» Poradna » Notebooky

Upgrade chipsetu

Tuším, že je to blbost, ale jelikož na toto téma nemohu nikde na internetu najít ani zmínku, zkusím své štěstí tady. Dal by se se správnými nástroji upgradovat chipset na základní desce laptopu? Osobně si myslím, že v rámci jedné řady by to možné být mohlo např. HM70 na HM77, ale co taková změna z HM65 na HM76? Oba chipsety mají stejný BGA vzorek, stejně tak socket pro CPU je stejný. Asi by se také musel upravit BIOS, ale řekl bych, že si to představuji moc jednoduše a tak žádám o názory, nápady a defacto jakoukoliv užitečnou informaci na toto téma. Nečekám praktické zkušenosti, ale u reakcí typu "Nepůjde to", bych si rád přečetl i nějaké vysvětlení proč.

Odpovědi na otázku

teoreticky dalo, prakticky nedalo a bylo by to drazší než nový notebook, on i koupit zvlášť rychlejší cpu by mohlo bejt skoro stejně drahý, jako ten samý ntb komplet nový

V tomto případě pro mě peníze nehrají roli, resp. celková cena je pro mě přiměřená zajímavosti možné funkčnosti. Děkuji za Vaše teoretické ano.

Není náhodou chipset připájen přímo k základní desce? A pokud by teoreticky byl chipset zaměnitelný za jiný je tu problém jak chceš chipset z desky dostat ? Jde to samozřejmě hodně prasácky pomocí horkovzdušné pistole a pokud by se ti to povedlo dostat z desky bez zničení okolních komponent, vyčistit desku od cínu, a pak si zakoupíš šablonu na nový chipset, koupíš kuličkový cín a zase horkovzdušnou pistolí zatavíš, pak je otázka zda se ti tento postup vyplatí když nemáš jistotu že si to udělal dobře a získal jsi přesně co ? Zvýšení výkonu v hodnotách jednotek % ?

Ano, chipset je podobně jako většina dedikovaných grafických čipů napájen přímo na desku (upgrade takového čipu je také velmi zajímavé téma, ale najít lepší čip s podobným TDP, stejným BGA vzorem a odpovídajícím nárustem výkonu je docela složité - tohle jsem raději vyřešil přes redukci na deskopovou grafiku). Každopádně disponuji pájecí stanicí, znalostí čištění desky od cínu a obecně vším, co k provedení výměny potřebuji. Vším, kromě nějaké informace, jestli je to možné. Pro mě to není důležitá otázka peněz a jestli se to vyplatí, ale jestli je to proveditelné a bude to fungovat?

Já osobně nevím jestli jsou dva různé chipsety kompatabilní, ale pokud si najdeš někde na netu PINOUT obou chipsetů a budou se shodovat, nezbývá než to prubnout, pokud ti nejde o prachy nemáš co ztratit ..

možná by stálo za to přidat fakt, že rozdíly v chipsetech jsou (ve stejných řadách) směrem k počtu linek rozhraní (PCI, USB, SATA) a pak v nějakých možnostech nastavit vlastnosti toho chipsetu. tudíž je potřeba krom pinoutů zvážit i proudové požadavky, aby deska byla dimenzovaná a taky aby deska vůbec měla ty možnosti nového chipsetu jak využít ....když započítáme trable s pájením a anitstatikou ...tak spíš NE - rozhodně ne v domácích podmínkách

Ten laptop funguje?

Ještě jednou. Ten laptop funguje?

Ano, laptop funguje.

Tak se vsadim, ze po tehle operaci nebude

Šlo, ale musí se plnit tyto faktory:- potřebné vybavení & znalosti (což máte)- stejný vzorek (taky)- stejný pinout čipů (nemůže vést napájení na zem...)Doporučoval bych se podívat na katalogové listy těch obou čipsetů.Ano, BIOS by se přehlashnout taky měl, ale zas takový problém by to nebyl, většinou se jedná o FLASH paměť na sběrnici SPI, kterou lze obsluhovat třeba pomocí mikrokontroléru, nebo Raspberry Pi.Při nejhorším by asi (nevím) šlo použít RS-232.

A kde ten BIOS vezme? Leda by si ho sám naprogramoval.

To horko a prázdniny..... To je pro někoho vražedná kombinace (to ani nezniňuji ty kecy o "pájecí stanici" a "tvým vědomostem a zručnosti které máš").

Název přístroje jsem převzal z reworkstation.cz, o "vědomostech" či "zručnosti" jsem nenapsal ani slůvko, pouze o znalosti provedení. Tvůj příspěvek mi byl velmi přínosný, pomáháš takhle lidem často?

Debilům a naivům (zřejmě na vycházce z psychiatrické léčebny) se pomáhat nedá.... Ti se musí pouze litovat (a už moje babička říkávala - s blázny se nemá cenu hádat, s blázny se souhlasí)

Kopíruji cancy co jsi uvedl výše - to snad mluví za všechno:"Každopádně disponuji pájecí stanicí, znalostí čištění desky od cínu a obecně vším, co k provedení výměny potřebuji."

No a kterou cast presne jsi nepochopil?Vymeny chipu na deskach v NB se provadeji celkem bezne a je k tomu treba vyse uvedene.Sice se bezne meni za stejny typ, ale proc neexperimentovat.Tak co se ti nezda?

Nop sice jsem se k němu ze začátku taky stavěl nedůvěřivě, ale podle toho co píše až tak naivní nebude. Myslím že určitě počítá s i s neúspěchem, což v tomto může být hned, nečeká žádné zázraky s plnou hubou naprostých pitomostí jako nějací kecálci typu Dr.No64 a má k tomu prostředky hmotné i finanční. Pak ať si hraje, může se tím lecos naučit a postoupit ať už v amatérské "praxi" nebo (časem) i v profesionální praxi, kdo ví. I ty BGA pouzdra jdou odpájet a znova připájet nové, jen je to "vyšší dívčí". Ale když má možnosti, ať si hraje.

Pošlete notebook jeho výrobci a požádejte jej, aby Vám to upgrade provedl. Myslím, že Vám zasvěceně vysvětlí, jak se věci mají.

Obávám se, že i kdyby to šlo, tak by mi to výrobce zapřel s tím, ať si raději koupím (jejich) nový laptop.

Je to blbost. Silně teoreticky by to šlo, ale prakticky ani náhodu. Co myslíš tím "BGA vzorkem"? To je normální rozmístění BGA "vývodů" (kuliček) na spodku pouzdra, a zdaleka nezáleží jen a něm, záleží i na zapojení vývodů. A pak by ty čipy musely být zcela kompatibilní ne jen vývodově, ale i funkčně. A pak odpájení a zpětné připájení BGA pouzdra není žádná sranda, ani to není levné (infra stolice, horkovzduška...)

zapojení vývodů=funkce vývodů.

Díky za příspěvek, přesně tento typ informací sháním. Ano, tím vzorkem myslím umístění kuliček, intelácká řada 6 a 7 má stejné umístění a právě proto mě napadlo, zda-li by to bylo možné provést. Onu infrastolici/pájecí stanici (či jak česky přeložit "rework station") mám k dispozici a o peníze mi v tomto případě nejde.

No pokud ti nejde o peníze, máš k dispozici vybavení a datasheety těch integráků a jsi si díky nim naprosto jistý 100% kompatibilitou (tedy že všechny ty "kuličky" mají stejnou funkci včetně napájecích pinů - tyhle integráky mívají mnoho vývodů jen pro napájení, vůbec žádný nesmí mít jinou funkci) a taky máš dodavatele těch samotných integráků (ani to asi v kusovce nebude nejlevnější - ale možná by to mohli mítwww.farnell.comwww.digikey.comwww.mouser.coma jde ti prostě jen o to to zkusit a pohrát si, tak proč ne, pohrej si.

Tak jsem si našel rozmístění vývodů v manuálech k oběma chipsetům a shodují se.

Ono se tomu říká spíš datasheet nebo česky katalogové listy, manuál je trochu něco jiného. Ale budiž, pokud naprosto každý pin má naprosto stejnou fci, tak viz. výše.

Taky myslím, že tady jsi na špatné adrese. Zde se řeší většinou nefunkční selfíčka, špatně vyčištěné hárddisky a teď momentálně je v kursu Win10 a problémy všeho druhu. Pokud dokážeš odpájet a připájet BGA tak aby to fungovalo, naše rady nepotřebuješ. To je jiný level. ☺

Přesně tak, to je naprosti jiný level i co se týká SMD součástek samotných. Pájet nějaké SOIC, SOT23 i nějaké TQFP nebo i nějaké TSSOP v rastru 0.65mm se pájet dají, s odpájením tak, aby se nepoškodily jemné cesty už je to horší, ale i to jde s výbavou. Ale BGA...to je jiný level.

OK, díky, za pokus jsem nic nedal a minimálně jeden příspěvek zde mi celkem pomohl.

nepujde to, bohuzel (teoreticky ano, ale prakticky ne), nevim proc bys to chtel, jestli pocitas s pripojenim externi grafiky, nebo tak neco, to stejne nejde, musi k tomu byt ntb pripraven

Kromě možného poznání je v podstatě cílem zprovoznění procesorů intel třetí generace na desce s chipsetem pro druhou generaci. A pokud generační skok není možný, tak alespoň náhrada HM70 za vyšší model stejné generace s podporou procesorů Intel Core (zatracené pravidlo 30 minut).

hele a co to je presne za notebook ?

S HM65 mám Fujitsu Lifebook AH531/GF0, s HM70 je to Asus X55A. Spíš to nejdřív vyzkouším u toho Asuse, tam je vyšší šance na úspěch, 100x snadněji se do něj leze a má pro mě menší cenu. Zatím jsem ale pouze ve fázi sbírání dat a čeká mě ještě zdlouhavé čtení manuálů/datasheetů (skloňování tohoto slova jsem se chtěl vyhnout...).

No jako pokud na to máš prostředky a čas a dokážeš sehnat samotné integráky, tak ti fandím, i když si myslím že je to zbytečná práce. Ale proč ne, nakonec to může být zajímavé, ale počítej v nemalou pravděpodobností neúspěchu, hraje tam roli asi hodně různých věcí. Jen si pořádně projdi ty katalogové listy jestli tam není nějaký zádrhel, nemusí to být jen v rozmístění a funkci všech pinů. No, i když katalogové listy takových integráků jsou do mnoha stovek stran a nebývá to jen jedna "kniha", tak co to půjde, pak to třeba i zkus. A dej pak vědět ať to dopadne jakkoli, nakonec to může být zajímavý pokus.

To je všechno o penězích. Budeš shánět komponenty, což nebude laciné. Pak dokumentaci, což bude trvat. A pak to budeš dělat, což bude trvat dokonce velmi dlouho. To všechno se dá vyčíslit v penězích. A půjdeš do toho s velmi nejistým výsledkem. Takže otázka je, zda se to vyplatí, jaký bude přínos? OK, pokud to bereš jako hobby a zajímá tě to nebo se na tom projektu chceš něco naučit, budiž, ale pro drtivou většinu populace se takový postup zkrátka nikdy nevyplatí a raději si koupí novější produkt, zkrátka to vyjde laciněji, protože zkrátka budu raději měsíc nebo dva pracovat a vydělám si na nový notebook, se zárukou atd, než abych se ty dva měsíce šťoural v tom starém a pokoušel se z něho vyrobit něco, co sice bude asi výkonnější, ale s mnoha otazníky ohledně spolehlivosti a podobně. Takhle uvažuje většina lidí.

hm76 se dá koupit za nějakých 12USD včetně dopravy ... to jsou tak směšné částky, že mít tu pájecí stanici, tak to z legrace vyzkouším taky.