» Poradna » Mobily

Utopený ("voděodolný"!) smarthpone

Zdravím, dnes jsem s sebou švihnul na ledovce a samozřejmě jsem musel skončit v té největší louži široko daleko. V louži skončil bohužel i moje Z1 Compact, ale jelikož mám to "Z" řekl jsem si, že snad nebude žádný problém, jen jsem ho otřel rukávem a fungoval bez problému. (Však jsem s ním i pod vodou bez problému fotil a indikátory pro vlhkost zůstaly bílé). Po deseti minutách ale přestalo fungovat tlačítko na vypnutí displaye a po 15 min telefon zhasl. Od té doby na nic nereaguje... Vím, že už je na to trochu pozdě, ale ponořil jsem ho do rýže, poněvadž už mě nenapadlo co jiného s tím provést. Obracím se tedy na Vás - je podle Vás nějaká šance jej ještě "oživit"? (baterka je v mobilu napevno a záruka již kvůli zčervenalým indikátorům neplatí)

Odpovědi na otázku

Ponořil jsi ho do rýže??? Rýže je na jídlo, jestli to nevíš, telefony fakt neopravuje. Tos mohl telefon se stejnou úspěšností ponořit do brambor, knedlíků nebo těstovin :D A že tě nenapadlo nic jiného? To snad ne, co třeba ho rozebrat a vysušit? A jestli si na to netroufáš, tak existují servisy...

A to si jako myslíš, že na brambory, knedlíky nebo těstoviny nalákáš nějakého číňana co by to opravil?

Suchá rýže je hygrofilní materiál a má tendenci na sebe vázat vlhkost z okolí. Jde tedy o jednoduchý a zcela bezpečný způsob, jak z toho zařízení vytáhnout nadbytečnou vlhkost. Rýže je taky mnohem dostupnější, než třeba silikagel, který se chová stejně, to jsou takové ty kuličky v pytlíku, co se přidávají do krabic třeba s elektronikou. Ten postup s rýží se obecně doporučuje jako "první pomoc" a to i třeba na stránkách servisů.

jasně, rýže se dostane ve voděodolném telefonu do jeho útrob a vysuší ho, jestli nasaje, tak jedině z povrchu a výpar vody z telefonu, podobně jako vzduch

To je v tomto pripade hovadina. Stejnou funkci by zde zastal suchy rucnik nebo cokoliv co by vlhkost vysalo z povrchu. Evidentne ale voda natekla dovnitr a tam je ryze samozrejme k nicemu. Tyhlety odborny rady jsou fakt bombovy. Smel bych prosit o odkaz na servis, ktery toto ma na svych strankach uvedeno?

Prosil jsem odkaz na servis, ktery toto na svych strankach doporucuje ne na pochybne stranky. Prave na takovyhle strankach na to tihle lidi chodi.

Tak si někdy zkus rýži nasypat do hrnce se studenou vodou ... udělá naprostý houby.Pokud vím tak rýže nasakuje vodu když se vaří!Kdyby se silikagel choval stejně jako rýže, tak by se vůbec nevyráběl a do těch yptlíků by se sypala rýže, páč je levnější.

Obecně to doporučuji hloupí lidé, co si to někde přečetli a donekonečna to papouškují :) Ano, ten základ je teoreticky pravdivý, ale v reálu to nikdy ničemu nepomůže. Rozhodně ne v případě, že mobil spadne přímo do vody a dostane se voda i dovnitř. Rýže může pohlcovat vzdušnou vlhkost, ale rozhodně ti nevytáhne bezkontaktně kapalnou vodu zevnitř telefonu a zpod součástek. Toto není první pomoc, ale naopak poslední :) Uživatel totiž má falešný pocit, že pro telefon něco udělal a neudělá pak už to jediné správné řešení, tedy telefon okamžitě otevřít a odpojit baterku.

Někde jsem psal, že se nemá odpojit baterka? Mimochodem, u toho Sony to tuším stejně ani nejde.

To ne, ale píšeš, že je to první pomoc :) Já tvrdím, že není, protože to nepomůže vůbec ničemu. Jen to falešně lidí uchlácholí, že udělali něco potřebného, co mobil zachrání a jak vyplývá z častých opakování toho nesmyslu i tady v poradně, spousty lidí si myslí, že když v rýži mobil nechá pár dní, že je tím vyřešený problém. Samozřejmě po těch pár dnech v rýži můžou už mobil tak akorát vyhodit, zvlášť pokud neodpojili baterku. Jde to u každého mobilu, akorát některé nejsou uživatelsky rozebíratelné, musí si najít návod na YouTube nebo to svěřit servisu.

Možná by ještě pomohlo ty vnitřnosti polít koncentrovaným lihem, který tu vodu vysaje a sám se vypaří,

Blbý je, že když se ten líh vypaří, tak tu vodu tam zase nechá, ona se neodpaří a ním ;/

Právě že vypaří, ale musíš použít líh o vysoké koncentraci ;)To máš to samé jako když nasypeš sůl na sníh. Sníh ti se solí vytvoří směs, která má menší bod tuhnutí.Takže směs vody a lihu ti vytvoří směs, která má menší bod varu a lépe se vypařuje.Navíc když to v tom lihu pořádně vykoupeš, tak ta voda bude mít malou koncentraci, takže i kdyby tam zůstala tak se nic nestane.

Nejsem chemik, ale jednoduchý příklad z praxe, který potvrzuje můj názor :) Mám v autě nemrznoucí směs v ostřikovačích, která spolehlivě vydrží třeba -5°C bez zamrznutí. Ale jak to stříknu na okno (když ještě auto nezačalo topit), tak za chvilku se tam udělají ledové mapy, protože líh se odpařil a vodu zapomněl vzít sebou :)

To může být třeba tím, že jak se to odpařuje tak se snižuje teplota. Takže sice je -5 °C, ale ta kapalina má míň.

Že by? No něco na tom asi bude :)

Líh je hygroskopický (dokáže pohlcovat i vzdušnou vlhkost) a vytváří azeotropickou směs s vodou (směs, ze které destilací dostaneš tu samou směs, nelze tady destilací zístkat 100% líh, tedy argument že "se ten líh vypaří, tak tu vodu tam zase nechá" je blbost).Navíc má menší povrchové napětí než voda, takže vodu vytáhne z každého koutu.

Silikagel a pred tým upravuje , tepelne , asi 8 hodín pri teplote 140°C aby sa zregeneroval. potom sa dá do sáčkov a tie sa do použitia zatavia do folie. Ktorá sa odstráni tesne pre použitím. Ak podobne urobíš s ryžou a neurobíš burizony , potom aj ryžu môžeš použiť s minimálnym , skôr žiadnym výsledkom. A nepozeraj americké seriály ak ich pozeráš tak never všetkému čo tam povedia. Tá okrídlená teoria o ryži bola v jednom jedinom diely a obletela celý vet!

Rýže, rýže, je vidět, že je tento fake nesmrtelný.

No, klidně to reklamovat zkus. Ostatně, má-li být telefon vodotěsný, tak proniknutí vody ukazuje na netěsnost, tudíž vadu. (Samozřejmě jsi ty ani telefon nespadl, apod.) Pokud ti reklamaci neuznají a jsi přesvědčen že jsi měl všechny krytky zavřený tak jak mají být, můžeš to zkusit protáhnout přes vasestiznosti.cz

To těžko. Stačí si přečíst záruční podmínky. Výrobci se chlubí vodotěsnými telefony, ale pokud vodotěsnost selže, záruka padá.

Naštěstí pro nás, pokud nějaké záruční podmínky stojí proti funkci deklarované výrobcem, navíc takové která má povahu že může být zásadní (což vodotěsnost jistě je), pak zákon na ochranu spotřebitele stojí na naší straně. (Samozřejmě bude hrát roli více faktorů jak je zmíněno, ale pokud je přesvědčen že byl telefon správně zajištěný tak, jak výrobce požaduje, nemá smysl se vzdávat bez boje.)

"Vodotěsnost" a "voděodolnost" jsou dva různé pojmy !

Jistě, ale stejně to není důvod proč to alespoň nezkusit.

Podle popisu událostí to vypadá, že telefon jen neutopil, ale taky s ním při tom pěkně třísknul. Holt když někdo neumí chodit, tak smůla :)

O úspěšnosti reklamace samozřejmě rozhodne to zda nebyl při tom pádu tel nějak jinak poškozen např zda se neodlepily /nepraskly jednotlivé vrstvy krytu nebo a tím tam nenohla vniknout voda. Jinak přeji hodně štěstí.Sám mám Z5 ale zatím jsem nenašel odvahu fotit pod vodou, na koupališti v bazénu jsem jí měl, ale zatím vždy nad vodou.

Tak to v každém případě, ale nemá smysl to ani nezkusit. A rozhodně nikomu neříkat, že telefon spadl. Když to budou chtít použít jako argument, ať si na to přijdou sami a dokážou to, netřeba jim to ulehčovat aby to rovnou smetli bez kontroly.

měli jsme v rodině Z3 compact, mladej se s tím koupal a fotil v bazénu - > natekla tam voda a KO - reklamoval a vyměnili za jinej kus.Ale taky jsem slyšel že to někdo reklamoval a neuznali to, každopádně Xperie s tím mají problém, protože ty krytky na karty po čase netěsněj a dostává se tam voda.Co s tím ? rychle dát do servisu, buď na reklamaci a nebo ať ti to opraví (otevřou vyčistí, zalepí zpátky, svépomocí to neuděláš).Pokud to dáš do servisu je velká šance že to bude dál fungovat byť to třeba bude něco stát, pokud to necháš bejt, tak se s tím rozluč.

V nových podmienkach už majú, že nereklamujú takéto mobily.

Voděodolný nerovná se vodotěsný... rýže je taky mýtus. Pokud není v záruce, tak smůla (oni se těm reklamacím na utopení stejně brání jak nejvíc to jde).Takže zkusit rozebrat a zjistit závady na vlastní pěst.PS: Kdyby jste se chtěl telefonu jakožto nefunkčního těžítka zbavit, dejte mi vědět, hodily by se mi nějaké náhradní díly na Z1C :D

On by to vydržel, jenže seknutí sebou zřejmě s ním v ruce se jaksi nepočítá. Nešlo jen o potopeníJinak dík za tip, co k masu. Rýži. Voda už vaří.

Já měl taky problém s vodou u Z1C.Teda problémů bylo víc, ale banality - vypínací tlačítko nefungovalo úplně 100%, ale kdybych si nezkoušel v obchodě další Z1C, tak bych si toho ani nevšiml, zvykl jsem si na to. Taky se mi odlepila ta mřížka dole přes reproduktor.No a hlavní "závada" spočívala v tom, že se mi trochu odlepily záda telefonu, čehož jsem si všiml až když jsem jel ve slejváku na motorce. Začala blbnout GPS a stav baterky ukazoval nesmysly. Telefon se kvůli baterce nakonec vypnul, nějakou dobu se mi ho nedařilo zapnout, ale nakonec to šlo, ovšem baterka vždy kolem 60% umřela. Dal jsem to tedy na reklamaci (těsně před koncem záruky), moc jsem si od toho nesliboval (taky červené indikátory), prodejce taky kroutil hlavou. Za 2 týdny mi prodejce volá, že mi vrátí peníze... takže super, měl jsem mobil 2 roky zadarmo Že snad už na to nebyly díly, nebo tak něco. Přitom jsem chtěl defakto vyměnit baterku, tlačítko a všechno správně poslepovat, jinak ten mobil fungoval dobře.

Díky za názory a za tu rýži mě prosím vás neukamenujte... Udělal jsem to proto, že sestry "nevodotěsnému" telefonu to pomohlo. Hledal jsem na internetu podobné případy a jak se s tím ti experti co ho také utopili vypořádali. Hodně lidem pomohlo jej vyfénovat, tak jsem to taky zkusil. Včera jsem jej asi 10 min z bezpečné vzdálenosti fénoval a najednou začala blikat dioda pro upozornění. Mobil ale zapnout pořád nešel. Zasypal jsem ho tedy znovu do rýže a počkal do dneška. A světe div se, mobil se zapnul. Jen mi blbne tlačítko pro vypnutí, které prakticky nefunguje a tlačítko pro zvýšení hlasitosti, které je hned pod tím, při přidržení dělá najednou to, co by mělo dělat to pro vypnutí - zobrazí se nabídka pro vypnutí/restart/screenshot. Takže nemůžu zamknout obrazovku a musím počkat se zamkne sama časovačem vypnutí.

Postup reklamace najdeš zde: http://www.mobilmania.cz/clanky/utopili-jste-vodot... Bohužel budeš potřebovat znalecký posudek.

Znalecký posudok už nestačí. Po odovzdaní posudku začína 30 dňová reklamácia a predajca dáva tento posudok na overenie.