» Poradna » Počítačové sítě

Switch

Ahoj,mám nový internet kde terminál funguje už aj ako router a keďže starý router už nestíha rýchlosti internetu potreboval by som ho vymeniť. V izbe mám 2 PC preto je nutnosť rozdvojenia káblu. WiFi je už v stavané v terminálu takže najlacnejšia varianta bude kupiť switch alebo tahať druhý kábel od terminálu čo je moc neestetické takže ostávam u switchu. Otázka na vás bude stačiť aj niečo ako D-Link GO-SW-5Gpo prípade už niečo kvalitnejšie TP-LINK TL-SG105alebo už aj značku Netgear GS105GEhttps://www.alza.sk/d-link-go-sw-5g-d363968.htmhttps://www.alza.sk/tp-link-tl-sg105-d389663.htmhttps://www.alza.sk/netgear-gs105ge-d232443.htmU posledného switchu za 30€ už uvažuje že by som radšej ťahal aj ten kábel.

Odpovědi na otázku

Z terminalu si potiahi 2. kabel a usetris 30€.

druhá lišta, prevŕtať diery, a 20-30m káblu čo je naozaj moc pekne nevyzerá a to je aj dôvod prečo pozerám ten switch nehovoriac o tom že som to už hore spomenul.PS: nemám na podlahe lištu na kábel a prerobiť to je drahšie jak ten switch takže jediná možnosť je ťahať po vrchu steny.

Ak vlastnost ta zaujima na switchi ked sa pytas aky si mas kupit ?Ci sa bojis, ze niektory z nich by snad neswitchoval, alebo by switchoval odzadu ?

Z tehle bych asi volil ten Netgear, ikdyz to poradi a popis je takovy usmevny. Za znacku bych to uplne nepokladal a kazdy z nich muze fungovat 10 let nebo chcipnout za mesic - jsou to nejlevnejsi obycejne levne switche u kterych bude clovek rad pokud dosahnou aspon rychlosti GbE.

Já bych si koupil TP-Link, protože ho mám doma (tu variantu s 8 portama) už několik let a nemám s ním žádný problém.

pokud jde skutečně jen o připojení druhého zařízení do sítě, je to celkem jedno jaký koupíš, jen se zamysli nad potřebnou rychlostí portů (pokud např. budeš mezi zařízeními hodně kopírovat a jsou tam 1g síťovky tak proč neinvestovat do 1g switche...)

celkovo som dostal radu ešte aj na Zyxel (GS105Sv2) údajne dostačujúci a v celku lacný.inak chcem to len na rozdelenie káblu od internetu ( internet 250 Mbit/s ) aby to šlo do dvoch PC kde nechcem ťahať tie dva káble od terminálu. takže asi si nechám poradiť ten Zyxel po prípade zoberiem ten TP-LINK .

Pokial nepotrebujes specialne vlastnosti, tak na 250 Mbit/s vyhovie kazdy, dokonca aj ten najlacnejsi. Ak nebudes moc skumat co chodi po sieti vyhovuje aj Zyxel. Nekomu moze vadit, ze to furt dokolecka broadcastuje celu siet.

Já jsem si domu pořídil 8mi portovou verzi toho netgearu a funguje výborně. Na CZC ho nabízejí s doživotní zárukou. Na Alze "jen" se zárukou 60 měsíců (5 let). Ikdyž v tom switchi toho není moc co se může porouchat.Pro tvoje použití lze vzít libovolný switch. Kdyby jsi od toho chtěl něco víc, tak už se vyplatí víc hledat, protože gigabitový switch je téměř každý. Ale většina těch nejlevnějších nezvládne plný provoz. Tím mám na mysli do portu 1 a 2 dáš dva PC, mezi nimi budeš posílat 1Gbit tam a zpět (tj celkem 4Gbit) a to samé uděláš na portu 3 a 4 a zjistíš že to ten switch nezvládne, že 8Gbit skrz něj neproteče, ale omezí se to na součtu rychlostí třeba 5Gbit atd. Ty dražší tohle většinou zvládnou komplet na všech portech. U toho tplinku a netgearu je napsáno že to zvládá tu rychlost 10Gbit, tj plně vytíženou rychlost všech portů. U toho dlinku to napsané není. Buď to nezvládá nebo to tam jen není napsané.

Myslim, ze to bude trocha inak s tym Switching fabric bandwidth.10Gbit/5 portov = 2Gbit (2x1Gbit Full-Duplex)Switchovat rychlostou "Full-Rate" na vsetkych portoch zvladnu az poriadne drahe switche, ktore pouzivaju prepinacie ASIC pole. Lacne switche pouzivaju zbernicu.