vymenit za nejaku inu, lepsiu, vhodnejsiu na 3D programy (nie prilis drahu)? Viete mi dat nejaky typ?Zaruka na NTB uz neni tak ho mozem otvorit, doplnit komponent....Pripadne skusit nejaku externu grafiku?Dakujem

Odpovědi na otázku

Grafiku v laptopu vyměníš jen za předpokladu, že je v MXM slotu. Pokud je pájená, máš smůlu je součástí celé desky. EGPU samozřejmě použít můžeš, pokud tvůj notebook má Thunderbolt konektor.

Thunderbolt tam má:https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/precision... ale u těch nových modelů grafiky v MXM slotu myslím už dávno nejsou - tohle je už ta tenká řada, to nejsou ty "staré dobré" Precisiony...

Precision 5520 má grafiku pájenou na MB takže ji nevyměníš. M1200 by ti ale na 3D softech blbnout neměla, buď ji máš špatně nainstalovanou nebo je vadná.

1-Čistá instalace OS bez zbytečného balastu. 2. Když to nepomůže, kup si PC kde si budeš moct komponenty upgradovat jak se ti zlíbí. Do NTB nemá smysl cpát jinou grafiku. (Nějaká externí by šla, ale víc se ti vyplatí postavit nový PC)

3. Pokud grafiku v nb dlohodobě zatížíš, tak se zahřeje tak, že nestíhá chlazení a ochrana stáhne výkon.Resumé: Kup si plechovou bednu.

Tady se můžeš podívat, jak se mění GPU na notebooku: https://www.youtube.com/watchPokud se potřebuješ na výměnu grafiky takhle ptát, s pravděpodobností hraničící s jistotou nemáš k něčemu takovému potřebnou kvalifikaci ani potřebné vybavení.Jediná možnost „výměny“ GPU u notebooku pro „běžného uživatele“ je pořídit si běžný dnešní notebook s Thunderboltem a k tomu eGPU. V tom je aspoň kousek jakési flexibility. Tedy, pokud uživateli příliš nevadí, že je to (zatím) omezené na PCIe 3.0 (bohužel i v případě TB4 / USB4 stále ještě) a že to dokáže využít jen 4 PCIe kanály místo obvyklých 16.

A máš tam správné ovladače pro tuto výpočetní grafiku? Na tohle by se neměly používat běžné herní ovladače, i když tuším nainstalovat jdou a nějak fungují. Ale nefunguje to správně, jak by mělo.

no stiahol som si najaktualnejsie z nVidia. mam tam Quadro M1200. Interna je Intel HD P630. Obcas teda sa zasekne, premysla dlho a nakoniec hodi hlasku ze nemoze komunikovat s grafickou kartou. Pomoze len restart. Ak programu prikazem aby pouzival Intel grafiku tak sa nespusti a da hlasku ze potrebuje Hardware acceleration. :/Myslel som, ze grafiku bude mozne vymenit podobne ako na inych notebookoch sa meni RAM, len vytiahnut zo slotu a dat novu :(

Z nVidia jsi stáhl přesně jaké? Pokud vím, tak oni mají zvlášť ovladače pro herní grafiky a zvlášť pro řadu Quadro. Každopádně grafiky dnes už v noteboocích běžně měnit nejde.

stiahol som samozrejme tie pre moju kartu Quadro M1200

Ovladače k NTB se obvykle stahují z webu výrobce NTB.https://www.dell.com/support/home/cs-cz/produc...

na webe vyrobcu NTB su ovladace starsie ako na webe nVidie. mam uz nainstalovane tie najnovsie od nVidie a robit problem, rovnako ako to bolo so starsimi predtym.

Toto je právě omyl hodně lidí s notebooky, ovladače NTB mívají sice zpoždění a ovladači Nvidie/AMD, ale bývají sladěné přímo pro konkrétní HW sestavu toho NTB.Kdo ví jestli se ti s ovladačem NVidie správně přepíná z integrované na dedikovanou grafiku.Mimochodem co jsem koukal, tak v tom mém odkazu byla většina ovladačů z letoška a jestli je pro M1200 ovladač z června/července 2022, tak nějaký novější ovladač NVidie není na pořadu dne.

Mozem len hadat, ze program nespustas na diskretnej grafickej karte, ale na GPU v procesore.

Ne