» Poradna » Počítačové sítě

VPN přes PPTP, volba brány?

Dobrý den,potřebuji se pomocí PC připojovat do firemní sítě pomocí VPN.Ve firemní síti jsem zporovoznil VPN server za použití serveru Synology Disk station a nastavil ho následovně:protokol: PPTP (L2TP/IPSec mi z neznámých důvodů nefunguje :( )Dynamická IP adresa: 10.0.0.0celé nastavení je na tomto obrázku: http://imageshack.cz/image/9sXna routeru jsem snastavil v NAT směrování portu 1723Klientem je PC se systémem win Vista. Připojení funguje a firemní sítě se dostanu a mám přístup, ke sdílenemu disku, kvůli kterému vše dělám.Problém je v tom, že v nastavení připojení VPN ve windows musím mít zaškrtnuto "Použít výchozí bránu vzdálené sítě" !!!!Pokud to zaškrtnuto není, tak se nedostanu na prvky ve firemní síti. Pokud to zaškrtnuto mám, tak vše funguje, jenže se mi přes pfiremní síť směřuje veškerá komunikace do internetu a to mi vadí, protože je to značně pomalé!!!!!Jak to mám nastavit, abych se dostal do firemní sítě, ale komunikace do internetu, šla přes místní bránu a ne přes bránu firemní sítě?Prosím o radu, děkuji

Odpovědi na otázku

Synology si pro VPN prida celou dalsi C-ckovou sit - nepripojujes se tedy do firemni site, ale do site, vytvorene VPN serverem a z teto site pak pristupujes do firemni site.Takze budes muset nastavit routu do firremni site v routovaci tabulce (route,exe)MP

Toto nechápu, mohl by jste mi to popsat více pro laika?Předpokládám, že na klient PC mám spustit v příkazovém řádku route.exe, co tam ale napsat, to skutečně nevím.

Děkuji, jdu studovat.Jen nechápu, proč ve windows nemůže být uděláno nic normálně. Prakticky všechno, co člověk potřebuje ve win nastavit, se neobejde bez sw druhé strany anebo bez hlubšího zásahu do nastavení.Si říkám, jestli jsem neměl radši nainstalovat OpenVPN.Zatím děkuji...

Jaké IP adresy jsou v místní síti v práci? Windows musíte nastavit tak, aby komunikaci s IP adresami v místní síti v práci směroval přes navázané VPN spojení a zbytek nechal jít normální cestou. To se dělá přes příkaz route. Pokud je IP adresa synology např. 10.0.0.1 a v místní síti v práci máte IP adresy, začínající na 192.168.20.x, příkaz by vypadal takto: "route add 192.168.20.0 mask 255.255.255.0 10.0.0.1". Mělo by to stačit.

Jo, tak tohle pomohlo, děkuji.Teď jen bude problém, že toto routovací pravidlo buď musí zůstat v systému napořád a až se budu za x let připojovat do jiné VPN, která bude mít stejnou síť ale jiný server, tak mi to nebude fungovat a já si už nebudu pamatovat, že v systému mám toto pravidlo :(.Anebo neznáte, jak napsat skript, který by spustil nadefinované VPN připojení a do systému zadal toto routovací pravidlo, abych ho nemusel po restartu zadávat znovu?

Asi bych to resil davkou kterou pojmenuji dejme tomu VPN.BAT a ta by mohla vypadat nejak takto:@echo OFFSetLocalrem -- VARIABLES -------set VPN=10.0.0.1set LAN=192.168.20.0set MASKA=255.255.255.0rem --------------------reg query HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run /v vpnrouteif %ERRORLEVEL% == 1 reg add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run /v vpnroute /t reg_sz /d "%CD%\vpn.bat"route add %LAN% mask %MASKA% %VPN%EndLocal

Jestli jsem to dobře pochopil, tak tato davka zajistí, aby byla spuštěno po každém restartu systému a zadá routovací příkaz do systému. Velice chytré.Neznáte ještě způsob, jak do dávky napsat příkaz pro zpuštění (připojení) VPN sítě, ,která je definována v okně "Síťová připojení".Na plochu bych si uložil dávku, která by zadala routovací cestu a spustila danou VPN síť. To by bylo nejlepší.

Ano pochopil jsi to naprosto presne. Automaticke pripojeni vpn by mohlo jit pomoci prikazu RASDIALrasdial NAZEV_PRIPOJENI JMENO HESLO

Mazec, také to funguje, moc díky a všem ostatním také.Způsob řešení mě velice překvapil, ale důležité, že to konečně funguje, jak potřebuji.

Dobrý den, mohu se zeptat na přesný typ Synology ? (mám Lenovo a to třeba VPN neumí - jen nějaký Cloud a přes jejich klienta zvenku je to děs a hrůza). Díky

Název modelu: DS213jTo VPN není ale žádná sláva. Používám to na přístup souborů disku přes sdílení souborů windows a někdy to docela trvá než se načte adresářová struktura. Přes FTP je to rychlejší, ale zase je s tím horší práce.Na Vistách jsem si nastavil pro připojení VPN tento skript:@echo OFFrasdial VPN login passroute add 192.168.111.0 mask 255.255.255.0 10.0.0.0a vše funguje OK.Bohužel na XP nefunguje příkaz route v tomto znění a musí vypadat takhle:route add 192.168.111.0 mask 255.255.255.0 10.0.0.1a v tom je problém, protože nikdy nevím, jestli PC dostane VPN adresu 10.0.0.1 anebo jakoukoliv další 10.0.0.x