» Poradna » Počítačové sítě

Vpn - nas

Zdravím,díval jsem se na NASY Synology, zajímá mně počet souběžných připojení vpn. I ty nejvýkonnější synology mají max. počet 20. U Qnap jsem zatím moc info o omezení nenašel. Nevíte někdo, jestli jsou NASY, které mají větší počet připojených uživatelů, případně jestli se dají Synology nějak upravit, aby dovolili více uživatelů.Díky

Odpovědi na otázku

V případě NAS je problém výkon. Protože 20 VPN spojení na nas znamená že ten NAS musí (de)šifrovat 20 VPN spojení a to chce celkem solidní HW. Hádám že ikdyž má NAS omezení na 20 spojení, tak reálně budeš cítit zpomalení už u nějakých 10ti.Jestli chceš řešení pro VPN tak doporučuji pořídit si dobrý router, který je k tomu určen. Například tento mikrotik: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k... má HW akcelerátor pro šifrování, takže to zvládne a ani se nezadýchá. Jen je tam licenční omezení na 200 VPN spojení, ale to by ti mělo stačit. Jen je nutné mít veřejnou IP adresu a znalosti na nastavení mikrotiku. Pak si z PC otevřeš VPN na router a na NAS se dostaneš zcela normálně zadáním jeho adresy na tvé síti. A jestli má NAS nějaký limit na počet souběžných SMB připojení tak je to často mnohem vyšší hodnota než 20. Většinou něco jako 128 nebo 256 apod.

Díky!