Soc.775 Intel Core 2 Quad nebo Xeon

Dobrý den, zajímá mě jestli bude lepší do desky Gigabyte GA-8I945GZME-RHnějaký Core 2 quad (mám vyhlídnutý Q8300) nebo nějaký Xeon. Ovšem nevím co ten čipset na desce podporuje za Xeony protože to není nikde napsané?

Odpovědi na otázku

Ano, po úpravě BIOSu tam půjdou dvoujádrové Xeony. Ovšem netuším, k čemu to bude dobré, protože podporuje FSB pouze 800 MT/s, takže poběží podtaktované. Maximum je Core 2 Duo E4700, možná Core 2 Extreme X6800, protože má odemknutý násobič a tam bys ho mohl provozovat na 3 GHz (30x 200 MHz).Čtyřjádrové procesory tam ale nepoběží nikdy - ten čipset byl odpad nejhrubšího zrna už v době uvedení na trh. Deska nesplňuje určité VRM specifikace Intelu a neumí napájet sběrnici mezi dvojicí fyzických dvoujádrových čipů a navíc tam nezprovozníš žádný model vyrobený 45nm procesem.

+ má Intel 945 další „bonus“ - nepodporuje PAE, takže maximum veškeré dostupné paměti včetně grafiky je okolo 3,25 GB.

Asi Ty si tu raz dal odkaz na core2 chipsety (alebo dosky), ktoré podporujú Xeony a aké. Nepamútáš?

Netuším, ale spíš ne, oni sehnali bios přímo pro tu desku (-8i945gzme-rh) a ten procesor tam jede, a na té strance jsem nic zatím nenašel.

Já jednou zprovoznil Q9550 v nějaké OEM desce ECS pro Fujistu tak, že jsem smazal všechny mikrokódy. Ale o funkčnosti se nedá mluvit - nešly nainstalovat Windows a při nainstalování Windows s jiným procesorem a následném prohození to tuhlo. Uvědom si, že tyhle jebky neumí pustit do procesoru správné napětí.

Beru na vědomí díky

Ano, vďaka

Zrovna GB má u každé desky krásný seznam podporovaných CPU i pamětí přímo na webu. Stačí jenom hledat. https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-8I945GZME-... Ale to to je seznam cpu na které je deska plně testovaná a neznamená to že by na tom ty xeony nemuseli běžet. Ale je možné že by zvlášť u těch xeonů mohl být problém s některýma funkcemi a optimálním během. Ale je důležitější se zeptat, na co má ten počítač sloužit. Jsou to dvě rozdílné řady procesorů a každý je určen na jinou práci. Q8300 je multimediální procesor, bude mít vyšší takt a větší podpora multimediálních instrukcí. Kdežto Xeon je určený spíš na "hrubou" práci. Má rozdílné složení instrukcí, větší cache apod. Je efektivnější pro zpracovaní dat (například práce s databází atd.) Na hraní, přehrávání multimédií či práci s webem je prostě lepší soho řada v podobě třeba zmíněného Q8300. Který mimochodem plně podporuje i ta deska.

Tak jinak, podle seznamu ta deska to nepodporuje. Hloupý Honza už to vysvětlil proč tomu tak je. Nedíval jsem se uplně dopodrobna o co jde.

Žádný Quad tam nepojede. N/A znamená Not Applicable = nelze aplikovat.

Jojo, jak jsem psal, nevěnoval jsem tomu takovou pozoronost a proto jsem se už opravil. GB sice dělá dobré desky, ale tady je opravdu limit použitý chipset.

Ok děkuji takže nejsilnější procesor co to rozjede je C2Duo E6700?

Ano, ale podtaktovaný, takže nejvýkonnější podporovaný je E4700/E4600 - moc jich v bazarech není, případně jsou dražší než modernější desky s LGA775.

Nemáte pravdu. Jede i CORE 2 QUAD q6600 a q6700. Je vsak potreba updatovat bios na verzi A07. Na youtube je i celkovy navod procesu vymeny..