» Poradna » Ostatní

Titul v IT

Zaujímal by ma aký je Váš názor na titul v IT? Je potrebné mať plné vysokoškolské vzdelanie v IT alebo stačí bakalárske s aspon ročnou praxou pre nájdenie si rozumnej a dobre platenej práce? Líši sa platové ohodnotenie pre absolventov s plným univerzitným diplomom, bakalársky a bez univerzitného vzdelania?

Odpovědi na otázku

Ach ti mladi, kazdy si mysli ze s titulem v kapse si z nej kazdy sedne na zadek. K cemu je asi zamestnavateli typek s titulem kdyz nic neumi??

By si sa divil. Náhrobky cintorínov sú plne ošperkované pred a za menom po nejakých zdochnutých boľševických mafiánoch a grázloch, ktorí mali skončiť exhumovaní a zakopaní na smetisku. Posledne som v Seredi na cintoríne videl šesťmetrovú žulu na širku v záhlaví s vytesanými komunistickými titulmi "erráta in objecto" takéhoto zmrda. Ešte mu chýbalo označenie titulu ÚVKSS, za PuDr.

Som videl nejaky film, dakde v rusku alebo na ukrajine a mali tam takeo nahrobky mafianov s obrazkom v zivotnej, vlastne nadzivotnej, velkosti.Najlepsia robota v IT je v statnej sprave -enmozu a nevyhodia, nizke nasadenie a dobry plat tabulkovy plus priplatok za specializaciu dvakrat tolko.V nasej oblasti je najlepsia skola v Bratislave. Boli nejaki 20-ty na svete podla vysledkov, ceska v prvej 300 nebola ziadna.

Ach ti staří, jakmile spatří osobu mladš třiceti let se na něco zeptat, už drtí tlačítko na komentář, ať si můžou pořádně zanadávat na mladou generaci. Ráda bych také dodala, že v dnešním světe můžete být jakoliv dobrý, ale bez maturity se nikam nedostanete

Zrovna v IT je jakykoli titul naprosto k nicemu. Jde o znalosti a zkusenosti, ne o titul. (Vyjimkou je zamestnani ve statni sprave a podobnych psychedelickych organizacich, kde zadny clovek se zbytky zdraveho rozumu jiste z mnoha duvodu praci hledat nikdy nebude.)

+1

Ve státní správě se nehledí na vědomosti, protože jsou platové třídy. S maturitou člověk padne někam na 12 tisíc hrubého (pokud jejich tabulky chápu správně). Takže buď si tam člověk chodí dělat melouchy a tohle má jako garantovaný příjem, nebo tam jde megaidiot na nejvyšší platovou třídu s koupenými tituly (třeba z Plzně). Ono se není divit, řídí státní instituce diletantským způsobem a vznikají nám geniální prohlášení, že přece jako ředitel pobočky možná bere na české poměry hodně, ale mnohem méně než manažer stejné organizace v Německu nebo Rakousku (narážím na nedávné výroky o České poště - jakoby jim nestačil stejný průser s IZIP).

A jeste takova poznamka: Pokud nejaka instituce nebo dokonce firma vyzaduje pri hledani IT pracovniku titul, je to neklamna znamka, ze to neni job pro NIKOHO soudneho. Jde na 101% o nejakou bandu zmrdu a pracovat tam by byla nezmerna pakarna. :o)(Vsechno mnou vyse napsane se tyka vyhradne VS titulu. Odborne certifikaty - MS, Cisco, Oracle,.. - jsou jiny pripad. Ty opravdu k necemu jsou a ma smysl je po nekom chtit, byt ne nutne jak mandatorni zalezitost.)

jak píší níže, v IT je ti obvykle titul z praktického hlediska k ničemu - na školách se neučí to co budeš skutečně potřebovat, takže znalosti si zlepšíš jen tou praxí. Navíc dynamika změn je taková že i kdyby učili to co je teď třeba, tak za 5 let to bude stejně zastaralé. Druhou věcí samozřejmě je nástup na nějakou pozici - a tam záleží na požadavku zaměstnavatele, takže i když je to v IT lepší nežli v jiných oborech, i zde se najdou zaměstnavatelé/personalisté kteří na titulu (často jakémkoli:) trvají - takže když jej nemáš, nevezmou tě třeba ani na první kolo výběrka i když toho třeba umíš 10x tolik co jiný s titulem. Tudíž záleží hlavně na tom zaměstnavateli. Já v oboru funguju už dost let bez vše titulu (a maturitu mám sice technickou, ale zcela mimo obor), zaměstnavatelům to nevadilo a vždy je zajímalo to co umím, ale vím že jsou pozice které bych z hlediska odvornosti dělat mohl, ale díky chybějícímu titulu by mne ani nezařadili mezi možné kandidáty.

Titul moze pomoct pri pohovore, ak sa uchadzas napriklad o pracu Menezera IT oddelenia. Vtedy to ma zmysel. Ak sa ale jedna napriklad o nejaku pracu Spravovania systemovo atp. tak je ti titul vacsinou nanic. Dolezita je prax a pripadne certifikaty, ktore mas(ak mas)...

Ovsem manager IT oddeleni vetsinou ani netusi co a k cemu je IP adresa, takze logicky titul nutne potrebuje.

To si doj€bal

Já si myslím že titul je důležitý jen pro ten první moment při výběru. Mám na mysli to, že když se na nějakou pozici přihlásí 50 lidí, tak první výběr personalistů asi padne na tu hrstku s titulem, certifikátem nebo dlouholetou praxí v oboru. Tam je totiž vyšší pravděpodobnost že najdou toho správného člověka. Když nenajdou tak prověří i ty ostatní.

V IT oboru školy nestíhají učivo přizpůsobovat aktuálním technologiím, takže reálně neučí to, co zaměstnavatelé potřebují. Zaměstnavatelé to ví a proto netrvají na papírovém vzdělání, ale na zkušenosti. Ten papír ze školy berou maximálně jako potvrzení, že nejsi úplně blbej a umíš se učit, i když ses učil něco, co už vetšinou není potřeba.

A na co ten titul konkretne potrebujes? Ja mam titul "Zaslouzily IT umelec", chces ho take? Nebude to zadarmo.

RsAk - Rozhodnutím strany Ajťák

KSČ - Klasický socialistický Číňan

Zrovna programovat se dneska naučí i cvičená opice. Tady jde spíš o nabrané zkušenosti okolo - jak probíhá návrh, testování SW atd., co je to teorie složitosti, grafové algoritmy (a další matematické principy), které se mimo VŠ už tak snadno nenaučíš. Navíc už v průběhu bakaláře není problém docházet na nějaký částečný úvazek, kde můžeš nabrané zkušenosti rovnou aplikovat. U IT správcování to je vesměs jedno, tam stačí mít několik certifikátů od MS, Oracle, Cisco..

Řeknu to takto. Budete dva zájemci o zaměstnání. Velmi zajímavá a dobře placená práce. Oba jste velmi dobří a bude těžké jednoho odmítnout. Ty budeš mít střední a on vysokou. Koho přijmou? ☺

Samozřejmě toho kdo požaduje nižší plat.

Prvý rok mám v prepočte 17 500 Kč v čistom.

Můžeš být rád, že ještě neviděli tvůj expresivní projev tady na fóru. To by si setsakra rozmysleli, jestli tě vezmou.

Zobrali, nebol som na pohovore medzi HR krysami, ale pravými ITčkármi Ja som namiesto flákania sa doma alebo výšky, robil niekedy zadarmo a niekedy zákazky do max. príležitostného príjmu (na SK 500 €). Vždy niečo raz za rok väčšie a z právneho hľadiska mi to prešlo.

A to se chlubíš nebo si stěžuješ?

Človeka podľa skúseností firmy nepotrebujú človeka, čo vyšiel z výšky a prd vie ja mám strednú a bol som na pohovore, kde bolo 8 vysokoškolákov z 10 ľudí. Prijali mňa

Ako ja som skôr chcel túto debatu uberať práve spôsobom bakalar s praxou vs inžinier bez reálnych skúsenosti. Pretože som mal pred sebou teraz neľahké rozhodnutie buď zotrvať na škole a pracovať na part time ako pracujem cele bakalárske štúdium, alebo prijať celkom slušnú ponúku už na plný pracovný pomer a odísť zo školy, a zrovna práve VUT FIT v Brne nie je ten typ školy , kde človek je schopný časovo a psychicky zvladať full Time aj školu zaraz, česť výnimkam.

Co přejít na dálkové studium nebo podobný obor na „hnojárně“ nebo nějakou manažerskou informatiku na „podnikatelce“? Je škoda mít pouze Bc.

No za sebe ti to můžu říct takto:Zrovna informatika je jedna z oblastí, která je založená na zkušenostech či dovednostech daného jedince. To, že někdo má v oblasti informatiky vysokou školu absolutně o ničem nevypovídá. Dejme tomu, existují kamarádi Jakub a Ondra. Oba kamarádi vystudovali stejnou střední školu zaměřenou na IT. Po maturitě se Ondra rozhodl jít studovat na vysokou školu. Jakub už nastoupil do zaměstnání. Mezi tím, co Ondra dostudoval po 5 letech vysokou školu, Jakub nasbíral pětileté zkušenosti v oboru. Jak myslíš, že to dopadlo? Pomineme-li situaci, že Ondra během 5 let studií pracoval, je jasné, že ačkoliv Jakub na vysoké škole nestudoval a má jen středoškolské vzdělání, umí toho v podstatě díky zkušenostem víc než Ondra, který zná jen teorii a praxi viděl z letadla.Ve výsledku tedy absolutně nezáleží na tom, kolik máš titulů, ale kolik toho ve skutečnosti umíš. Tituly se ohání jen "blbci" a v oblasti informatiky jsou požadovány pouze ve státních podnicích. Všimni si, že většina soukromých firem vysokou školu nevyžaduje. Osobně znám jednoho klučinu, co dělá v jedné soukromé firmě v Brně vývojáře a má vzhledem ke svému středoškolskému vzdělání mnohem vyšší plat (29.000 Kč), než druhý kamarád, který má absolvovanou vysokou školu a pracuje jako správce sítě na úřadu (14.000 Kč).

No tak to není zrovna šťastný příklad vzhledem k tomu, že ve státní správě se uplatňují tabulkové platy. Ono jde asi o stejné srovnání jako platy na Mostecku vs platy v Praze. Jestli tenhle případ spíš nezavání neschopností či leností najít si lépe ohodnocenou práci.Jestli tazatel pracuje na částečný úvazek, tak bych asi dostudoval. Ono práce bude v životě ještě dost, ale vrátit se do studia bude složitější a složitější. A ono v IT existuje více oborů než "programátor" a "správce".A na závěr něco k zamyšlení:https://users.fit.cvut.cz/~stampfra/others/Kcemumit...

To zamyšlení mi připomnělo následující film, kde to dospělo do fáze, kdy zalívají hospodářské plodiny mulťákem, protože v něm jsou elektrolyty: http://www.fffilm.name/2012/10/retro-recenze-abs...

nezalezi kdo co umi, dulezitejsi je, jak je dany clovek ukecany, kdyz moc ne, tak at umi cokoliv, postup a zvyseni platu hrozi jen vyjimecne

Pravda, treba aj trocha vyjadrovania alebo len stačí, ak niečo firma potrebuje a nikto to vo firme nevie. Radšej využije teba a stávaš sa časom nenahraditeľným. Potom stačí dať výpoveď. Uvidíš ako ti ponúknu vyšší plat. U nás v KE je to bežné.

Jo takže sme došli k závěru že vysoká škola v oblasti IT (lhostejno jestli Bc. nebo Ing. nebo PhD. ) je v dnešní době totálně k hovnu. Já osobně bych tedy zrušil všechny obory jako jsou např. softwarové inženýrství, databázové inženýrství, obecná informatika, aplikovaná informatika a podobně protože stejně všichni co maj vš bez ohledu na to jestli to je UKMFF/CTUFIT/ZCUFAV/VUTFIT nebo BalbínovaVŠ sou naproto k ničemu. Koukněte se kam to dotáhnul např. Kalousek. To je vš-chemik a přitom to je mezinárodně uznávaný ekonomický expert vlády. Takže bych zrušil všechny vš a maturita by byl vrchol všeho. Jo... tak to má bejt ...

Jsi idiot.Není škola jako škola - hnojárna nebo podnikatelka nikdy nebude mít takovou úroveň jako Matfyz nebo VUT FIT a FI MUNI.Nemůžeš generalizovat, někteří jsou prostě, tak trochu autisti, co si na gymplu nebo střední programují, nové programovací jazyky se učí tak, že přes noc pročte knihu a za týden už ten jazyk zná. Takoví lidé mají problém se socializovat a je velmi nepravděpodobné, že někdy udělají doktorát nebo budou považovat za smysluplné se hlásit na prestižní vejšku, protože „by je to mezi idioty zdržovalo“ a rovnou nastoupí třeba do banky programovat algoritmy pro finanční trhy - podívej se na Janečka, jaké lidi má okolo sebe. Pro ty ostatní, co nejsou tak „divní“, ale mají dril jsou určené prestižní školy. Ovšem státní správa tohle neřeší - vidí titul Ing. informatika, univerzita Uganda - super, bereme tě hned.btw: soudruh bratr Kalousek* je za prestižního ekonoma považovaný v rozvojových zemích střední a východní Evropy. A být lepší než ministr financí Ázerbájdžánu nebo Moldávie není nic těžkého. To je asi tak prestižní ocenění jako dostat metál od Zemana.*před rokem 1989 byl člen Národní fronty

No s tím tak trochu nesouhlasím. FIT VUT a FI MUNI jsou školy na vysoké úrovni. Nesrovnával bych ale MENDELU s "podnikatelkou". Dle posledních informací, co se ke mě donesly, informatické obory na MENDELU nejsou oproti VUT a MUNI moc pozadu. Dokonce pod záštitou MENDELU vzniklo pár zajímavých projektů :). Ovšem podnikatelce bych se vyhnul velikým obloukem, neboť na ní studuje velká koncentrace odpadních studentů, kteří studovali na některé z jiných škol a nezvládli ji. Podnikatelka je prostě jeden ze způsobů, jak se dostat k titulu zadarmo.

Použitelnost většiny absolventů z MENDELU je stejná asi jako u většiny u absolventů z Báňské. Z ekonomických oborů nemají žádné znalosti a z technických také ne, přitom jsou obě školy prezentované jako průnik toho nejlepšího z obou oborů. To popisuji zkušenosti s lidmi, které jsme u nás vyhodili ve zkušební době a byli absolventy oněch zmíněných fakult, ale možná jsou jiní lepší, nevím...

Tak já ani netvrdil, že absolventi MENDELU jsou na stejné úrovni jako absolventi VUT či MUNI, ale v poslední době co jsem měl možnost vidět a slyšet, tak úroveň výuky na MENDELU rapidně stoupla. Už jen proto, že v rámci studia informatického oboru na MENDELU si student může udělat certifikace CISCO, Mikrotik i Juniper. Dokonce to prezentují i na svých stránkách http://informatika.mendelu.cz/cz/clanek/sitove-akademie a pochybuji, že certifikáty lze nějak ošidit. No a podnikatelka, tak je opravdu odpad. S pár absolventy jsem měl možnost se setkat a z oblasti informatiky uměli leda tak základy, pokročilejší věci typu VLAN nebo RSTP ani neznají.

Podnikatelka není IT škola - tam se učí jen manažerská informatika! Což je řízení procesů a organizace firmy. Když to vystuduje debil, tak se uchytí ve státní správě a bude organizovat průsery jako IZIP, když to vystuduje inteligent, tak to dopadne jako Amazon - tedy projekt generující pouze prachy, co doslova vymačkává lidi jako citrón a po vypotřebování vykopne a vyhodí (generátor krátkodobých úspěchů bez dlouhodobé vize) - naučí se uvažovat jinak, než absolventi VŠE nebo hospodářské fakulty na MUNI.Cisco certifikáty mají i střední školy. A o tom, že MENDELU rapidně zvyšuje úroveň se mluvilo i před patnácti lety. Většina jejich absolventů jsou ti, co vypadli z VUT na různé matematiky a fyziky v prvním semestru. Neříkám, že ti absolventi jsou úplně blbý jako idioti z různých pseudohumanistických oborů, jen jejich kvalita nesahá ani po kotníky z výše uvedených univerzit.

Doporučuji ti zaměřit se (vyhledat si něco - samostatně - to je základ všeho, samostatnost) na projekt Lidé z Praxe. Tam velice rychle pochopíš, že otitulovaných vysokoškolsky "vzdělaných" pitomců kteří budou plnit database úřadů práce, protože se nehodí ani do žňové hlídky, jsou mraky a na druhé straně zjistíš, že úspěchu lze dosáhnout i se středním odborným vzděláním. ta doba kdy všichni musí umět anglicky a mít vysokou školu pomalu odeznívá, protože ty vysokoškolské lůzry musí někdo živit. A ještě jedno tajemství ti prozradím, chytrost, šikovnost a um není o titulu