» Poradna » Počítačové sítě

Test virtuálního serveru?

Ahoj, hraju si s windows server 2012 r2 ve virtualboxu a chtěl bych si vyzkoušet, zda mi správně funguje, přiděluje IP adresy DHCP server, jak nejjednodušeji vyzkoušet ? Lze si vytvořit na hostitelském PC ještě k virtuálnímu serveru virtuálního klienta a mít tak zároveň spuštěno jak server virtuální tak clienta virtuálního?

Odpovědi na otázku

Ano, ano.Nejjednodušší je připojit oba virtuály do stejné sítě, ideálně oddělené od té vaší. Já to dělám pomocí VLAN přivedené z routeru otagovaně do workstation, kterou pak přes bridge přidělím virtuálům.Ve vašem případě by tak bránu pro Windows doménu tvořil router, o zbytek by se staral WinServer. Síťovou komunikaci mezi hypervizorem a virtuály by obstaral routováním router.

Momentálně mám na straně serveru nastavenou síťovou kartu v modu síťový most. Aktuálně server mám nastaven na pevnou IP adresu z rozsahu DHCP serveru routeru (výchozí brána routeru 192.168.0.1), pro server jsem si nastavil 192.168.0.150. Jaký tedy teď pro klienta nastavit mód síťové karty? Defaultně tam je NAT a defaultně je přiřazena IP na 10.0.0.x. Chci, aby klient dostal IP adresu od DHCP serveru, který běží ve virtuálním serveru, ne od DHCP serveru, který má reálný router.

Rozhodně musí být oba virtuály na stejné síti. Klidně k tomu můžete udělat síť izolovanou (bez NAT, na vlastních adresách, na jednom bridge), a Windows Server by byl druhým ethernetem připojený na stávající NAT, a tu vaší podsíť by routoval celou sám.Nebo si protáhněte VLAN, jak jsem psal, a na routeru si pro ni vypněte DHCP server, adresu nastavte staticky. Pokud je VLAN problém, pak třeba druhá síťová karta a druhý kabel, přičemž tuto druhou síťovou kartu využijete pouze pro virtualbox, OS nad ním ji nebude využívat nijak.Pokud si chcete hrát s virtuály a sítěmi, chce to mít doma alespoň schopnější router, případně to routovat tím WinServerem, jak jsem psal nazačátku.

Tak se mi to povedlo, děkuji, ale mám v tom trošku guláš, moc nechápu proč mi to funguje, podle mě, by mi to nemělo fungovat teď jak to mám ne?Momentálně mám na serveru spuštěny služby Active Directory, DNS, DHCP. Virtuální server má tedy IP 192.168.0.150 (síťový mód na bridge, promiskuitní režim pro virtuály) a tvoří vlastní DHCP server v rozmezí vlan1: 192.168.0.35 - 192.168.0.45. Virtuální klient je připojen do stejné sítě (síťový režim nastaven také na bridge! a promiskuitní režim) a je mu přiřazena od virtuálního serveru ip adresa 192.168.0.35 - což je správná. Výchozí brána pro všechno je 192.168.0.1 - reálný router.Ve výsledku to dělá co chci, ale nechápu proč, vždyť mám nastaveno špatně ten bridge u clienta, nebo ne? Jestli to chápu správně tak mám fyzickou síť jednu s DHCP reálným, na tom mám virtuál server přemostěn do stejné sítě a jeho DHCP server přiřadil adresu mému klientovi, ale proč ten můj klient dostal zrovna IP adresu od toho virtuálního serveru a ne od reálného (od routeru) když mám vše v jedné síti, teoreticky nebo ne?

Prosím jestli bys mohl dovysvětlit :), děkuji.

Odporucam si pozriet Wiki a HowTo clanky.Vsetko sa da dohladat na Webe a ostatne je len pokus/omyl.Principialne to chapes, tak myslim, ze to uz das aj sam.

Najdi si na webe pdf:Windows 2000 server Internetworking,Velky pruvodce protokoly TCP/IP a systemem DNSSnad pochopis, ze to, co je v tej literature sa neda dovysvetlit, ale je potrebne to nastudovat.