» Poradna » Počítačové sítě

Výběr switche L2 vs L3

Dobrý den,chtěl bych požádat o radu týkající se původního dotazu mezi L2 a L3 switchem. Budeme ve škole připojovat novou PC učebnu (25 počítačů). Ve stávajícím řešení máme celou síť řízenou MikroTikem a pro původní učebnu je zde umístěn "hloupý" 24portový switch. Dále je přes další menší "hloupý" switch připojeno několik dalších PC pro administrativu a učitele. V rámci nové učebny bychom zde chtěli umístit nový switch se 48 porty podporující VLAN pro oddělení síťového provozu. Zvažuji dvě značkové alternativy, ale nejsem si jistý, zda zvolit L2 (HP 2530) nebo L3 (HP 2620) switch. Můžete mi prosím poradit, co a proč je lepší volbou, a která varianta nám co umožní případně i do budoucna?Děkuji za rady!

Odpovědi na otázku

Nedá mi to, abych se nezeptal:A vy v té vaší škole vystupujete (vykonáváte funkci) jako kdo??Vedete tam nějaký volnočasový IT kroužek v rámci dobrovolnosti (zdarma), po svém regulerním zaměstnání,nebo jste řádným zaměstnancem školy (=státu, placeným z našich daní) s pravidelným platem, pedagogem který má na starosti výuku IT, poukazujícím neustále (celá léta) na nízké finanční ohodnocení,A přitom v kontrastu s touto skutečností odbornosti značně mdlé, nucen doslova "paběrkovat" naprosto základní vědomosti na amatérských fórech jako je např. tato Poradna.Doufám, že si tento dotaz přečte váš nadřízený = okamžitý vyhazov pro neschopnost by měl následovat - hned ráno. Pro vás, vážený pane je i stávající minimální mzda příliš vysoká.....

Preco by pytajuci mal byt odbornik na sietovu infrastrukturu? Spravas sa ako idiot.

Tak ať zkusí hned zítra ráno dojít za svým nadřízeným (ředitelem, zřizovatelem školy) a sdělit jim, že za peníze co každý měsíc dostává není povinen být odborníkem na síťovou infrastrukturu, a že k vyřešení problému (který zakoupit switch) je potřebné zadat zakázku externí firmě za x peněz....-------------------------------------------------------------------------Samozř. pokud má např. bratr zřizovatele takovou firmu, problém asi nebude, možná dostane i pár stovek odměny za sehnání "zakázky".------------------------------------------------------------------------Toto je ale cesta do pekel, to tak nějak asi všichni "cítíme".------------------------------------------------------------------------Může to skončit tím, že si budeme všichni navzájem akorát "čistit boty". Pořád za tu samou desetikačku co si budeme předávat z jedné ruky do druhé.Zdánlivá ekonomická aktivita (miliónkrát protočená jediná desetikoruna = růst HDP o 10 milionů, podnikání ohromné, výkazy do Brusele, plácání po zádech - ale skutek utek - žebrota..

A daj si minus, lebo ti ho nezapocitalo.

Možná je to tělocvikář nebo student. Místo vrchního školního síťovýho architekta nebylo pro nedostatek peněz obsazeno.

Neviem dovod preco to riesis ty, ale tusim ze to je kvoli setreniu nakladov ako vzdy. Pokial nemate oddelenie, ktore ma riesit infrastrukturu, tak by sa zamestnavatel mal obratit na firmu poskytujucu tieto sluzby.

Ano, přesně tak. A pokud je to manažer na svém místě, rovnou se s tou odbornou firmou domluví, aby se jim o to starala komplet a toho ježíška propustí = ušetří peníze které může raději zaplatit té firmě. A ta se o to postará daleko líp než ten zadarmo drahý neumětel - a se zárukou.---------------------------------------------------PS: Mám dojem, že už teď lituje svého dotazu položeného sem a modlí se, aby toto vlákno jeho šéf nečetl. Nicméně je možné, že jsou sešvagření a pak to (bohužel pro nás všechny) mít na nic vliv nebude. Bude si ho tam za těžké peníze vydržovat (říká se tomu "na chov") dál a ještě si za další (naše) peníze pozve externí firmu aby udělala práci za něj......

Pro tvorbu VLAN stačí L2 přepínač, ale aby se mezi nima směroval provoz, tak je potřeba L3. Tvrzení, že HP je značková alternativa bych mírnil. Pro Commware se na rozdíl od Cisca hledá strašně špatně dokumentace nebo školení.

Naštěstí převzatou řadu od 3COM ponechali beze změny.

Ale blbost. Psal, ze tam ma Mikrotik, tak to smerovani mezi VLAN muze vyresit na nem, a budem mu stacit L2 switch. Ale mozna bych sel do rady Ubiquiti EdgeSwitch (napriklad http://www.lan-shop.cz/ubiquiti-es-48-lite-es-48... )Ma to prehledne webove rozhrani a cisco-like prikazovou radku.

Síť je potřeba řešit jako celek a nepytlíkovat to. Musí se v první řadě navrhnout koncepce, způsob zabezpečení. Vychází se od serveru a požadovaných služeb. Někde mi učebnu obsluhuje obyčejný 100M neadministrovatelný switch, jinde mi vyšel switch s 10Gb uplinkem, aby ustíhal obsloužit tenké klienty v reálném čase.