Vodorovné pruhy na monitoru

Ahoj, od včerejška se potýkám s tím, že Windows 10 se jeví jako bootující, ovšem když se má přepnout na obrazovku kde zadávám heslo, objeví se na monitoru tenké vodorovné pruhy a PC se zasekne, přičemž disk zběsile swapuje. Mám sdílenou grafiku a kamarád mě nasměroval na možnou vadu RAM, Osazeny mám dva moduly 1 a 2 GB. Pomohlo vyjmutí jednoho z modulů. Dnes jsem zkoušel moduly prohodit, problém přetrvává a co je divné, i zasazení modulu, který běžně funguje do druhého slotu vykazuje stejnou chybu. Je možná chyba ve slotu pro RAM nikoliv modulu samotném? Bohužel modul jsem nemohl vyzkoušet v jiném PC.

Odpovědi na otázku

Fotka by nebyla?

Vypadá to takhle http://prntscr.com/ebh0f1 s různými nepatrnými obměnami.

Toto na 100% RAM nerobí! To vyzerá, že grafika sa odporúčala.

Grafiku mám integrovanou na desce Asus P5L-MX. Je tedy možné, že by se ten čip choval nestabilně? Je dost zvláštní, že v splashscreen naskočí v pořádku, pak první fáze načítání systému kdy je tam azurový symbol Windows a otáčí se kolečko se zobrazuje korektně, až pak kdy má systém přejít na obrazovku kde je přihlášení to takhle spadne. Jinak prapůvod všech těchto problémů začal včera, píšu takhle koment na FB, najednou bílá obrazovka, disk zběsile swapuje a PC nereaguje, takže jsem to natvrdo resetoval na bedně. Při pohybu v menu Windows (kde se nastavuje návrat k bodu obnovení, reset továrního nastavení atd.) se vše zobrazuje korektně.

Ta kontrolka disku svieti alebo preblikava?Ja by som povedal, ze to neswapuje, ale ostane seknute. Teda ze disk nevykonava aktivitu, len ostala svietit kontrolka.Skusil by som v nudzovom rezime odinstalovat ovladac VGA, pokial to nabehne do nudzoveho. Potom by som skusil boot do normalneho rezimu a skusit nahodit novsi ovladac.Suhlasim s kolegom, ze RAM to najskor nebude, bude je to len problem s VGA ovladacom, alebo odchadza ta integrovana VGA. Neviem vsak, ako presne funguje adresovanie pamate pri integrovanych VGA, ono si to berie VRAM vlastne z RAM, takze skusit potestovat alebo vymenit na skusu RAM ma mozno tiez zmysel...

Svítí. Ohledně ovladače jsem neměl problém, tohle PC mi jede v podstatě rok a přežilo to všechny buildy W10 aniž by byl problém a včera nebyl důvod, aby se to z hlediska ovladače seklo. Aktualizace nedávno žádné neproběhly, aby tam byl konflikt. Takže bych to viděl na HW. Může jít do kytek integrovaná grafika (pak se ale divím, že to funguje pakliže tam mám jen jednu RAM a v jednom určitém slotu) anebo to vidím v paměti. S tím jsem zkusil udělat vše možné, jak jsem psal v původním příspěvku. Zajímalo by mě jak by se PC chovalo s úplně jinou pamětí, to nezjistím, protože nemám možnost vyzkoušet, doma nic nemám a možnost vypůjčit si DDR2 modul není.

Memtest přes noc. Boot z externího média.Výsledek?Boot libovolného Live OS.Výsledek?

Milan, ale teroristitcky by to mohla byt aj RAM vsak? Nemyslim sa, ze VRAM je vlasnte pouzita z normalnej RAM, takze teoria sedi.

A statisticky som videl PC s vadnou RAM veeela krat, ale PC s vadnou integrovanou grafikou uz ovela zriedkavejsie, takze aj statisticky by to sedelo.

Prečítaj si pôvodnú otázku!Ja tvrdím, že je to na 100% chyba grafiky.Je síce integrovaná (teda si z RAM berie časť pre VRAM), ale aj písal, že pamäťové moduly skúšal prehodiť, skúšal rôzne kombinácie a predsa rovnaký výsledok. A silno pochybujem, aby boli odrazu chybné dva pamäťové moduly naraz!Takže RAMkami to nebude!

Tak mozeme sa tu handrkovat, kto ma pravdu, ale pravda je, ze bez diagnostiky RAM, alebo najlepsie vymene RAM za 100% dobre kusy, nikto z nas nebude vediet, kde je chyba.A s tym musis suhlasit.

Jinak dneska jsem po tom opětovném problému, který se však projevoval už hůř zkoušel osadit PC jen jedním modulem RAM, který mám aktuálně vyndaný a nic, při bootu PC ani nepípl, jen zatuhl. Momentálně jedu na tu druhou a funguje to, byť s výhradami, protože kdy PC najede a kdy ne je věc štěstí. Jinak ještě musím podotknout, že mám poněkud v háji zdroj. PC vypínám když někam jdu ze zásuvky a to nestartuje hned na první dobrou, musím počkat, patrně než se nabijí kondíky. Je možné, že by takové problémy se zdrojem způsobily potíže v dalších komponentech, že by např. někde vzniklo přepětí?

On-board GK odchazely pomerne casto. Vetsinou se casem upekly. Pasivy nic moc, typicky prachbidne airflow v tehle sestavach, zub casu, vrstvy prachu,..Podle te fotky je to na 101% GK.

Dneska se mi stal další problém, že místo těch pruhů černá obrazovka. Po několika restartech, prohození RAM se párkrát stalo, že nenaskočil ani splashcreen MB, tedka už to zase jede. Včera to jelo naprosto v pohodě celý den. Tak fakt netuším, kde je zakopaný pes. Pomohl bych věci, kdybych si někde obstaral nějakou úplně lacinou PCIex kartu?

Takže ako som písal vyššie - GK je v čudu a tentoraz na 1000%.

Měl bych tu někde mít nějaké linuxové distro, takže bych zkusil boot, nejdřív před tím laborováním ale budu muset zazálohovat soubory. Co se týče té vady RAM tak je zvláštní, že když jsem prohodil RAM tak se tento problém vyskytl už u splash screenu desky, to je zásadní info, které jsem zapoměl napsat. Tak dumám zda je v háji konkrétní modul, anebo spíš slot. Vylučovací metodou bych to viděl na slot, protože když jsem onu patrně funkční RAM dal do druhého slotu, tak to nejelo. Otázkou zase je, zda je technicky možné, aby odešel slot. A jaká může být příčina. Je fakt, že s tím zatuhnutím PC jako včera, který tomu všemu předcházel (tj. bílá obrazovka, svítící dioda HDD a nereakce PC) jsem se setkal v poslední době několikrát. Nevěnoval jsem tomu pozornost, protože mám E6300 tj. slabý procesor a když edituji fotky v RAWu, do toho mám spuštěnou flashovou hru, FB a nějaké další taby, je to záhul na PC jak blázen.

Toto vypadá skoro na 100% na chybu grafiky. Kdyby to byla RAM, padalo by to úplně. Pokud je integrovaná, půjč si někde nějakou do PCIE a vyzkoušej to s ní. Pokud to pojede normálně, máš v háji int. grafika a tedy desku. Dá se s tím ale žít, pokud budeš používat grafiku v PCIe a int. grafiku na desce vypneš v BIOSu. Pokud ti nejde o výkon (což při použití více než 10 let staré int. grafiky fakt nejde), tak stačí jakákoliv PCIE grafika, kterou někde najdeš.

Zkusím sehnat nějakou grafiku, nejspíše na Aukru, protože na půjčení nemám kde a od koho. Jinak kdybych měl v háji integrovanou grafiku, omezí se to pouze na ni, anebo je to předzvěst toho, že deska odchází jako taková a brzy budou následovat další části až deska odejde zcela?

Tu horší variantu bohužel nejde vyloučit. Je to už hodně stará deska a může na ní být více vad.

Suhlasim, ako citam posledny tazatelov prispevok vyssie, tak sudim, ze to naozaj bude vadny MB alebo nejake jeho komponenty.Idealne by bolo pozicat si PCIEx VGA a vyskusat, ako sa to bude chovat.

Všechny zdravím a mám nový poznatek, dneska PC nabootovalo zcela v pořádku, nicméně poté co jsem chtěl spustit Chrome tak opět bílá obrazovka a ledka HDD svítila. Zkoušel jsem opět prohazovat RAM, při vložení modulu do druhého slotu PC vůbec ani nenabootovalo, při vložení do obvyklého se situace napravila. Tak už jsem z toho fakt bezradný, kdy PC zcela normálně najede do Windows a pak klekne při spuštění prohlížeče. Navíc nefunkčnost jednoho ze slotů RAM je opravdu podivná.