» Poradna » Mobily

Vírus v mobile

Ahojte. Stala sa mi taká vec. Chcela som si cez mobil pozrieť jeden film cez nejakú českú stránku. Keď som klikla na "spustiť video" sa mi otvorila nejaká stránka kde mi červeným vyskočilo, že mi našlo 2 vírusy, resp. že môj mobil (bol tam napísaný aj model telefónu) bol napadnutý dvoma vírusmi. Boli tam aj nejaké kroky, že ako ho mám odstrániť. Po pár sekundách mi začal mobil vibrovať. Tak som klikla na políčko "odstrániť" a prenieslo ma to na google play, že si mám nainštalovať antivírus. Samozrejme som to zrušila. Mám v telefóne nainštalovaný Eset Mobile security, tak som to dala skontrolovať ale nič mi nenašlo. Tak teraz neviem či naozaj tam mám vírus alebo nie. Nevyznám sa do týchto vecí, ale keď mi začal telefón vibrovať, zľakla som sa. Viete mi povedať, či je to fake alebo naozaj? Ďakujem

Odpovědi na otázku

Je to jen trapná agresivní reklama. Takže v klidu.

Ďakujem za odpoveď. Tak dobre. Dúfam, že tam nič nie je. Ale pre istotu som sa opýtala, lebo keď mi začal telefón vibrovať tak som sa naozaj zľakla, že je amen s ním.

To je taková zvláštnost v mobilních prohlížečích, jmenuje se to myslím vibration api, a je to rozhraní, přes které může jenom tak webová stránka ovládat vibrace telefonu. Neptejte se mě, k čemu je to dobré, myslím že někdy před půl rokem to omezili aspoň tak, že stránka získá k ovlávání vibrací přístup tprve až po "interakci uživatele" (tak to měli v dokumentaci). Sám bych rád uvítal možnost, jak tuhle hovadinu vypnout, pro mě to nemá žádné využití... Webová stránka (a na androidu ani aplikace z gp) opravdu nemůže sloužit jako antivirus.

S tím mám také osobní zkušenost, ale nebojte se, jen Vás to chtělo vylekat. Nic víc. Důležitý je, že jste nic dále neinstalovala.

Ne, zadny virus nemas, je to jenom otravna stranka, ktera ma za ucelem primet uzivatele naisntalovat nejaky nesmysl, jako je napriklad "Antivirus" Na Android zadne viry neexistuji a antivirus nemuze udelat nic jineho nez kterakoli jina aplikace naisntalovana z Play. Zavri tu zalozku prohlizece, ktera tak otravuje a je po problemu.

Dobre, som rada, že je to v pohode. A ďakujem za odpoveď.

"Na Android zadne viry neexistuji..." je celkem silné tvrzení. Můžete to ozdrojovat?

Ono se těžko prokazuje, že něco neexistuje. Můžeš spíš ozdrojovat ty, že něco takového existuje? :) Jinak samozřejmě existují různé malware, ale ty si člověk obvykle do telefonu instaluje vlastní hloupostí sám a ještě jim dobrovolně přidělí práva. Klasický virus splňující definici viru jak je známo z PC, skutečně neexistuje.

Ty vis o nejakem viru na Android? Ozdrojuj to. Rad se zasmeji.Kazdy kdo vi jak Android funguje vi, ze na Android zadny virus uz z principu nikdy existovat nemuze. Pokud se ti do telefonu dostane skodlivy kod, tak proto, ze jsi natolik hloupy, ze si ho tam sam nainstalujes z pochybnych zdroju a jeste mu pridelis prava.

no pokud trochu abstrahujeme od viru k malware -pokud sem někdo dá takovýhle dotaz,tak je mu jedno,jestli bude řeč o jednom či druhém - tak pokud by na Android malware nebyl,tak co by Google stále odmazával z GP ? https://www.zive.cz/clanky/google-odstranil-z... https://www.zive.cz/clanky/google-loni-udelal... https://www.mobilmania.cz/clanky/google-odstranil-s... hm ?

Android viruses are rare, but they existhttps://www.techadvisor.co.uk/how-to/google-android/rem... /

Z toho si nic nedělej :D Je to jenom reklama na ten antivirus, takové věci ignoruj :)

To není žádný antivirus...

When the unsuspecting user downloads Jewels Star Classic by the developer GameDevTony (Fig. 1), they get a functioning Android game, only with some hidden extras – a banking malware payload lurking inside the game’s resources, and a malicious service waiting to be triggered after a pre-set delay.https://www.welivesecurity.com/2017/09/25/banking-trojan...

No, tak hlavně pozor, ať nedopadnete jako tenhle "expert": https://www.zive.cz/poradna/napadeny-pocitac/...

Jen hloupá reklama , která má Váš v zápalu histerie přimět si akorát něco nainstalovat telefonu tabletu . V tomhle je i ten ESET na mobilu zbytečný.