» Poradna » Mobily

Smartwatch s topo-mapou pod 9 000 ?

Zvažuju koupi smartwatch do kterých lze nainstalovat OFFLINE topografické turistické mapy.Což umí jen některé hodinky.Zatím se mi podařilo najít nejlevnější Garmin za cca 9-10 000.Ikdyž tam se docela dost platí za mapy. Zatímco třeba o něco dražší Suunto je má komplet v ceně.Lze sehnat nějaké s mapou pod těch 9 000 ?Normálně používám v mobilu mapy.cz, dají se do smartwatch sehnat mapy v podobné kvalitě a detailnosti ?

Odpovědi na otázku

U Apple Watch funguje WorkOutDoors, který ma k mapám a navigaci ještě dost dobrý monitoring aktivit a možnost připojení různého příslušenství. U Samsungu s WearOS by to měl umět Locus. Akorat u toho Locusu pro WearOS jsou hrozné recenze. A nebo pak ty Garminy třeba Fenix 6(x) PRO a nebo Fenix 7(x) PRO, ale bude třeba trošku připlatit. Případně řada Forerunner také umí mapy u těch lepších kusů. Suunto bych nebral, měl jsem je a s Garminem se nemůžou rovnat.

Díky. Fenixy jsou super, ale holt ta cena...Jako začátečník bych šel do nějakých horších ale levnějších.Jak se to dá poznat, zda do hodinek lze nahrát topografické mapy třeba Evropy ?Je to tak že hodinky co mají WearOS (třeba Galaxy Watch 4) mají možnost instalace map (Locus) z google play ?A nebo je to individuální ?Mě se u řady výrobců nedaří dohledat, které hodinky z jejich nabídky (natož již ty nevyráběné) mají možnost topografických map. Jen Garmin to zřetelně uvádí (pochopitelně).

Pak leda zkusit třeba Fenixy v bazarové variantě. Spousta lidí přechází na novější model a ten starší, zachovalý a třeba ještě v záruce koupíš za dobré peníze. Třeba kamarád teď prodával Fenix 6x PRO jako nové s půl roční zárukou za 8 tis. Kč. Hodinky s WearOS teoreticky všechny podporují Locus, ale často tam bývá nějaký problém, to by sis musel najít konkrétní model a podívat se jaké ohlasy na to jsou co se týče použití Locusu. Já používám Apple Watch, takže jak je to s Locusem přesně netuším, jen vím, že u WearOS tato možnost je. Co se týče toho, že podporu map ostatní výrobci neuvádí je z důvodu, že nativně ty mapy umí pouze Garminy a nebo Suunta a u Apple nebo u hodinek s WearOS je to pomocí 3rd app.

To mě taky napadlo. Jako bazarové je prodávají už za 5 000,ale 3.stupeň kvality, takže budou asi idrbané, nebo možná i škráblé sklo.Výhoda toho Samsungu je, že má i eSim, takže v nouzi z něj lze i zavolat. Nevýhodou je pak nižší výdrž a horší kompatibilita map, jak jsi uvedl.

Dva měsíce zpátky jsem vybíral nové hodinky a budgetově se pohyboval podobně (do 10k). Nakonec jsem si připlatil a šel do Fenix 7 solar.Už za těch 10k to není úplně nejlevnější tak jsem si raději připlatil za to že budu mít top ve svém segmentu než dělat někde kompromisy.A abych odpověděl na původní dotaz, s hodinkama jsem na 100% spokojený. Jediný co, tak bych si koupil verzi s větší pamětí.

Bacha locus map je orezany na wearos, respp zobrazuje jen pohled z mobilu, samozne hodinky bez mobilu s locusmap nefunguji.
Outdoor mapy pro wearos offline nebo i online(ktere by bezeli jen na hodinkach)ale turisticke poradne nejsou, resp ja je po xy letech stale hledam.

Takže zcela offline bez mobilu fungují plnohodnotné turistické mapy jen na Garminu a Suunto (nikoliv Samsung apod) ???

....no ja nenasel nic co by bylo pouzitelne pro turistiku atp...jedna ze 2 veci co me na wearos stve. Na druhou stranu galaxy watch lte jsou nahrada telefonu, nic lepsiho dle me zatim neni.

Pokud víte kam jedete a trasu, tak z map.cz se to dá do hodinek exportovat. Taky je třeba počítat s krátkou výdrží, se spuštěnou GPS a aplikací hodně hodinek nedá ani celý den.

Ty fenixy mají mít výdrž GPS 36 hodin, což jsou defacto 3 dny. A Garminy mají rozumný konektor, ne nějaký bezdrátový nesmysl co musíte tahat sebou.

Mne ten jejich konektor “normalni” moc neprijde. Bezdratovou nabijecku na AW nebo Samsung sezenu vsude na svete docela snadno, narozdil od toho proprietarniho Garmin kabelu.

Tak zase z hlediska efektivity je přímé nabíjení přes kabel někde úplně jinde... což např. při omezenosti zdrojů (solár, powerbanka) může být dost znát.

jako dlouholetý odpůrce bezdrátovýho nabíjení musím uznat že zrovna u hodinek je to skvělá věc. Kabel se furt někde válí (ne tam kde chceš nabíjet), nemáš ho všude sebou a hodinky se vždycky vybijou když ho nemáš (to je prostě pravidlo)A mluvit o efektivitě u chodinek kde je max 100mAh baterka ? Koho zajímá těch neefektivně spálenejch 25mAh ?

Dobrý den, nemám odpověď na Vaši otázku, ale prostě mi to nedá a jsem fakt zvědavý. Na co se používají mapy v hodinkách? Česko má krásnou síť turistických stezek, perfektně značených. Když bych náhodou sešel, tak si otevřu kompas a jdu zase dál. Na co jsou potřeba topo mapy? Děkuji a fakt to není flame, jen by mě zajímalo myšlení jak to kdo vnímá.

Tak turistické mapy používám hodně často, ono ne vždy se trefíte na stezku a ne vždy se hodí chodit jen těmi barevně značenými.Užitečná je i možnost si např. v Mapy.cz naplánovat trasu a uložit body zájmu, co chcete navštívit - dřív se to čmáralo do xerokopie mapy, nebo na papír vedle, dnes už jsme někde jinde...Nicméně, pro mne osobně by mapa na hodinkách v rozměru pár centimetrů čtverečních a v nízkém rozlišení moc použitelná nebyla - potřebuju vidět trochu větší kus a zorientovat se - takže používám na telefonu.

presne tak.. mapa v hodinkach je naprostej nesmysl. Je to prtavy malo to vydrzi. Proc tohle resit kdyz mam vzdycky sebou mobil kde se ta mapa da pouzivat nesrovnatelne pohodlnejc.

Asi tak, podle mě je mapa na hodinkách jen pro absolutní nouzi, kdybych už nevěděl kudy kam, určitě se to nedá rozumně použít na turistiku. Podle mě vyhozené peníze.

evidentně naprosto nechápeš využití. Mapy v hodinkách opravdu nejsou na to, aby sis na nich plánoval celodenní výlet. Mapy v hodinkách jsou, aby sis tam nahrál trasu třeba z mapy.cz a hodinky tě pak budou navigovat. Víš, ono je 99% tras neznačených

Ty zase evidentně nechápeš, k čemu je chce tazatel Hned v úvodním dotazu jasné píše, že tam chce nahrát offline turistické mapy, takže evidentně tu představu má on, že to bude používat místo map na telefonu, on nechtěl jen navigaci podle nahrané trasy. To že použít je jako navigace směru, to je mi samozřejmě jasné, ale o to zjevně tazateli nešlo.

Tak k čemu jinému by asi chtěl mapy v hodinkách? Vážně bych nepředpokládal, že si chce jen tak koukat na mapy v hodinkách.

To se zeptej tazatele. Ale evidentně nehledá hodinky s navigací podle importované trasy, ale chce tam normálně turistické mapy. Takže nejspíš si naivně myslí, že mu to víceméně nahradí telefon.

No ale pro směrovou navigaci na základě nahrané trasy nepotřebuješ offline mapu. Na to ti stačí záznam trasy (GPX) ap. a GPS modul co dodá aktuální souřadnice. Plus optimálně i kompas a akcelerometr aby hodinky správně ukazovaly směr - aby "věděly" kde je pro uživatele dopředu ap. Ale mapové podklady nepotřebuješ.

Taky jsem drive takto pouzival, ale to za me moc pouzitelne neni. V mistech ktera jsou protkana nekolika trasama se proste casto netrefis.

Tohle už zavání flamem Zjevně jste se neztratil za soumraku v lese na těch přehledných turistických stezkách. Já ano.To jsou totiž i ty značky bez hodně silné baterky skoro neviditelné a snadno ztratíte cestu v nepřehledném terénu. Pokud není zrovna úplněk.S GPS navigací můžete jít v naprosté tmě i naprosté mlze i ve sněhové bouři Kromě toho, ty perfektně značené turistické cesty jsou jen u nás. Jinde ve světě je to bída. většinou se to omezuje na červený puntík na kameni, který přehlédnete i ve dne, natož za horší viditelnosti.Kdo už se někdy ztratil, ikdyž nešlo o život, tak tomu nepřipadá moc těch 6 000 za bazarové hodinky s mapou. A co třeba v nějakých drsnějších horách v nepříznivém počasí ? Na kolik si ceníte svého života ? Ani na těch 15 000 co stojí hodinky nové ?Hory jsou poseté pomníčky turistů. A na každém z nich by mohl být nápis "kéž by v době mé smrti existovaly GPS hodinky, nebo aspoň GPS navigace".

Jistěže neztratili, protože do neznámého terénu přece nepolezu bez mobilu. Proč bych to měl dělat??? Spoléhat při tom na nějaké hloupé hodinky s miniaturním displejem za hromadu peněz, proč?

Výdrž baterie, mobil vám dnes odejde jako první s denní výdrží. Ty hodinky bych bral jako nouzovku, ale u Garminu máte na nabytí minimálně 2 týdny. Takže předpokládám že to přežije telefon. Na druhou stranu je škoda, že Garmin nemá LTE nebo něco na zavolání pomoci.

Nikdo tu nezpochybňuje užitečnost GPS s turistickou mapou, nicméně zcela logicky jsou pochybnosti o použitelnosti mapy na miniaturním displeji hodinek.Zvláště pokud jednou ze zásad pro turistiku je mít s sebou telefon kdyby se nedejbože něco stalo. A pochybuju, že člověk, co si chce koupit smart hodinky bude tahat tlačítkového Aligátora a nebude mít smartphone, který je pro mapy mnohem vhodnější a když se člověk ztratí ve tmě, tak si tím telefonem může svítit na cestu a občas kouknout do mapy.

Za me je pouzitelnost perfektni. Pro prilezitostneho turistu / bezce / cyklistu postaci i ten mobil, ale ja treba neco podnikam kazdy den. A fakt bych nechtel neustale cumet do telefonu. Takhle kouknu na hodinky a ve vterine vim, kam jit.

Jistě, ale nevidíš tam použitelnou mapu, maximálně tak směr. Nevidíš nic z okolí, ani pořádně před sebou. O nějakých turistických zajímavostech v okolí ani nemluvě. Souhlasím, že to může být dobrý doplněk, kdy si prohlídnu mapu v mobilu, najdu si, co mě zajímá, naplánuju trasu a hodím ji do hodinek, které mě pak vedou naplánovanou trasou. Proč ne. Ale jako náhrada mobilu na turistiku ani omylem.

Jeno doplněk k tomu "O nějakých turistických zajímavostech v okolí ani nemluvě."Na Fenixech je volba například "V mém okolí" které ukáže zajímavosti/restaurace atd. v okolí, samozřejmě i se směrem, vzdáleností a navigací. Jasně, telefon zvládne všechno líp než hodinky, ale mám na nich rád právě to že za tu dobu co někde turistuju může být mobil pořád v batohu a nemusím na něj vůbec sahat. Ani ho u sebe mít. Ono paradoxně když fakt hodně svítí sluníčko, tak ty mapy na hodinkách vypadají lépe než na tom telefonu.

Ta čitelnost displeje na slunci se ovšem týká jen Garminu - zatím jsem neviděl žádné jiné smart hodinky, co by byly nějak rozumně čitelné na plném slunci (Pebble je mimo hru...).

Na AW Ultra naprosto bez problému, na plném slunci u rovníku maximálně dobře čitelné. Ale vážně jsem neměl problém ani s obyč AW a nikdy se mi ani u těch obyč nestalo, že bych na plném slunci neviděl na první dobrou.

no dobře, Apple jsem ani neuvažoval, ta firma má u mně stopku. Navíc je otázka, nakolik jdou ty jejich hodinky používat, pokud od nich člověk nemá telefon...

U AW a WOD je mapa dost dobře použitelná, posun a přibližování / oddalování také naprosto v pohodě a rychlé pomocí digitální korunky. Já třeba na turistiku často jdu bez mobilu (cellular hodinky). Jednak mě dobře odnavigují, jednak mám při sobě furt něco na detekci nehody a pak stále jsem na příjmu.

Třeba já chodím velice často i mimo značené trasy, občas jdu jen po neznačených trasách. Mapy v hodinkách nejsou proto, aby si na nich člověk plánoval výlet, ale proto, aby ho to v terénu navigovalo. Vzhledem k tomu jak občas vypadají mé trasy, tak opravdu bych chtěl hodiny a hodiny čumět do mobilu, když nemusím. Za mě bez map v hodinkách, resp. bez možnosti navigace dnes už ani ránu, je to věc co používám každý den.

Přesně tak. To jestli jdu do kopce, po silnici či přes potok, či v lese, poznám v mapě i na těch hodinkách s miniaturním displejem.Nemluvě o navigaci ve městě, kde je to úplně v pohodě.Hodinky pak snadno schováš před zloději a kapsáři, co tě oberou o peněženku a mobil.A když tě odvedou do armády a na frontu, tak mobil ti vojcli seberou. Hodinky nikoliv.Tak v nich máš aspoň mapu a GPS pomocí kterých se zorientuješ v terénu při dezerci

No když si to myslíš, nechám tě přitom Ještě rád budeš vytahovat mobil, protože na tom nic pořádně nepoznáš

A proč ho přesvědčuješ, že na tom nic nepozná? Já třeba letos prochodil už přes 650 km v Tatrách, na 420 km v Alpách a přes 1800 km u nás a za celou dobu jsem nepotřeboval podívat se na mobil. A kolo do toho už vůbec nepočítám. Trasu si naplánuji vždy předem a pak není mobil třeba. A třeba potůčky a takové kravinky tam vidím naprosto krásně.

Skoro 3000 km pěšky za 180 dní ??? To tě za to platí? Kolik na kole?

... za 150 dní

Na kole malo, zatim jen 600 km. Chodim / beham kazdy den. V tydnu do tech 20 km, o vikendech vice. Minuly rok jsem zakoncil s 7701 km . Pohyb me moc bavi, je to muj zivot

Jinak driv kolo kolem 20 tis. km / rok. Ale od doby co mam psi smecku slo kolo naprosto stranou a jezdim jen kdyz jsou velka tepla a nemuzu s pejskama.

Mapy.cz lze nainstalovat napr. na samsung galaxy watch 5 v debug modu (jako jakoukoliv jinou android aplikaci). Chce to trochu trpelivosti, protoze mapy.cz nejsou na maly display hodinek optimalizovany, ale lze to prakticky pouzivat...

To se mi nezdá, že by WearOS byl totéž co Android. WearOS má přece vlastní aplikace. A i kdyby to šlo, tak to sežere baterku do hodiny.I v mobilu je GPS s mapou hodně žravé. Zatímco Garminy jsou optimalizované na spotřebu.

V mobilu GPS s mapou rozhodně nijak extra žravé není, pokud nemáš nějaký starý krám. Ale proti hodinkám je i ten nejblbější mobil na mapové aplikace pořád luxus. Na hodinkách je to nepoužitelné.

I v mobilu je GPS s mapou hodně žravé. A na to jsi přišel jak? Při navigaci žere baterku hlavně displej, GPS je v podstatě nula nula prd, je to v podstatě stejné, jako když nevypneš sledování polohy.

Jak jsi je rozbehal? Me se na watch 5pro nespusti ....

Nainstalovat to dohodinek umim, dotaz zni *jak jsi to rozbehal*, tzn po instalaci se nerozjede.

Me se to proste rozjelo. Byl opruz stahnout offline mapy, ale i to se mi podarilo...

muzes mi prosim poslat odkaz na APK kterou jsi tam hodil? to jedine asi muze hrat roli....?

Jaký je tedy rozdíl mezi Apple Watch Ultra a Garmin Fenix ?Kdo z nich má lepší mapy ?Jaké mapy používá AW ?A lze z AW regulérně telefonovat bez mobilu, nebo jen tísňové volání ?

Nativne AW nema zadne turisticke mapy, musis mit app WorkOutDoors, info o mapach a vsem ostatnim najdes na workoutdoors.net. AW samozrejme umi telefonovat a byt na datech i bez telefonu, jen musis mit cellular verzi hodinek a tarif od jednoho z operatoru, kteri to podporuji. V CZ to funguje u O2 a T-Mobile.

Abych se vratil na zacatek dotazu - kup si Garminy. Je to jednoduche. Vyzkousis radu alternativ, utratis ve vysledku 3x tolik penez, nakonec stejne skoncis u Garminu. A kdyz uz Garmin, tak rovnou nejaky vyssi model. Jinak dopadnes stejne jako se znackami. Vyzkousis neco nizsiho, po roce to stejne vyměníš. Takze rovnou Fenix / Epix, popr. vyssi varianty Forerunner. Zkus vycekat 955 nekde v akci a budes spokojenej.