» Poradna » Počítačové sítě

Výběr procesoru

Dobrý den , mám dotaz mezi čím se mám rozhodnout ted´ v pc mám ryzen 7 1700 ,a nevím jestli mám si koupit lepší desku s lepší chipsetem aby jsem ryzen 7 mohl potaktovat na cc 4ghz , nebo mám jít spíš do i3 gen 12400f ? Procesor mám určen ke hraní

Odpovědi na otázku

Taktování ti vůbec nepomůže.

a co bude lepsi tak i3 nebo ten co ted mam . Ďekuji za odpoved´

Intely moc neznám, ale vzhledem ke stáří toho R7 1700 je pravděpodobné, že na hry bude určitě lepší ta i3

Kterou i3 máš na mysli? 12400f je i5, která by na hry byla určitě vhodná, ale radši zainvestuj do lepší grafické karty.

To je take tazke pozriet si na internete, kolko FPS dava v hrach, ktore Ty hravas, kombinacia ten Ryzen 1770 v kombinacii s grafickou kartou co mas, vs. Intel 12400F v kombinacii s tou grafikou? Moze sa to lisit hru od hry.

Mrknout co máš za desku, pokud po aktualizaci biosu bude podporovat poslední Ryzeny 5000 tak dle peněz nakoupit.

Co máš za desku? Třeba tam jde dát něco lepšího bez toho, aniž bys musel měnit půl PC.

Tak napotřetí mi ten post snad projde... postni sem odkaz výsledku benchmarku z https://www.userbenchmark.com/Software. Jaký máš rozpočet, co na tom chceš hrát? Kolik W má zdroj?

Taky jakou máš desku, jak píšou ostatní? Jinak ke hraní není určen procesor, ale grafická karta.

Zjisti si u své základní desky kompatibilitu. Je možné že budeš mít po updatu možnost zapojit i nový ryzeny. Například Ryzen 5 5600 za 4200kč. Nemusel bys potom kupovat novou desku ani nic k tomu.

Nesmysl. Napřed potřebujeme vědět zbytek sestavy, co chce hrát a rozpočet. Nejslabší článek může být cokoli jiného než procesor, který je docela v klidu.

Díky za odpovědi , základní deska je asus prime 320m-k , ale má jen čtyřpim na napájení cpu

A v čem ti to nestačí? Co k tomu máš za grafiku?
Jinak nejlevněji vyjde koupit nějakou R5 5500, případně R5 5600 (bez X). Jen se musí aktualizovat BIOS a jen 4 pin by ničemu nevadily.
Obecně je ale ta deska těžký lowend. A občas bývá s upgradem u desek rady 300 sem tam problém.
Na nějakou lepší radu to chce vědět i zbytek PC a vědět co jsi za hráče. Máš teď třeba něco jako RTX 3080 a budeš hrát v 1440p na vysoké detaily, nebo jsi hráč kterému stačí 1080p a máš teď třeba něco jako starší rtx 2060? Nebo třeba 1660? Pokud to první, tak se toho zbavit komplet a kup celé nové kombo (desku, CPU, pameti). Ano, bude to dražší, ale kdo chce opičku..... Pokud to druhé, tak bych zkusil povýšit ten BIOS a koupil nějaké to 5500, nebo 5600.

Mám 12 jádrový ryzen 9 3900x (105w) a na desce mám 2x 4 pin pro procesor,jak jsem se dozvěděl tak 1x 4 pin bohatě stačí a ten druhý je potřeba maximálně když budeš taktovat a jen tak mezi náma...taktování se pro domácí,každodenní použití nevyplatí.Přidá ti to třeba 3% výkonu a 30% větší odběr elektřiny.

TDP 105W AMD maju spotrebu "az do" 144W. To je limit toho tvojho 4pinu a vzdy je lepsie, ked nejdes na limite. Preto ak ma doska 8+4 pin, tak zapajas zasadne ten 8pin a nie 4pin. Manualne taktovanie ako pises sa nevyplati, kedze VSETKY dnesne procesory sa taktuju automaticky same. V novej generacii AMD naopak musis "podtaktovat" aby to nehrialo a nezralo jak u deb1lov na dvore.

Je to tak,koukal jsem se do manuálu základní desky ASUS PRIME X570-P a píšou že při zapojení jen 4 pinu může docházet k přetížení při vysokém vytížení.Doporučují buď "8 pin + 4 pin" nebo jen "8 pin" .Popletl jsem to,v PC mám 8 pin a né 4 jak jsem si myslel.Omlouvám se.

Grafiku mám gtx 980 ti

Hmm, nic lepšího jako 1080p z toho asi nebude, nebo chceš kupovat i grafiku? 980ti je cca 1070 a to je cca 1660 vykonem. Pokud grafiku nechaváš, tak bych zkusil tu 5500, nebo 5600. Když se to povede, tak tě to .oč stát nebude, pokud by byl problém, tak hold dokoupit i desku. Pokud budeš měnit i grafiku, tak záleží za co... Rada pak může být jiná.

* moc stát...

ak tu grafiku nechava, je mu zbytocne menit ryzen1700

Ano i ne, některé hry z toho i tak budou benefitovat a mohou se mu zvednout celkem výrazně FPS. Záleží na hře. Větší problém vidím spíše v tom, že pokud se nepletu, tak někdy v červnu Nvidia ukončila podporu řady 900. To znamená žádné nové ovladače pro gpu. Takže časem tu grafiku stejně bude muset nahradit. Možná ne hned, ale časem může narazit na problém u novějších her.

Tak oprava, řada 900 ještě podporu má, ukončená byla řada 700. To se omlouvám.

Napiš přehledně celou sestavu(nezapomeň na zdroj) , v jakém rozlišení chceš hrát, co hlavně hraješ a to nejdůležitější s jakým rozpočetem. Pak se dá poradit

Ta deska je fakt otřes. Kdo to skládal? Nejlevnější Low-end Office deska a k tomu v podstatě vrchol nabídky tehdejších AMD procesorů? To byl nějaký "Odporník".Aktualizuj Bios na nejnovější a kup nějaký Ryzen 5 5500 nebo nejlépe 5600. Nic vyššího do toho nedoporučuju. I tohle už bude na hraně. Nebo potom rovnou s novou deskou, ale nějakou aspoň trochu slušnou. Tady video srovnání Ryzen 1. gen (ten tvuj, jen 6ti jádro - ve hrách nehraje roli) s poslední generací Ryzen 5000: https://www.youtube.com/watchTen rozdíl ve výkonu je dost slušný.

Asi bych vybral cestu dle financí.Méně financí tak postupná cesta:Vzhledem k tomu, že deska umožňuje - podporuje upgrade na Ryzeny 5000 řady, tak upgrade BIOSu a Ryzen 5 nebo 7 5xx0(X) .Následně za nějakou dobu i upgrade Grafiky.Pokud si můžeš dovolit více financí zvolil bych cestu nového PC ale tam je to o cca 30k.