» Poradna » Počítačové sítě

Výběr Wifi Routeru do bytu

Dobrý den,mám takovou otázku. Vybírám nový wifi router do bytu. Router bude umístěn uprostřed bytu na každou stranu budou zařízení cca 15m (i méně ale stabilně budou dvě zařízení na wifi 15metru od routeru před 4 cihlové zdi). Na rychlost velké pořadavky nemám. Stačí na WLAN 150Mb/s. Ale aby byla i slušná rychlost na dotyčných 15 metrů. Žádám vás tedy o radu který wifi router by tyto požadavky splnil. Routerům moc nerozumím ale zalíbil se mi třeba TP-Link TL-WR841ND. Nejlépe by bylo kdyby daný router byl v této cenové hladině, ale ráda si připlatím aby splil dané požadavky.http://www.czc.cz/tp-link-tl-wr841nd/67015/... Děkuji za rada a typy

Odpovědi na otázku

Mám pocit hraničící s jistotou, že 15 metrů přes 4 zdi bude už velký problém. To ti pravděpodobně žádný router solidně neprotlačí. Budeš muset tahat kabel

A octne se tady:http://www.ctu.cz/ctu-online/elektronicka-u... spolu s vyčíslenou tučnou pokutou.

MiK, zrejme máš na mysli použitie: Alfa APA05 802.11g pen zesilovač signálu s porušením vyhlášky. Pche-che.... Odpovedám, fámy pavlačových drbien JPP, právne irelevantné, úradom nepostihnuteľné ani súdom nevymožiteľné.

Nech si svoje "chytré" rady na Slovensko..... Tady to chodí trochu jinak..

Praxi slovenskeho regulatora neznam, ale CTU obcas nekomu jeho vlastni blbost hezky nauctuje. A bezohledny wifista-neumetel muze byt docela prekvapeny, kdyz ma najednou zaplatit 10k. :o))

Skrz 4 zdi? Tak leda s tímhle:http://www.rucni-naradi.cz/kladiva

Jen tak mimochodem, co je to za byt, že má na každou stranu od wifi 15 metrů, takže od jedné strany bytu k druhé 30 metrů? To je hrad?

Mozes aj ubrat. Mne chodi TP-Link 741ND na 20m cez 3 tehlove steny v pohode 150Mbps, to je okolo 95Mbps realnych dat videnych v TotalCommander. Tak sa snaz aby to aj tebe tak pekne chodilo.

aha ten vypadá taky fajn, ale kdyz tak koukám na rozdíl tak je WLAN 150Mb/s a je tam o anténku mín jinak parametry jsou stejné. Jaký vliv má druhá anténka?

Nedávej důraz na rychlost 150Mb/s. Pokud máš nějaké sousedy, tak ti to takhle rychle půjde nanejvýš ve stejné místnosti, kde máš router. Nezapomeň, že si touto rychlostí na 2,4GHz alokuješ půlku povoleného pásma jen pro sebe. Na 5GHz skrz zeď neprojdeš, alespoň ne s použitelným signálem.

nedávám důraz na 150Mb/s. je mi jasné že v té vzdálenosti taková rychlost nebude a ani nepotřebuju. Jen aby v takové vzdálenosti byl signál použitelý na internet nic víc.Jaky je tedy rozdíl mezi TP-Link 741ND s jednou anténkou a TP-Link TL-WR841ND se dvěma? Jaký to má vliv?PS: momentálně tam je nějaky starou pomalý router a taky ukazuje jednu čárku na tu vzdálenost, je už potřebuju upgradovat zařízení

Obvykle se dvě antény používají pro diverzitní příjem, kdy se vybírá, který signál z které antény je lepší. Hardware je totožný, jenom je zapojený kabel do druhé antény. Wifi modul do stolních zařízení má vždy dvojitý přijímač. U notebooků je to vyřešeno tak, že jeden je na vodorovnou, druhý na svislou polarizaci.Pokud má starý router jednu čárku, tak s jakýmkoli novým to význačně lepší nebude. Navíc je stále mít v patrnosti, že jde o OBOUSMĚRNOU komunikaci. Notebook musí "slyšet" AP a AP musí "slyšet" notebook. To si neználci typu slovenského Nudy vůbec neuvědomují. Oba směry musí být rovnocenné.

V mode 11n ma kazda antena specialne urcenie.Rychlosti pre n-antenove routre:1-antenove MCS0-MCS7 (max. 150Mbps @ 40MHz)2-antenove MCS0-MCS15 (max. 300Mbps @ 40MHz)3-antenove MCS0-MCS23 (max. 450Mbps @ 40MHz)

Jenže 11n má stále problém na 2,4GHz se šířkou pásma. 40MHz je ve městech nepoužitelné a je to bezohlednost. Takže pokorně 11g s 20MHz. 56Mb/s na internet stačí.

Ja problem so 40MHz nemam na 2.4GHz, ale ako som spominal urobil som pre to maximum aby som to mohol takto pouzivat.

Router s jednou antenkou som si vybral celkom zamerne, pretoze ja pouzivam vyhradne smerove (panelove) anteny na obidvoch stranach. Na klasickom pocitaci aj na routri. Ak sa router (a pocitac) pouziva len s originalnymi vsesmerovymi antenami, je velmi tazke dosiahnut aspon 50% rychlosti.O nieco lepsia je kombinacia router s originalnymi antenami + notebook. Niektore notebooky maju vynikajuco vyriesene anteny, co napomaha narastu rychlosti aj za prekazkami. Je ale nemudre si mysliet, ze zrovna ten moj notebook bude na tom s antenami nejak uzasne.2 anteny su tam na zvysenie dostupnej rychlosti, ovsem aj pocitac musi mat aspon 2 anteny, inak sa to minie ucinku.Wifi ma na rozdiel od LAN jednu podstatnu vyhodu. Pri ruseni, alebo slabom signali znizuje automaticky rychlost. Cim nizsia rychlost, tym je to odolnejsie proti ruseniam.kazdemu ide WIFI inak a neda sa zarucit, ze to bude fungovat a ako to bude fungovat. Dokonca to nevie zarucit ani vyrobca, ktory to vyraba.

zdravím jen doplňuji že momentálně používám D-Link DIR-615 a na kraji bytu mám jednu čárku ze 4. Známí mi doporučil ASUS RT-N12vD. Máte s ním někdo zkušenost? Bude stačit a vyhovovat?

Ak ta to potesi, moje wifi funguje aj bez ciarky. Skusal som to od susedov naproti mna cez cestu. Moze to byt tak zhruba 50m. Ci pojde tebe nejaky RT-N12vD je vo hviezdach. Doporucujem si to najprv zapozicat a vyskusat.

Přes 4 zdi signál žádný slušný router spolehlivě bez výpadku nezajistí !Takže si do té centrální místnosti dej libovolný router (na 1 místnost stačí jakýkoliv levný šrot) a do místností přes 4 zdi to protáhni pomocí technologie Power-Line .. čili přes elektrickou síť (funguje to spolehlivě .. a nemusíš tahat kabely a vrtat do zdi díry či tahat lišty)