» Poradna » Mobily

Špatně naformátovaný disk pro instalaci Windows

Ahoj mám problém nainstalovat systém Windows na NTB HP G4 250.Když instaluji čisté Windows z DVD tak se mi při výběru oddílu vyhodí hlášku že není k dispozici žádný oddíl (k nainstalování Windows).Píše že mám disk MBR a asi musí být GPR nebo tak něco.A ani po naformátování to nejde.Říkal jsem si že to může být špatně naformátovaným diskem ale asi není.DÍKY

Odpovědi na otázku

V průběhu instalace smaž z disku všechny oddíly a nech Windows, ať si vytvoří oddíly vlastní.

Omlouvám se, ale moje křišťálová koule je v Delfách na servisní prohlídce.Můžeš prosím napsat, jakou edici Windows se tam snažíš nainstalovat? A jaká je to verze notebooku (Intel/AMD - přesný model by měl být napsaný na štítku, například N0Z81EA)Pokud Windows 7, musíš udělat instalačku na flashku s podorou UEFI boot:https://www.lukasberan.cz/2013/07/jak-vytvorit-uefi...

Který chceš instalovat systém? Na GPT dostaneš jenom 8 a 10.Pro případ 8 a 10:Použij instalačku z USB,přes RUFUS a z ISO od MicrosoftuVyber toto menuhttp://imgur.com/a/4Etbd

Pochopil jsem dobře že to hodím na flashku pomocí Rufuse a nainstaluju to pomocí něj?Dobře ale to se ještě musí nastavovat v BIOSu nebo?Protože jsem s tím jednou měl problém a musí se to tam dávat tuším přes boot option v BIOSu?

Nic nedělej a svěř to někomu, kdo už to alespoň jednou v životě viděl, nebo ví co je to Google, dobře Ti radím.

Instaluju tam Windows 10 Pro 64 bit. NTB je HP 250 G4. A procesor Intel

Jakmile pochopíš a přiznáš s, že nadpis tvého dotazu je hovadina, budeš na dobré cestě.

Říkal jsem že tomu přece úplně extra nerozumím.A kdyby mi někdo vysvětlil situaci tak bych byl rád.

Doporučuji nastudovat alespoň toto...http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall.php

Jo aha už to chápu.DÍKY

To je dost, že jsi konečně pochopil, že si o tématu jak postupovat při instalaci OS Windows musíš taky něco přečíst a nespoléhat se jen na rady ostatních..Poradna ti pak může posloužit jako doplněk k tématu, kterému jsi zcela neporozuměl.. nebo jen třeba částečně..

Takže to chápu tak že mám novější BIOS takže tom usí být GPT?

Ano, disk převést na GPT. (pomocí CMD > diskpart)

Šmarjááááá..Jestli to bude GPT nebo MBR, to je jen na tobě, co si sám zvolíš..

Ok radši to udělám přes tu flešku jak tu lidi psali.Ale jak psal uživatel nahoře tak to je zásah do HDD nemám pravdu?A navíc já jsem si HDD kde jsem měl Windows naisntalovaný omylem naformátoval takže nevim nevim.P.S.Vyřeším to s tou fleškou nebudu se do toho radši patlat aby z toho ještě nevznikla reklamace NTB.

Flešku si sice připravit můžeš (jak popsáno výše), ale to ti disk nepřevede - takže instalace skončí (opět) neúspěšně.Čím dřív to (konečně) pochopíš, tím líp pro tebe...

Ale to je zvláštní.Windows 7 jsem nainstaloval úplně bez problému a u desítek mi to dělá problém.

W7 jsi zcela jistě instaloval na jiném PC v režimu Legacy - ta je to o maličko jednodušší.

Ne na stejným.A co je režim Legacy?

Google má dneska výpadek?

Pokud je ale disk v GPT tak GPT instalace osmiček a desítek přes RUFUS funguvat bude.

Ak dobre viem, nesúvisí to s BIOSom. Ak máš W7 a menej ako 2 TB HDD, stačí MBR, nad 2 TB je asi nutný GPT. Pri W8 - 10 a UEFI so secure bootom neviem či musí byť GPT aj na malom disku

Ano máš pravdu teď jsem si to malinko pročetl a asi fakt budu muset převést disk z MBR na GPT, ale problém je ten že nevím za prvé jak se to dělá a nejní to nějak riskantní

1. Riskantního na tom není nic - disk bude komplet vyčištěn.2. Jak se to dělá - z nabootované instalačky - Přík. řádek (shift+F10)diskpartlist diskselect disk <číslo>cleanconvert gptexit-----------------A můžeš vesele pokračovat v instalaci. Jako cíl vyber celé nepřidělené místo na disku.Zbytek už si instalátor ošetří sám.

OK díky za pomoc.Rozhodně vyzkouším a potom kdyžtak npíšu jak to dopadlo.

"convert gpt" je úplně zbytečný. Příkazem "clean" vymažeš disk úplně do čista, pak na něm není ani MBR ani GPT. Je lepší nechat pak Windows při instalaci vytvořit si vlastní systém.

Ok už jsemk to vyřešil.Stačilo napsat pár těho příkazů do příkazového řádku při instalaci Windows a je to úplně v poho.Ale smazal se mi disk HPDOCS.Nevíte jestli tam není něco důležitého.DÍKY

Není to disk, ale oddíl, a to oddíl pro obnovení vytvořený HP, který po instalaci opravdu potřebovat nebudeš.

Které příkazy jsi napsal..???Takže polopaticky.. Jestliže máš instalačku připravenou pro GPT nebo MBR a k tomu adekvátně nastavený BIOS(UUEFI nebo LEGACY..u novějších desek je možné mít nastavení obojí UEFI and Legacy oprom.. ) a secure Boot - Windows UEFI, nebo OTHER - tuhle nabídku tam třeba ani nenajdeš.. Pak stačí jen nabootovat tou připravenou fleškou a v prvním okně průvodce instalací, podržet klávesu SHIFT+klepnout na klávesu F10.. Tím se spustí příkazový řádek, ve kterém za dáš tyto příkazy:1. Diskpart 2. List disk 3. Select disk X ..misto písmene X zadáš číslo disku, na které budeš instalovat OS Windows 4. Clean 5. Exit 6. Exit Takto budeš míst disk jako nepřidělené místo na disku A VŮBEC NEMUSÍŠ NIC KONVERTOVAT.. TAKOVOU PÍČOVINOU SE NEMUSÍŠ VŮBEC ZABÝVAT.. Poté budeš pokračovat v instalaci Windows dle průvodce. Instalátor zařídí automaticky vše potřebné dle správně připravené flešky(GPT nebo MBR) a k tomu adekvátně správně nastaveného BIOSU.. Zdar tvé práci s počítačem a instalaci OS Windows..

Mno udělal jsem to tak že jsem při instalaci Windows zmáčkl klávesu shift+f10 a to mě hodilo do příkazového řádku kde jsem zadal tyto příkazydiskpartlist disk select disk <číslo>cleanconvert gpt

K tomu pochopení je potřeba študovat, ne naříkat.