» Poradna » Notebooky

Sloučení oddílů ssd disku GTP

Zdravím prosím po radu. Koupil jsem nový ssd disk (potřeboval jsem větší. Udělal jsem klon původního disku 120GB na usb disk a následně provedl obnovení na nový ssd disk 250GB. Vše funguje, ALE nyní mám diskový oddíl C 120GB: ten původní se systémem W8 a nový oddíl D: 120GB. Chtěl bych však mít pouze oddíl C. Zkoušel jsem všechny možný programy ale nedovolí sloučení těchto oddílů. Nevíte jak to udělat?

Odpovědi na otázku

Musíš to provést z boot media, mimo běžící OS který to za svého běhu pochopitelně nedovolí. http://www.minitool.com/partition-manager/partiti...

Stačí smáznout D? a rozšířit C: a to z běžících windows

To jsem zkoušel a výsledek stejný, nepovolí sloučit...

Pevný disk, ak je iba jeden, je výhodné rozdeliť na dva logické oddiely. Systémový oddiel výhradne určený na čistý Windows a swap, a druhý oddiel na nainštalovaný SW prípadne na bitovú, komprimovanú, čistú a vyladenú zálohu C:\ pripravenú vždy po ruke k obnove. Nerobíš dobre, ak oddiely spojíš.

Aký má zmysel mať 2 systemové oddiely??? Si fakt exot. Všetko riešiš inak ako väčšina. A mať zálohu na sys. oddieli je fakt mega rada. Neviem či si troll, chceš sa len zabávať, alebo máš neskutočne silnú túžbu byť odlišný

Jsi mentál nebo jen nerozumíš česky?Jasně tam "Nuda" napsal že je to dobré v případě, pokud máš jen jeden disk!

V Kto má v prípade SSD len jeden disk?

Kubikulo opatrně - budeš za vola. Ty nejsi na tenkém ledě, ty se boříš.

Mít zálohu na systémovém drive nikoli oddílu - také totiž přesně nerozumíš problematice - je docela vhodné a doporučující vzhledem k obrovskému nepoměru počtu problémů HW vs SW. Zálohu, kterou mám na drive, který je odpojen, samozřejmě mám a tzv. živá záloha, kterou provozuji na živém systému, se za celých 11 roků na jednom Asus-u nerozsypala.To neznamená, že se nerozsype u tebe. Ale vzhledem k tomu, že provozuji tři NB a dva stacionární PC a dlouhé předlouhé roky se mi nikdy nevysypal jediný drive, tak se jen usmívám.Dobrý výrobce se chválí sám - točící Samsungy a SSD Kingstone .

Samozrejme je nutné prekopčiť image bitovú zálohu systémového oddielu z druhého logického, primárneho oddielu aj na iné externé úložisko z dôvodu duplicity.Osobne mám image (bitové zálohy) systému uložené na pevnom disku z dôvodu, lebo nepoužívam antivir, Defender mám vypnutý a ak blbnem s crackmi, warezami, spúšťam s obľubou Čínske, pofiderné *.exe, ktoré sa chovajú podobne, ako chobotnica s vírusmi na nízkej úrovni, až sa mi zatne Windows do nemohúcneho zblbnutia, potom pred odchodom od zaťatej mašiny spustím po reštarte PC svoj obľúbený; EaseUS Todo Backup Workstation a ráno vstanem a drkntím do myši či klávesnice sadnem priamo k panenskému, na 100% vyladenému OS z poslednej zálohy spravenej pod WinPE. Nemusím bootovať PC z externého média z dôvodu obnovy, lebo tento SW vytvára vlastný bootmanažér situovaný priamo na pevnom disku s voľbou priamo kurzorom po načítaní Biosu. Obnovu vyladeného, čistého systémového oddielu robím tiež vždy pred manuálnym záplatovaním Windows. Zálohujem systém vždy po dôkladnom otestovaní záplat. Takto sa chovám už od W95 v čase prvotného Ghosta od Norton Symentec uvedeného na trhu. Je to bez problémov s nejakými zložitými kontrolami na škodú, spať si zdržujúce, špahujúce antiviry hlboko do systému, preinštalácia OS doinštalovanie SW balíkov, čistenie a defragmentácia Registrov apod. zdržujúce nezmysly dobré tak pre lamy. Akurát, ak sa na trhu objaví nový OS, inštalácia a ladenie nového systému človeka neminie.

Na tom nic vhodného a doporučujícího NENÍ, je to jen a pouze jedna z možností. Tři NTB a dva stolní PC, to opravdu není žádný příklad. U nás desítky, několik desítek (blíží se ke stovce) PC (IPC), image na externích discích v NASU, k tomu některé nachystané naklonované disky, něco jako rovnou nachystaný náhradní IPC a v pohodě. A v rámci celé fabriky to jde do mnoha stovek. Tak prosím nedávej sebe jako nějaký "vhodný" a "doporučující" etalon. Je to jen a pouze jedna z možností, která má jak klady, tak i zápory.

BTW Tys Nemohoucí nezažil, že by se "živá" data nerozsypala, že by pracovní disk odešel. Já například už opravdu mnohokrát. A zálohu disku provádíme mimo jiné právě a hlavně i kvůli havárii disku. Mít zálohu na druhém oddílu disku, který pracuje v IPC, to opravdu mít nemůžeme, nelze. Navíc k tomu provádíme image CELÉHO disku, všech jeho oddílů. Má to své důvody.Naopak doma to dělám jinak, prosté "kopírovací" zálohy datového oddílu na externí disk a image systémového oddílu. Prostě OPAVDU nejde nic jako vhodný a doporučující etalon a "dělejte to tak všichni a všude", záleží na více okolnostech.

Nezažil u sebe - nikdy. Jinde, pokud si vzpomínám, to bylo asi 5-6 případů, z nichž jeden byl výjimečný tím, že z výšky kolem metru (ze stolu) spadl jedoucí NB - zachycení za šňůru (reprodukuji, nebyl jsem u toho). V tomto případě stroj přímo zázračně přežil s tím, že po nárazu se otevřala mechanika, vyjel ten nosič (ani nevím jak se to správně nazývá) a zlomil se.V ostatních případech byl drive ve stroji vždy prakticky celý zničen - žádné poškrábání lokální, prostě konec.Takže mám docela dobré zkušenosti.

Nezažil...ty jsi opravdu nezažil "odešlý" disk prostým provozem? Ale no taaak. Já u sebe jednou, jednou jsem musel kupovat nový. A ve fabrice? Tam je to zas někde úplně jinde. Tam ty disky jedou non stop a dostávají zabrat, včetně ne zrovna dobrého prostředí co do obsahu všeho možného ve vzduchu. Mnohokrát už nám disk odešel prostě samotným provozem, ŽÁDNÝM PÁDEM NA ZEM! Znova opakuju, dávat image systémového oddílu na druhý oddíl stejného disku je sice taky možnost, ale NENÍ to nějaký super vhodný a doporučují případ. U nás bys s tím absolutně nepochodil z mnoha důvodů. Nedávej se sebestředně jako jakýsi etalon, možná jsi něco zažil, ale opravdu jsi nezažil všechno.

Dostával jsem, už to přestalo, z jedné společnosti, která distribuuje kopírovací stroje hodně vysoké třídy - prostě takové ty krávy samozřejmě s RADF vstupními zařízeními a celými kolonami pro třídění - disky, které sloužily pro záznam práce stroje a vstupní i výstupní joby. Bylo jich vždy několik desítek a úmluva zněla, že z těch, které vyhodnotím - po docela náročných testech na několika strojích na - za dobré, tak polovina počtu je moje.Od té doby nemám o disky, ne sice nové, ale stále fungující a v pořádku na dobu, kterou zde raději neřeknu, žádnou nouizi.Nikoliv zdarma, práci jsem odvedl. Odtud pramení moje zkušenosti s diskovými médii. Obecně musím říci, že to opravdu jsou "nezničitelná" zařízení.

Staré disky asi byly daleko odolnější, první disk jsem měl nějaký malý (kapacitou, jinak to byl tuším 8" disk) v TNS-GC, druhý jsem měl v PC/AT 486, ten měl už 540MB, a subjektivně bych řekl, že byly "bytelnější". Od té doby jsem ale viděl a zažil opravdu nemálo disků, které odešly prostým provozem, takže rozhodně nemůžu souhlasit, že jsou to nezničitelná zařízení, ani v uvozovkách.

A 3 NTB, dva stolní PC a 5-6 spalých zařízení na zem...promiň, nic ve zlém, ale to je slabota

Ty spadlé jsem "obsluhoval" a doporučoval vyhodit u zákazníků.Mě se nikdy v životě nepodařilo vlastní nešikovností tomuto médiu "pomoci" do sběrny. Nikdy.

HDD se obvykle dělí na systém a data. Mít oddíl jen pro programy, nepřínáší nic užitečného. Záloha je něco, co není uloženo v počítači, ale na externím disku či v cloudu. Pokud už teda trvá někdo na tom, že chce mít Windows jako "zálohu", pak je lepší volba, vytvoření recovery oddílu.

Ve správci disků by mělo jít rozšířit svazek

kdyby to bylo tak jednoduché.... nelze

screen?

Tak za normálních okolností nabootováním diskové utilitky jakou např. Minipartition wizard to musí jít..!!! Tedy tak, že ten oddíl, který chci sloučit zformátuju a odstraním.. pak už jen pravým na myši na systémový oddíl a zvolím rozšíření o nepřidělené místo na disku, to jest o ten zformátovaný a odstraněný oddíl..

Sakra chlape, když už odstraňuješ, proč formátuješ?

Tak já to tak dělám, no.. nejdřív zformátuju a pak odstraním.. Vím, že formátování ani nemusím, že postačí jen odstranit.. ale mě to prostě baví.. no.. Chci mít ten oddíl/disk křišťálově čistý..

Takže si při preparaci 2 TB drive bereš dovolenou?

Hele,vůbec nevím, proč jsem se dal s tebou do řeči.. Páč už mě zase nebavíš.. Snažíš se být záhadně chytrej za všech okolností a já bych ti za to dal nejraději facku přes celou hlavu.. To jest k tobě asi tak vše..

Vůbec ne záhadně, zcela normálně.Žádný formát rychlý/pomalý "nečistí" drive s výjimkou metadat. To je funkce formátování. Pokud bys chtět ten drive doslova "vyhoblovat" - třeba proto, že paranoia má pré (prodával bys ho) nebo něco podobné, tak se u "terových" drive připrav na nekonečno. A dost se divím, že tuhle blbinu, které je zde omíláná roky, nevíš.

No tak fajn.. Konečně jsi něco napsal, aniž bys byl jako vždy záhadný a psal jako obvykle v hádankách.. Na "tera" drive rozhodně neinstaluju systém, Joudo. HDD "tera" pro mě slouží k jiným účelům..

No má pravdu, že ani pomalý formát nepřepisuje celý disk. Bylo to tak teda v dávných dobách, ještě ve Win XP jsem zkusil přerušit formátování někde u konce, a všechna data zůstala. Data zůstala i po násilném vypnutí PC.Zkusil jsem to i ve Win 7 (jen korektně přerušit), a disk byl v RAW. Tak nevím, možná se to od Win 7 chová jinak a něco to skutečně přepisuje, víc jsem to nezkoumal.