» Poradna » Počítačové sítě

Výběr domacího NASu + router

Zdravím,vybíráme nějaký server do domu, ale potřebujeme zároven nový router, náš je přílíš pomalý, uvažoval jsem, že by se hodil aspon Gigabitový a konkrétně: https://www.czc.cz/asus-rt-ac53/197380/produkt, váš názor?Na co: Zálohování, DLNA, úložištěVelikost: 2TB (2x 2TB v RAIDu 1)Značka NASu: QNAP nebo Synology (poradte)Co by jste doporučili za NAS a disky do něj, co říkáte na router? Děkuji za odpovědí

Odpovědi na otázku

Router - vubec nepises jak velky dum chces pokryvat, jaka zarizeni chces pripojovat, jak dratova tak bezdratova (2.4, 5GHz), kam hodlas router umistit, jakeho budes mit posktyovatele pripojeni.

Středně velký dům, jeden stolní počítač, pak teda ten NAS a pak 4 notebooky a pár smartphonů a tabletů.. Router bude na půdě, internet máme 2MB/s, protože bydlíme dál od města a jde o přes vzduch. Každopádně Gbitová LANka na routeru by byla dobrá aby se NAS nebrzdil kvůli routeru.

Takze chapu-li to dobre, hlavni zpusob pristupu do site a na pripadny NAS bude hlavne prez wifi - kterou chces resit jednou krabickou kdesi na pude?Fungovat to mozna bude, ale obavam se ze dost mizerne at uz co se tyce pokriti tak pripadne rychlosti.Pokud chces rozumne pokryti wifi ve stredne velkem dome, tak to urcite bude chtit vicero AP, k tomu samozrejme predem pripravenou kabelaz (kterou pravdepodobne nemas) a bude to stat vic nez tebou navrzeny "router".

Jako není problém kdyžtak prostě vzít připojit ethernet kabel a přístup řešit takhle. Tudíž ani 5GHz pásmo by mi v tomhle nepomohlo? Dům to opravdu tak moc velký není a je moderní, tudíž žádné tlusté nepropustní zdi.

Pokud se jedna o novy dum, tak je skoda ze se zasitovani neresilo jiz v ramci projektu a pak stavby. 5GHz umoznuje sice lepsi prenosove rychlosti (.ac standard) ale ma taktez mnohem horsi prostupnoust skrze prekazky (zdi). Takze s dobrym signalem/rychlosti 5Ghz wifi pocitej vicemene v blizkosti routeru Nevim jak mas resene stropy, i to muze byt problem pri umisteni routeru na pudu.

Router už aktuálně na půdě máme, avšak je to po LANce zvládne max 100Mbps takže pro NAS celkem dost velké brzda.Konkrétně: http://www.netis.cz/2419.html

A kabeláž už je připravená taky blbě jsem to vysvětlil, Dům je tedy ve stavu kdy jsou kabely už dlouho natáhnuté a internet v něm už déle funguje a to včetně wifi. Jen řešíme nový router kvůli tom, že ten stávájící je šíleně pomalý