» Poradna » Windows (a jiné OS)

Věci okolo BIOSu

Zdravím, mám takový menší větší problém. Koupil jsem nový SSD disk, zapojil, naformátoval a na netu je psáno, že pokud chci mít SSD jako sys. měl bych v BIOSu nastavit AHCI místo IDE - ale když to udělám, jako první se bootuje SSD který je ale prázdný a já potřebuju aby první naběhnul HDD kde je win ( mám tři disky - dva HDD - 500 a 320 Gb - 320 je sys. 500 používám jako úložiště. SSD Kingston HyperX 3k 120 Gb) . Tak se vrátím do BIOSu a tam nastavím pořadí bootovani disku, první dam HDD s OS a poslední SSD, ale když zapnu počítač, objeví se logo základní desky, projede nápis loading operating system a když se začne načítat (ta vlaječka) zasekne se a restartuje se, a takhle to udělal třikrát za sebou, pak už jsem změnil v BIOSu vše zpátky. Kde je tedy problém? OS je legální. - Win 7 home premium - gigabyte 970a-d3

Odpovědi na otázku

Problém je v tom, že ten OS máš nainstalovaný s Legacy ovladači a nemáš v něm AHCI ovladače, proto Ti nenaběhne a při bootu se pořád restartuje. AHCI ovladače se dají do OS i přidat a změnit systém tak, aby bootoval právě z AHCI. Použij Google, určitě to najdeš rychle, z hlavy teď nevím přesně, co je třeba vše změnit.

Díky moc :)

Problém vyřešen. Po přepnutí IDE módu na AHCI a později klonování disků jede OS z SSD a je to kure**ky rychlý. všem díky moc za rady a nápady, opět jste zachránili moji závislost

proč sis kupoval SSD, když chceš startovat WIN z HDD?HDD na kterém máš systém zazálohuj a poté naformátuj.na nový SSD si nainstaluj nový systém z kterého pak budeš bootovat

Protože teprv až potom co změním z Ide na Ahci budu přesouvat celý OS na SSD. Zkoušel jsem Clonezillu a AOMEI a ani jeden to nezvládl, AOMEI to sice přesunul, ale složka WIndows byla o 5 Gb menší než na HDD, a Clonezilla mi to nechce přesunout, protože klonuju 320 gb na 120 gb - i když mám na HDD zabráno jen 80 gb a dám v Clonezille přeskočit kontrolu velikosti disků. Nebo myslíš že mi to nepůjde ani po změně na Ahci? protože jestli ne, už jsem vážně v koncích.

Nainstaluj čistý systém na SSD (v biosu režim AHCI zapnuto, před instalací pro jistotu odpoj všechny disky kromě SSD), to bude nejlepší. Při instalaci si systém přizpůsobí některé věci pro běh z SSD. Jde to sice změnit i na původním systému, ale pro tebe bude lepší čistá nová instalace.

Problém je v tom, že disk byl původně ze sériového počítače, a CD které jsem k tomu dostal je nepřenositelné - je na něm napsáno - Software na tomto CD se smí používat pouze k zajištění nebo obnově OS který byl firmou bla bla bla.. myslíš že mi dovolí nainstalovat Sys uplně od znova? CD key samozřejmě mám - jde o to, že už je pužitej právě na tomhle HDD .

Pokud je ten OS od tohoto PC a vyměníš jenom HDD za SSD, tak půjde, pokud by nešla náhodou aktivace přes Internet, uděláš jí přes telefon

Nebo si můžeš aktivované soubory s klíči zazálohovat...

Dobře, všem díky moc za rady, řeknu Googlu ať mi poradí a vlítnu na to a uvidíme jak to dopadne

Vše jsem udělal podle návodu - nyní disky jedou v modů AHCI - po zapnutí se nainstalovali ovladače .. ale pokud odpojím oby HDD disky, přičemž na jdnom z nich je Os a dám při statru bootování, vyberu CDRom - nic se nestane . napíše - Loading operating system . BOOTMGR chybí stiskněte ctr+alt+del pro restartování. I když z BIOSu změním jako první zařízení botování CD romku stejně to napíše to stejný. Už tomu vážně nerozumím, copo mě teda chce? (CD romka je připojená správně - kontrolováno nejméně 60x)

Nemuzes vybrat CD-ROM. To funguje jen v legacy rezimu. V rezimu AHCI musis vybrat mechaniku, ktera se hlasi presne podle sveho oznaceni. Napr. NEC DVD_RW ND4551A.

Nabootováno Cd - ale disk se v intalačce nezobrazuje. SSD - Kingston HyperX 3k - MB Gigabyte 970a-d3

Problém pocházející z nesprávné původní instalace a na to navazujícím nevhodným nastavením. Disk C: stačil bohatě 100GB a veškerá data strčit na D:. Pokud bys to měl takhle od začátku, tak bys měl změnu udělanou na lusknutí prsty.Zkus alespoň teď přestrkat veškerá data na D:, snad se ti to podaří dostatečně pročistit. Měl by ses dostat někam pod 50GB.

Disk už je pár let starý, řekl bych tak 5 let, pokud né víc, proto jsem se rozhodnul ho vyměnit, trvá hrozně dlouho než naběhne Pc, občas se sekne atd. Před 5 lety jsem ještě neměl ani tušení co je to HDD a rozdělení disku na svazky. Proto teď musím řešit tyhle věci.

V tom případě využij příležitost a udělej novou instalaci na SSD. Nepotáhneš za sebou staré potíže.

S tím mám právě problém, pokud zapnu mod ahci, dam nabootovat CD s OS (ostatní disky mám vypojene) ssd disk to nemůže najít. Na netu je psáno, aby se změnil mod na IDE ale ani pak to nefunguje. Co mám dělat dál?

Aomei a podobný SW nezahrnuje do zálohy/klonu OS koš, System Volume Information, Temp,hiberfilesys a podobné věci. Proto byl oddíl o těch 5 GB menší. To ale ničemu nevadí, naopak, SW se chová rozumě.

Na netu jsou i blbci. AHCI nepřináší nic pozitivního akorát problémy.

Ano na netu jsou i blbci, třeba ty!

Tak to se pleteš přináší lepší správu a identifikaci zařízení, ne každý má v PC jen jediný disk / mechaniku a pak je parádně znát, kde je změna.