SSD disk, vyplatí se větší?

Ahoj, uvažuji nad SSD diskem kvůli zrychlení systému. Samozřejmě bych na něm měl operační systém a nějaké programy, které potřebuji na práci (Adobe Photoshop, Illustrator, Premiere atd..). Vyplatí se mi koupit 240 GB SSD disk, nebo mi na takovouto práci stačí 120 GB? Jedná se víceméně o práci s medii. To je ale můžu mít uloženém na mém HDD a výsledek na SSD jenom ukládat? Funguje to tak? Co bych na něj měl popřípadě ještě dát, kdybych bral větší? Díky!

Odpovědi na otázku

určitě vem větší

Co na něj případně hodit, když už budu mít tolik místa? Zase nechci zbytečně velký. Jestli systém zabere 20 GB, mám dalších 100 volných.

Systémový SSD stačí 120 GB. Instaluje se do něj jen sw, žádná uživatelská data tam nepatří. Viz FAQ: optimalizace OS WNT.Pro uživatelské knihovny se používá HDD nebo druhý (obvykle větší) SSD.

Instaluje se na něj SW. Myslíte OS a všechny programy potom dávat na jiný disk, nebo nainstalovat OS + SW k práci a soubory, které si bude tento SW brát umístit na jiný disk?

Na systémový disk/oddíl se vyplatí dát OS a všechny programy, data jen v případě MS-Outlook, který mívá hromské .pst soubory. Veškerá data na další disk, stačí běžný HDD.

Windows a programy na jeden disk / oddíl, data na druhý.

"Jedná se víceméně o práci s medii. To je ale můžu mít uloženém na mém HDD a výsledek na SSD jenom ukládat?" Když už, tak právě naopak, soubory, se kterými pracuješ, patří na SSD, abys měl co nejkratší odezvy při práci a HDD je pak jako skladiště.Bral bych určitě větší SSD, když si spočítáš cenu za GB, vyjde u 240GB příznivěji, než u 120GB.

Pro tebe by byla optimální velikost cca 500GB. Pracuješ s Photoshopem, Illustratorem, Premiere atd... Takže někde i musíš mít uloženo to s čím v těch programech budeš pracovat. A HDD je šílený zpomalovač.

A co se podivat kolik mista realne potrebujes a podle toho koupis disk????Dobry navod pro zacatecniky kteri nevi jak to udelat:https://www.lifewire.com/how-to-check-free-hard-dr...

Určitě bych se vyhl těm nejnižším variantám. Ono se většinou stačí podívat na specifikace disků, pak zjistíš že z nějaké řady se vyrábí například kapacity: 1TB, 512GB, 256GB, 128GB. Ale jen kapacity 1TB a 512GB dosahují nejvyšších hodnot rychlosti např 550/550MB/s a i vysokých hodnot IOps (např 90000). U varianty 256 je už vidět nějaký pokles, takže rychlosti např jen 520/520MB/s a IOps jen 80000. Což je ještě OK. Ale u varianty 128GB (tj nejnižší možné) jsou ty hodnoty hodně mizerné. Rychlost např jen 300/300 a IOps třeba jen kolem 45000. Je to dáno tím že pro tuto nejnižší variantu se většinou použije i méně paměťových čipů, takže tam klesá výkon toho disku. Podle mě je zbytečné kupovat SSD, když jeho výkon je takhle omezený, takže se vždy dívám na testy/prospekty, kde je vidět, jaké kapacity jsou ok a kde je ten pokles výkonu.