Sluchátka pro virtuální prostorový zvuk - co je třeba, jak si vybrat

Mohl by mi to zde prosím někdo objasnit?- jak to celé fungujeJak to asi tak funguje je mi snad jasné, případně mi opravte. Dojde ke sloučení 8 kanálů do dvou, o to se stará zvuková karta nebo software. Samotný efekt se provede tím, že se časově posune jednotlivý kanál mezi levým a pravým uchem. To je základ toho jak funguje lidské ucho. Co mi akorát není jasné je to jak se rozliší např. levý zadní a levý přední, to je mi trochu záhadnou.- co je třebaTeť jsem u toho hlavního. Je nutné si kupovat sluchátka k tomu určená? Tedy ta která mají přímo u sebe označení že podporují prostorový zvuk, nebo stačí koupit kterákoli sluchátka a k tomu ... nevím ... zvukovou kartu, nebo nějaký software?- jak si vybratPokud bych bral sluchátka, která to přímo podporují, pak jsem jich našel spousty. Každé měli nějaké pro a nějaké proti. Spíš mi zajímá zda je lepší koupit nějaké které se připojují klasickým 3,5mm konektorem a k sobě mají do USB zvukovou kartu nebo jiné které se připojí přes USB a prostorový zvuk je řešen nainstalovaným software, případně pokud by to bylo možné dát sem pár konkrétních příkladů sluchátek která fungují, která hůře ... - rozdíl oproti klasickému domácímu kinuPokud máte někdo zkušenost, používáte oboje, tak sem s tím . Plusy, mínusy, co je na co lepší. Já nevlastním ani sluchátka, ani domácí kino.

Odpovědi na otázku

Pravá sluchátka pro prostorový zvuk v sobě mají odpovídající počet měničů. (schválně si je běž někam poslechnout). Vše ostatní je jenom více či méně špatná náhražka, která si jen jednoduše pohrává s fázovými posuny a témbry (výrobce to vyjde levně), ať už to nese jakýkoli, často honosný název.

no, dobře... že takový sluchátka existují, to sem věděl, ale předpokládám že pokud nejsem milionář tak takový asi neseženu ...Trochu to tedy upřesním že jsem měl na mysli hlavně klasická stereofonní... tak ... odhadem okolo těch cca 5000Kč, některý který by se dali použít hlavně na filmy a sekundárně na hry

No budeš se možná divit, ale za 5k sluchátka k tomu moc vhodná nejsou. Vhodnější jsou nějaká levnější, přiměřeně "nekvalitní", která nezobrazí v plné nahotě všechny ty umělé posuny fáze a kompresní artefakty - ze kterých tě akorát bude bolet hlava. (Stručně řečeno - na první dojem sice budeš ohromen novými efekty, ale za 5 minut toho budeš mít plné zuby).

Tak torihu se mi zdá, že jsem jedny měl os firmy SAMSON, za 800,- a byli úžasné

Ak prides na to ako sa robi priestorovy zvuk, tak aby si ho pocul obycajnymi stereo sluchadlami, mozno ta napadne, ze by to islo aj bez tych sluchadiel.Ono to naozaj ide, len treba velmi dobre hladat. Najlepsie na patentovom urade.

Je to celkom jednuduhe. Stereo ma dva kanaly Lavy/Pravy. V jedno uchu lavy, v druhom uchu pravy (rekapitulacia).Ked chces 6-kanalovy, alebo 8-kanalovy zvuk do sluchatiek, tak chod napred do kupelne a pozri sa v zrkadle kolko mas usi.Vsetko navyse je marketingovy ojeb. alebo patrite k tym, co sa dali nachytat?

predstav si, ze vetsina jedincu dokaze rozlisit, zdali ten samy zvuk prichazi zepredu ci zezadu a dokonce dokzi odhadnout vzdalenost zdroje a nejpikantnejsi na tom je, ze nemaji usi na cele a zatylku, ale jak na svinu postranach

A jen dvě :)

Nějak to jit musí. Netvrďte mi že jsem blbej. Ano, uši máme dvě, počítat umim, a o to mi pravě jde. Když máme dve uši, tak na 3D zvuk musí stačit dva reproduktory. Když jsem hledal dál, tak jsem zjistil že pravděpodobně bude asi stačit když najdu dobrou zvukovku, která tu funkci podporuje a bude tedy dobře umět sloučit kanály do dvou bez zbytečných fragmetů. Dokonce pitomej integrovanej Realtec co mam, tak tu funkci má, ale výsledný efekt je dost zkreslený a plný fragmentů. Navíc na youtube je spousta videí se simulovanym 3D zvukem, které fungují naprosto úžasně. Takže opravdu to jde. A podle mě to má možná větší potenciál než klasický domácí kino, protože je možné nasimulovat objekt hned vedle vašeho ucha i velmy vzdálený (ano, na to už asi bude potřeba kvalitní, k tomu určený záanam). Ale prostě neberu, že zde ze mě bude někdo dělat blbce!

Dám ti ještě jednu radu. Když už sluchátka, zaměř se raději na stereo poslech kvalitní muziky (technicky i obsahově) - místo si do hlavy pouštět různé dunění, cinkání ,výbuchy a podobné uměle vytvořené rádoby úžasné, ve skutečnosti však nepřirozené, laciné pouťové efekty.

Mam taky pocit, ze muzika zalozena na opakujucich sa fragmentoch nema nic spolocne s kvalitou obsahu. Dalej sa to komplikuje tym, ze dnesna hudba ma zaklad na 440Hz, ktore ovlivnuje celkove psyche cloveka a to negativne. Existuje hudba, ktora je zalozena na Fibonacciho hudobnej skale a posobi v priamom protiklade k sucastnemu podaniu hudby.

kazda muzika je zalozena na opakujicich se fragmentech (jinak by sis ji ani nedokazal zapamatovat) pac tech par tonu, co mas k dispozici ti za chvili dojde a musis se zacit opakovat -pouzit stejny fragmentjinak chapu co jsi chtel rict, ale nevim jak ostatni

ale budem, protoze ty opravdu blbec jsi ....misto kvality jde do shitozniho zvuku a jeste za 5k....za to mam 1kW sestavu ;)

Promiň, ale blbec jseš ty když tady tvrdíš, že za 5K máš kilowatovou sestavu :D :D :D Skoro to hraničí až s demencí když už se tu navážíš do lidí....!!

A proč mají ty blatouchy takový divný tvar Tě nenapadlo? :) . To díky nim dokážeme rozlišit, odkud ten zvuk přichází, jelikož ušní boltec umožňuje kvalitní nasměrování zvukových vln do vnějšího zvukovodu a ty pak dorazí na příslušné receptory právě podle toho, z jakého úhlu k uchu dorazily. Čili ke kvalitnímu prostorovému vněmu je opravdu potřeba vícekanálová repro soustava- ne jen stereo. To bychom pak ty blatouchy nepotřebovali a stačily by nám pouze dírky, jako to mají někteří živočichové, kteří zvuk vnímat prostorově nemusí ( jako třeba krtek,...).

primárně si řekni na co to chceš.. jestli na filmy a hry, kde prostorovej zvuk užiješ, nebo na muziku, kde to bude na škodu... Podle mě jsou lepší klasický stereo sluchátka a pokud máš slušnou zvukovku (já mám třeba Xonar DX) tak ta se postará ve spolupráci s ovladači o zbytek. Mám kombinaci tohohle Xonaru a Senn HD215 a mně to stačí.. Pravda, nejsem žádnej hardcore hráč Opravdový 5.1 sluchátka 3,5 jackem (jedním) opravdu nepřipojíš takže většinou to jsou usb sluchátka, kde defacto připojuješ i externí zvukovku. To je ijediný řešení pokud chceš orpavdovej prostorovej zvuk. Pokud si vystačíš s emulovaným prostorovým zvukem tak stačí jakýkoli a zvukovka, která to umí. To si můžeš koneckonců vyzkoušet, většinou ovladače obsahujou nějaký demo pro prostorovej zvuk... Jinak počítej s tím, že opravdový prostorový sluchátka můžou bejt docela těžký, takže to nemusí bejt při delším používání zrovna pohodlný a jak sem psal výše, na muziku se to aabsolutně nehodí...

Jsi kup přes usb třeba a4tech G501 jsem sněma spokojenej.

Souhkasim, určitě na muziku ne, to je mi jasný. Jde mi právě o hry, kde je třeba lepší orientace v prostoru a primarne filmy. Na hudbu to nechci, tu posloucham prevážně na 2.1 repro co mam a stačí mi to, ale právě film si kolikrat pustim v noci, hru taky a to potřebuji sluchátka kvuli ostatním spolubydlícím a prostě bych rád něco vic na ty dvě věci. Prostor kolem PC je malej a mam ho v rohu místnosti, takže klasické domaci kino z jakehokoli pohledu vhodne neni. A "zvukovka" co mam, moc se tomu zvukovka rikat ale nedá, tak do jisté míry, po aktualizaci ovladačů, to nasimuluje, tu funkci mam označenou jako DTS, avšak nekvalitně. Tak by mi už akorát zajímalo zda lepší zvukovka to zvladne lepe s menšími fragmety a zkreslením.

Kukni na ty g501 stojí 1000kč.

Upřímně ti radim, vykašli se na nějaký true 5.1... Prostě si kup slušný stereo sluchátka (hudební, bez mikrofonu) a případně tu zvukovku, pokud ted máš něco integrovanýho. Jen samotná zvukovka dokáže "zázraky", a kvalitu zvuku to posune do úplně jiných sfér, zvlášť když si do ted žil s realtekem... Do 5t koupíš obojí, sluchátka i zvukovku, a ještě ti zbyde....

Já ti doporučuji jít do sluchátek usb a4tech G501 jsou super.

G501, no asi s nimi budeš opravdu spokojen pokud to tu píšeš asi 3x za sebou ...Narazil jsem na sluchátka STEELSeries 9H, ty se mi docela zamlouvali, našel jsem si video recenzi kde je vcelku chválil a říkal že i přesto že jsou to herní sluchátka, tak se dají používat i na hudbu, navíc jsou to klasická stereofonní sluchátka a prostorový zvuk dokresluje software a převodník do USB, který k nim je přiložený, čili kdyby mi to nevyhovovalo, tak ho prostě vyhodim, sluchátka připojím rovnou do zvukovky v PC a basta. No ale je fakt že zvukovka by se hodila i na jiné věci... takže asi opravdu skončím u lepší zvukovky, napadla mi Asus XONAR D2X ... nebo se vyplatí jít ještě vejš pokud bych bral sluchátka kolem cca 4 až 5000 Kč ?

No je to na tobě. Tak pokud máš prachy tak jsi kup sluchátka i za 6000kč. Ale sluchátka do 2000kč jsou dobré pak už je to jen vyhazování.

pokud chceš ty SteelSeries tak je zvukovka zbytečná, je v tom USB donglu... ale zkus se podívat po sluchátkách od "sluchátkový" firmy...S tou zvukovkou nevím no... Podle mě vejš nemá smysl (už tohle je špička co se "klasických" zvukovek týče), podle mě pokud budeš kupovat nějaký high end sluchátka (ty v týhle cenový stejně nejsou...), tak je to zbytečný... k těm doporučovaným G501.. Už ta cena nevzbuzuje zrovna důvěru, že to bude nějakej zázrak...

Za 1000kč jsou dobré sluchátka nevím co jsi představuješ pod kvalitníma sluchátky jestli 5000kč tak to je tvůj problém. Mě tyhle pasují dost dobře. Lepší než co jsem měl za 1500kč.

Lepší materiály, lepší provedení, dílenské zpracování a hlavně pohodlnější při delším použití... těch vlastností je spousta, ano od cca 2000Kč čistě zvuk laik asi snad nerozezná pokud nenatrefí opravdu na nějaký zmetek, nebo rozdíl nebude nijak velký.jimmbo205:Tou značkou která dělá speciálně do sluchátek si myslel jaké například? ... Nějak extra v tom přehled nemam... Speciálně na STEELSeries sem našel jen chválu.

Máš přece svoje uši a svůj rozum. Poslouchat to budeš TY. Platit rovněž TY.Nespoléhej na cizí chválu (možná dobře míněnou - ale co vyhovuje jednomu nemusí druhému).Vyraž do obchodu a vybírej na místě poslechem.Nechceš si (doufám) přece koupit zajíce v pytli. Doporučení orientovat se na firmu specializovanou na sluchátka je plně namístě.

Problém je, že ty potvory v obchodech co znam většinou končí na 1500Kč za sluchátka a pokud bych si chtěl prohlédnout něco lepšího tak mam u nich smůlu. ... a kolikrát když měli sluchátka vystavený a já sem si je vzal a chtěl k nim připojit mobil, tak najednou ejhle, to nemůžete, co si to dovolujete! Co mam dělat když dneska už v kamenym obchodu neseženeš skoro nic, všechno hlavně přes internet. Koupit, zkusit, buť se trefim nebo ne, když ne, vrátit do 14 dní. Zatim sem tu možnost využít nikdy nemusel a jen nerad bych zkoušel zda to funguje...... ale to jen taková poznámka mimo diskuzi, ano kdybych měl možnost si sluchátka prohlédnou na místě a zkusit jak fungujou, beru to všema deseti.

Sennheiser, Koss, AKG, Beyerdynamic... Vyhni se marketingovejm značkám typu Beats... Na steelky jsem taky četl jen samou chválu. Nakonec jsem vzal senny za stejný peníze (něco mezi 2 a 2,5) a naprostá spokojenost...