Výběr SSD na práci s fotkami a videem

Dobrý den,vybírám externí SSD pro práci převážně s fotkami a videem. Disk bude připojován k Windows i MacOS, chtěl bych na něj offloadovat část Lightroom knihovny například. Doporučíte prosím nějaké cenově dostupné řešení, klidně za cenu kompromisu v rychlosti? Nevím vůbec, jakým směrem se vydat, zdali externí SSD nebo interní SSD a rámeček případně zdali 2.5" ssd nebo malý NVMe disk? Kapacita patrně stačí 1 TB, pokud bude příplatek za dvojnásobek výhodný, pak mohu připlatit.Děkuji za rady

Odpovědi na otázku

Externí řešení považuju za blbost, určitě interní. Já osobně bych šel do nějakého Samsungu - mrkni se, nakolik se ti zdá akceptovatelný cenový rozdíl mezi EVO a EVO PRO.

Ja bych rekl interni SSD a ramecek s USB konektorem. Ted jsem kupoval novej a ten starsi mensi muzu bud nechat v bedne, nebo nosit jako externi, za me takhle nejlip.

a výhoda 1-2TB SSD v USB rámečku ? Použití pro Mac i Windows takže formát něco jako exFat ? S tím budeš pracovat na Macos ? To je dobrej úlet.Za cenu 2TB externího SSD s obtížnou použitelností a spolehlivostí pořídíš NAS Synology i s jedním kvalitním serverovým HDD.

a ani se neptám kam a jak ten externí SSD chceš zálohovat.. Nebo ty data na něm nebudou vůbec důležitý ?

Beru zpet, ted koukam, ze von bud nevi, co chce a za kolik, nebo to taji. Takze i ten NAS muze bejt odpovedi.

on chce externy disk, lebo do aplu nevie dat vacsi a do notebooku asi nechce. Avsak on to chce ako pracovny disk, takze NAS bude lepsie riesenie, kedze mu podla vlastnych slov nejde o rychlost. Ak by mu islo, tak je externe SSD dobre riesenie, avsak ho musi manualne niekam zalohovat.. Nemusi, len potom moze prist o data..

Dyt rikam.

Ahoj, díky za názory, chci externí offline řešení pro přenos fotek za klienty, případně jejich rychlý přenos v terénu a synchronizaci mezi Windows a macbook. Rychlost není až tak nezbytná, jakože jestli 500 nebo 1500 MBps (NVMe) na tom zas tolik nesejde. Myslel jsem, že pokud to naformatuju jako exfat přečtou to oba operační systémy. Na zálohu mám dva oddělené 2TB externí HDD disky. Doufal jsem, že na ten disk půjde offloadovat část Lightroom knihovny, viděl jsem to takhle na YouTube ve videích, že mají uživatelé 256 gb macbook a k tomu připojené ssd a vždy stáhnou jen tu část knihovny, kterou zrovna potřebují.

No, ja to tak mam taky, akorat s ext4 a bez lightroomu. Si asi rozmysli, jestli je pro tebe lepsi M2 nebo 2.5" sata (treba do budoucna do bedny) a vem to s rameckem. Plotnak na velky prenaseni moc nebude.

na to bude M2 SATA (NGFF) Evo v boxíku s usb-c s přehledem dost rychlé. Taky jeden takový disk provozuju.

ked uz tak nieco taketo: http://focus.sk/akasa-m-2-sata-nvme-ssd-n... ziadne kable nepotrebujes nosit a pripojis to aj na stare aj nove usb.

Vypada to sikovne ... ale vidim tam dva samce. A nechat 13cm stick viset v portu, to se mi teda moc nezda.

ja mam 12cm plastovy a iba usbA. Nebude problem ani s hlinikovym.

https://www.agem.sk/pocitacove-doplnky/pevne-... toto mam, predaj skoncil, skoda kupil by som kludne dalsi, 120GB sata M2 tu mam aj 3.

nj, už vidím jak nějde na stolku v kavárně, nebo jak to budu zapojovat do hubu co mám přidělaný pod stolem, takovou věc urazím hned. Strašně praktická věc, člověk se nemusí nikam natahovat aby připojil nějaké plonkové USB zařízení, ale 13cm obluda, na tu si člověk musí dát pozor.https://ctrlv.cz/sjSp

jj, zavadíš o to rukou a někde něco praskne...Proto nosím kablík - na malém stolku v kavárně, na hotelu ap. dám kablík s ext. SSD za notes, když je nejhůř, tak přes klávesnici - o ten kousek kablíku nezavadím tak snadno, jako o něco velikosti flash disku...

a taky snadno vylomíš konektor. Ne díky, mám tohle:https://www.orico.me/product/ngff-m-2-hard-dri... a k tomu normální kabel velké usb na usb-c, takže k připojení můžu použít například kabel, co mám k telefonu.

idem ku klientovi a budem si brat kabel k telefonu :) Ja to pouzivam na rychle kopirovanie dat, lebo to pise 160MBs a cita tak 400.. Nizsie pisem, ze vsetko ma plusy aj minusy, ja nechcem zariadenie s kablikom, to mozem rovno nosit 2,5" externy disk.

já radši vezmu kablík, než abych riskoval, že o to zavadím, a vylomím konektor z disku, počítače nebo telefonu. Každý máme jiné priority.

M.2 box je s kablíkem samozřejmě lepší. Ideálně usb-c. Strkat tu kládu rovnou do portu je fakt úlet

Nj, stejně jako si lidé běžně berou například redukce USB-C na HDMI nebo DP, převodník na VGA, power banku atp. protože prostě stát se může cokoli a je pak hloupé když člověk chce něco prezentovat a projektor třeba nedává DP Alt Mode přes USB-C a vyžaduje HDMI nebo DP nebo dokonce VGA..

exFat, NTFS, APFS... a určitě by šly i nějaké jiné FS...NFTS MacOS zvládá nativně pro čtení, pro zápis se dá snadno uchodit. Stejně obráceně použít APFS na Windows. exFat ale zvládá oboje i pro zápis out of boxNAS je použitelnější? Možná ho můžu přenášet, ale abych ho přenášel třeba v kapse? NAS je navíc pomalý i když bude připojený přes 10Gbit síť. Proč se limitovat 10Gbit/s když tu máme 40Gbit/s porty.

jestli jde rozběhat NTFS zápis, asi by to měl nejlepší. Já to díky nativní implementaci NTFS-3G neřeším, jak koukám, je dostupné i pro Masox, což bych viděl jako rozumnou cestu...

Jj jde to, je na to kupa SW a pokud se nepletu jde to udělat (bez možnosti formátování a nějaké správy) i přes command line ale s disclaimerem že to není podporovaná funkčnost a může to poškodit data, ale pokud běhá mezi klienty, nemůže očekávat že to budou mít uchozené, takže exFat je jistota.

Osobně používám dvě varianty: 1) Samsung T5 (dneska tedy Samsung T7) - spolehlivý i když ne zrovna super rychlý, používal jsem ho i jako druhý disk pro běžnou práci.2) Druhá varianta je NVMe M.II SSD v rámečku AXAGON EEM2-UG2, výhodou je super rychlost. Používám ho vlastně jen zřídka a pro přenos opravdu velkých souborů. U přenosu mnoha malých, je maximální možná rychlost nedosažitelná. Nicméně si myslím, že na běžné použití pro fotky je tohle k ničemu. Rámeček jsem kupoval pro přebývající disk pro výměně disku v notebooku.

Jedine interné akeď už kupuješ tak iba NVMe ! Čo získaš na SSD pripojené na počítač cez USB ? Získaš iba "prerastené" USB !

Jestli chceš pracovat s daty na MacOS i na Windows a jsou oba ve stejné lokalitě tak jediné schopné řešení je NAS ...