Upgrade staré i5 - pokračování

Ahoj, minulý týden jsem tu řešil odcházející zdroj a vynucený upgrade. Bohužel, než jsem ten zdroj stihl vyměnit, chcípl a vzal s sebou i desku...Vyzkoušeno, nejede ani s jiným zdrojem. Vydiskutovali jsme zde upgrade:zdroj Corsair RMx 550grafika: měla být gf 1050ti, ale nechám zatím integrovanou vprocesor: Intel Pentium G4560RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 2666 (levnější než 2400)zabalím to do Fractal Design Define CSSD, HDD a chladič Thermaltake Frio Silent 14 ponechám z předchozí sestavyPotřebuju vybrat desku. Nehraju, prioritou je perfektní design co se týče chlazení. Sestava by měla být ULN. Vychází mi čipset b250, nemám ale reference na konkrétní model. Jak jsem psal, prioritou jsou co nejnižší teploty a teplotní namáhání, pokud možno intel síťovka, o dalším upgradu nechci slyšet aspoň 5 let. Díky za rady

Odpovědi na otázku

16GB RAM a Pentium ? K čemu proboha ? To spíše i3 a 8GB RAM, jinak stačí i chipset B150 jelikož Kaby Lake toho opět moc nepřinesl..

Až bude Zen, trochu spadnou ceny procesorů. to Pentium je tam dočasně, max na půl roku, pak se vymění za I7. Stejně jako grafika, nepojedu na integrované na věky. Jde o prachy, nechci za to vyhodit 35 tis hned, dam ted 12, za měsíc se možná přesvědčím na 1060 a pak na tu I7.

Na slevy nesázej. Intel nikdy neslevňuje. Spíš naopak. ☺

A proč platit 2x tolik za procesor????

To není upgrade, ale downgrade. A pořádný. Přitom stačí sehnat MB a nechat opravit zdroj. ☺

A desku seženu novou se zárukou na 7 let starý procesor? to pentium je tam dočasně, radši ztratím pár stovek na procu za 1600 než bych naráz vysolil 7 000 navíc.

Záleží na tom o jaký Core i5 se jedná.

i5-760

Prosím soustřeďme se na tu desku. Jde mi o co nejlépe vyřešené chlazení kaskády, dobrou síťovku, dobrý layout a předpoklad životnosti aspoň 5 let. čipset b250, protože předpokládám, že desky budou vyhcytanější než b150 - jde jen o malou evoluci, takže je prostor k vylepšování spíš než k radikálním změnám. díky.

Na MSI B250M Mortar jsi koukal? https://www.czc.cz/msi-b250m-mortar-intel-b2... Oproti starší a hodně doporučované B150M Mortar je o dost lešpí a stojí +-stejně.A není problém v ní provozovat jakýkoliv 1151 procesor. Smysl nemá jen pro "K" procesory, protože neumožňuje taktování (to jde jen na Z270). Takže klidně můžeš čase ten G4560 vyměnit za i5/i7. Ale už s tím G4560 si oproti i5-760 dost polepšíš:https://goo.gl/xiY8NYHlavně ve výkonu na jádro ("Single Thread Rating").

Kouknu na desku, o tom výkonu siglethread vím, díval jsem se na srovnání. Já pracuju hlavně v prohlížeči a RAD studiu, takže se mi hodí i vícevlákno, nicméně i to je jen o relativně málo slabší. U té desky půjde i o výstup grafiky, mám 30" 2560x1440 monitor tak to musí být schopné přenést obraz v 60Hz.

I v multivláknu je G4560 lepší než i5-760. V odkazovaném srovnání to ukazuje cca +25% v multivláknu (a skoro +100% v singlu). A to vše při podstatně nižší spotřebě a zahřívání.

K té desce, radši bych full atx - je tam víc místa, lepší proudění vzduchu a tak. Je nějaký rozdíl v kvalitě osazení mezi tím Mortarem a PC Mate? https://www.czc.cz/msi-b250-pc-mate-intel-b2...

Deska nemá vliv na proudění vzduchu atd., protože rozložení komponent je to samé jako u mATX. Jen vám dole čumí delší kus plastu s dvěma sloty navíc, do kterých stejně pravděpodobně nic dávat nebudete. 90% lidí co má ATX desku, tam stejně v životě nedá rozšiřující kartu. Ale to jen na okraj.Jinak je to samozřejmě velmi slušná deska, plně použitelná pro skoro jakékoli zamčené i5 a i7 (i odemčené, ale kdo by to dělal, když taktovat nepůjde). Pokud jí chcete, tak klidně, kvalita zpracování bude stejná, ty desky se liší jen v pár věcech, především tedy konektorové výbavě.

Nicméně s cenou 2800Kč už se ta deska nebezpečně blíží svým H270 sestřičkám:https://www.czc.cz/msi-h270-pc-mate-intel-h2... https://www.czc.cz/msi-h270m-mortar-arctic-i...

Jedna drobnost ta přeci jen je. První slot je na ATX o jednu pozici dál než na mATX. Takže u CPU je trochu více místa. Ale jinak je to úplně buřt. To má smysl leda pokud tam plánuje nějaký obří chladič typu Noctua za 2000,-. Pro chladiče typu HE1012/1024, které jsou nejen pro G4560 ale i pro netaktovací i5 zcela vyhovující, to žádný význam nemá.Každopádně B250 Mate také není špatná deska a chybu s ní neudělá.

Chladič je https://www.czc.cz/thermaltake-frio-silent-1... , měnil jsem ho před měsícem, tak nový kupovat nebudu. Na té I5 s vyšším TDP jel při běžné práci na min. otáčky, úplné ticho. Snad se do toho Mortaru vejde.

To si raději ověř. Pokud si nebudeš jistý, vem raději Mate.