» Poradna » Počítačové sítě

Výběr router, zadané vlastnosti

Zdravím. Potřebuji poradit. Málo kdo o tom něco ví i na prodejnách...Router max. 2500CZK, gigabit min. 3x, WiFi ac dvoustream, stabilní. Díky.

Odpovědi na otázku

Třeba MIKROTIK RB962UiGS-5HacT2HnT hAP ac https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/IEE...

Takže většina reakcí na fórech i zahraničních - předražený, starý HW sice s dobrým SW. Slabý signál. Je to slepá ulička.

Tak to by asi bylo nejlepsi koupit si neco, o cem na forech pisi jenom ty nejlepsi zpravy, ne? Narozdil od toho co tady doporucujeme my...

https://ispforum.cz/viewtopic.phpStačí, nebo hledat dál?Ano čekal jsem že mi někdo doporučí dobrou věc... Ale je mi jasné, že integrované antény budou slabé. Zkutečně Mikrotik zvládá alespoň 2 streamy?

Dobrou vec jsme ti doporucili. Je na tobe, jestli si ji koupis, nebo si koupis neco jineho, z ceho trci anteny na vsechny strany. Volba je ciste na tobe."Ale je mi jasné, že integrované antény budou slabé." - kazdy, kdo realne pouzival nejaky Mikrotik s integrovanymi antenami se muze jenom pousmat.Jen pro zajimavost - co je pro tebe "silna" antena? Vysoky vyzarovany vykon, nebo hodne dBi?

Jen pro zajímavost. Chceš mě dostat na parametrech? Potřebuji kvalitní signál a to Mikrotik nenabízí. Po celém bytě mám jen 5GHz a tento předražený router to těžko s jednou anténou zvládne. Je mi jasné, že tady nikdo ty zkušenosti nemá. Je to naposled, co tady s něčím otravují. Většina lidí přiznává, že je 5GHz nezajímá a 2,4GHz je stejně slabé. Takže se poohlédnu po něčem jiném. Ale ta předřazená krabička to nebude. Jste jak Apple fans. Stabilita, SW, blablabla, ale když to má jednu anténu a ještě integrovanou tak to trumfne leckterý router a radši udělám jednou týdně restart.

Jen jsem se slusne zeptal, co je pro tebe dobra antena. Na nicem te dostat nechci, je mi ve vysledku uplne jedno, co si koupis. Jen trochu nechapu, ze chces doporuceni. Kdyz ho pak dostanes, snazis se vsemozne ukazat, ze to je spatne. Nikdo ti nic nenuti, kup si co chces :)

Je to dotazák. Prudič, co pokládá otázku na kterou předem očekává konkrétní odpověď. A protože tomu nerozumí, tak je pak frustrován, že odpověď se neshoduje s jeho předpokladem. PrasatkoPee

jsem na 85,996% přesvědčen, že tohle: https://www.zive.cz/poradna/doporucte-router/... je také on.Holt, když klimatizace stahuje, tak je to v čudu.

Co je zas tohle za klauna, co si sem přišel nechat ověřit vlastní, nejspíš zcela zcestný, názor a je zase napruzenej, že mu jeho genialitu nikdo nepotvrdil. Ono to totiž není jen o parametrech. Mikrotic je prostě dobře odvedená práce a kvalitní stroj za levné peníze. Samozřejmě, není to profi řešení, ale za tu cenu je to dost dobré. A pak je tu další možnost, koupit smějd s papírovými parametry. Posluž si.PrasatkoPee

Nějaký odkaz na nějaké fórum, milá slepá uličko?Tak se rozšoupni: https://www.czc.cz/wifi-routery/turris-omnia... ! Ale to asi bude zastaralé, slepá ulička, atd...

Milý chytráku, nezanášej vlákno. O těch vím, ale kdybys uměl číst, víš, že je to mimo mojí cenovou relaci.

Vypadá dobře. Osobně bych však radši něco levnějšího. Tak za 2000.A Tenda AC18?

Mikrotik je jeden z mála výrobců „domácích“ routerů, který vydává pravidelné aktualizace a není pravidelně děravý. Navíc používají opravdu kvalitní hardware.Pokud ti jde jen trochu o bezpečnost sítě, rozhodně doporučuji připlatit si za něj.

Ano, ale pokud si dám do porovnání oproti Tenda má horší HW. Neplánují v brzké době update. Tendu bych nekupoval u nás, takže by mohla být levnější. Asi bych radši zainvestoval a měl třeba 5 let klid.

Pokud chceš mít 5 let klid, tak nekupuj Tendu.

Mikrotik dělá dobré routery pro firmy a malé ISP ale routery pro domácnost opravdu ne. Prosvítit kanceláře a paravány je neco jiného nez x zdí v bytech a domech.Na sektoru pro domácnosti opravdu všichni kašlou. Já to už u třetího routeru řeším přes OpenWRT.

Je to jeden z nejlepsich routeru, jake si muzes v tehle cenove hladine koupit. Myslim ten Mikrotik. Tenda AC18 stoji vic nez ten Mikrotik, jestli dobre vidim. A osobne bych si Tendu do domu nepustil. Mikrotiku mam nekolik.

Tipujem, ze ho na tej Tende zaujali externe anteny a 256MB RAM. Neviem, ci je to spolahlivy router, mozno bude rovnako spolahlivy ako Edimax BR-6208AC, ktory testujem 6 mesiacov a este ani raz nezakaslal. Navyse oproti uvedenemu Mikrotiku ma lepsie pokrytie na 5GHz. Vyzera to tak, ze Mikrotik za tie nekrestanske peniaze ma anteny pre 5GHz fajnovo odflaknute. Oproti antenam na 2.4GHz je to fakt bieda.

256MB RAM mne u domaciho routeru fakt netrapi (osobne mam na Mikrotiku obsazeno zhruba 30MB). Externi anteny jsou spis na efekt, i kdyz uznavam, ze s 5GHz antenami na Mikrotiku mam zkusenosti spis omezene.

U Tendy spis USB 3.0 a celkově přívětivý, ale možná nestabilní FW a aplikace. To s anténami mě ani nenapadlo, skutečně má Mikrotik slabý výkon 5GHz? To by byl krok zpět.

To nechápu, jak to souvisí s mým tématem.

Obdobné téma, rady podobné.

Žádné zmínky ó konkrétních tipech a o tom kolik by mohli mít streamů. Ano umím vyhledávat v poradně a vlákno jsem četl.

Co tě tak bere kolem počtu streamů? Na 2,4GHz to nemůžeš stejně využít, spíše jen jako diverzitní příjem a na 5GHz to funguje jen v místnosti, ve které se nachází AP. Také začneš narážet na omezení dané hw u klienta. Kolik notebooků má po 3 anténách na obě pásma, kolik tabletů? Natož 4, 6, 8 jak jsem viděl obsypané krabičky.

Jestliže na současném routeru spustím stahování. Odřízne to všechna zařízení včetně toho, na kterém se stahuje. Nejde odesílat - web apod.Ano mám menší byt. Všechna zařízení jedou na 5GHz.

Tento neduh nieje problem routra, ale tych pocitacov. Nejake mensie ci vacsie zlepsenie je mozne urobit ak sa na routri vypne parameter "ShortGI". Je potrebne vediet wifi (nielen router) spravne nastavit. Niekedy je potrebne sa hrajkat s parametrami a nenechavat vsetko na "default". Novy router moze fungovat v "default" nastaveni lepsie, alebo aj horsie.

Pokud jedine zarizeni sebere stahovanim kompletne cele pasmo vcetne uploadu, tak jde spise o spatne nastaveny router nez o spatny HW.

Funguje to tak, že pri 100 (+) Mb/s linke a "n" wifi, sa 2 zariadenia pripoja každý na inú anténu a teda obe môžu ísť na max (odhadujem, že tesne pod 50 Mb/s)?

Kdepak. Při IEEE802.11n máš už na základní anténu a šířce pásma 40MHz maximální teoretickou rychlost 150Mb/s. Tato hodnota vznikla jako součet rychlosti Tx+Rx. Maximální rychlost downlinku je tedy 75Mb/s. Od toho je třeba odečíst režii přenosu, takže zbude rychlost přenosu zhruba 70Mb/s. O tu se podělí všechna připojená zařízení, čili na každé v ideálním případě (pro 2 zařízení) 35Mb/s. Při 2 anténách vychází vše dvojnásobně.

Požadavky znáš, tak nebut

tak si kup tendu, ale brecet pak chod nekam jinam.

To byl nástřel chudáku, chápu že jsi Tendu zkoušel.

Lidi mají Tendy, Asusy, ap. a jsou spokojeni. Ale pro zdejší nerdy je routerboard otázkou doslova životní. Třeba otázku příkonu neřeší. Ony ty Mikrotiky totiž žerou 2x více. Vše totiž narozdíl od úsporných hardwarových čipů v běžných routerech řeší softwarově na víceméně běžném CPU.

Napis prosim spotrebu nejakeho "bezneho" routeru. Mikrotik ji uvadi vzdy, u Asusu a Tendy jsem ji nenasel. Diky!

Pardon, na Asus jsem nekoukal, myslel jsem TP-Link

Je pravda že kolem těch 10W mikrotiky vždycky uvádí , ale třeba tento Asus http://dwn.alza.cz/manual/19928 má průměr 2,43W a to je super.

A co si mám představit pod termínem: "víceméně běžné CPU"? Rád se nechám poučit od takového znalce.

V Routerboardech se používají úplně stejné typy CPU jako v těch Asusech. A vše řeší velmi podobně i co se týče software, jen mají ten Linux trochu jinak upravený než Linux na ostatních domácích routerech a narozdíl od té Tendy a spol. dlouhodobě vydávají bezpečnostní updaty.

Mikrotik ma trochu vacsie portofolio produktov ako Asus, myslil radia a podobne. Cize ak nejaky vyrobca robi pravidelne update pre routery, je urcite spolahlivejsi ako vyrobca na update sa uplne vy***.