» Poradna » Windows (a jiné OS)

Velikost instalace Windows 10

Jakou velikost v GB má čistá instalace Windows 10 a jak se toto průběhem času mění? Dochází při aktualizacích pouze k bobtnání systému, anebo jsou určité vlastnosti systému nahrazeny zjednodušeně řečeno ,,kus za kus"? Zajímá mě totiž perspektiva využívání tohoto systému na 32 GB eMMC, zda je to vůbec reálné a v rámci dlouhodobého užívání udržitelné.

Odpovědi na otázku

Nainstalovat to sice půjde, ale vzhledem k "bobtnání" to bude v praxi nepoužitelné.

Samotna slozka Windows (beru virtualni obraz z insider) má 7.7GBNa pracovním notebooku, kde mám Win 10 od začátku má složka 21.3GBKdyž srovnám složky, tak nejvíc nabobtnaly složky Assembly, InstallerDalsí velký nárůst je ve složkách System32 a WinSxS

Co se týká použitelnosti do budoucna, tak 32GB je málo. Budeš potřebovat dalších min, 20GB volných, abys nainstaloval "velké" aktualizace

Bude mi do budoucna stačit SSD 120GB i na ostatní programy?

Čistá instalace má stále velikost, aby se vešla na DVD, ale pak si natáhne aktualizace a 32GB bude dost málo

je vidieť, že si v riti bol a ho*vnu sa rozumieš.W10 AU 1607 zaberie presne 10.5 GiB po posledných záplatách bez swap a hiberfile.

Když už máš věštěckou kouli a víš jak bude ten systém růst tak bych poprosil o čísla do sportky

W10 AU 1607 po čistej inštalácii, po poslednom jej aktuálnom záplatovaní a po následnom vyčistení systému od inštalátora, starších zálohách winsxs a zložiek temp, zaberá presne 10,5 GiB na systémovom oddiele C:\ (samozrejme bez swap a hiberfile)W10 absolútne ani po záplatách neboptná. Ak inštaluješ do čistého W10 SW balíky, ktorých kontajnery so zložkami a dáta presmeruješ pred inštaláciou na druhý logický oddiel pevného disku, potom narastie systémový oddiel iba o nejakých pár stoviek MB. Počítam max. obsadený oddiel C:\ činí do 12 GiB.

Děkuju všem, takže usuzuji, že provozovat ten systém na 32 GB je utopie, takže buď to zařízení nebrat vůbec, anebo tam nainstalovat nějaké Lubuntu či něco takového.

Už Ti to psali kolegové:je to použitelné jedině v případě dokonalé optimalizace OS, kdy přesuneš vše kromě vlastního OS do datového SSD|HDD.