» Poradna » Windows (a jiné OS)

Ubuntu dualboot, nelze spustit ubuntu

Zdravím,chtěl jsem vyzkoušet Ubuntu, z flashky jsem tak provedl, nainstaloval Ubuntu VEDLE Win 10 a pěkně šlo. Pak jsem počítač vypnul, zapnul a vybral nabootovat Ubuntu, JEDNOU to fungovalo. Přičemž mi vedle Windows Boot Manageru vyskočily dva booty, oba s názvem Ubuntu. Pak jsem spustil Windowsy. Když jsem chtěl znovu do Ubuntu, vypnul jsem a zapnul a vybral boot "ubuntu", spustily se mi Windowsy. Jak to? Vyzkoušel jsem oba ty booty Ubuntu dvakrát, ale vždycky znovu naskočily Windowsy. Jak je to možné? Zkoušel jsem v biosu Disabledit Secure Boot, ale stejně po vybrání bootu "ubuntu" naskočí vždycky Windowsy. Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Tohle se přece řeší pomocí grubu. Zřejmě jsi nenainstaloval správně zavaděč. Neměl jsi vybírat možnost "vedle" ale "něco jiného" a všechno si nastavit ručně.---------------------Teď můžeš zkusit zavaděč opravit pomocí https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/Vypálit na CD nebo dát na libovolnou flešku pomocí https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/Potom nabootovat a vybrat "Recommended repair"