» Poradna » Windows (a jiné OS)

Sloučení dvou fyzických disků

Zdravím,mám nový PC se systémem na disku C (SSD) na kterém je nyní volných pár megabajtů. Poté mám další disk 500 GB (D). Chtěl jsem se zeptat, zdali je možné tyto disky sloučit v OS do jednoho aby nebylo C a D, ale jenom C. Nyní mám totiž problémy s instalací programů a mnoho dalšího.

Odpovědi na otázku

To by určitě nebylo nejlepší řešení. Doporučuji C: (SSD) vyčistit, ponechat jenom systém, případně i programy a veškerá data ukládat na D: (HDD).Jak velké to SSD je?

V první řadě nechápu smysl.SSD sloučit s HDD znamená eliminaci předností SSD.ZA druhé, pokud tvůj řadič neumí JBOD, pak máš smůlu.

Proč by měl smůlu?NTFS umí připojit disk do složky, což může bez problémů udělat.

Netuším, nakolik je sw sloučení spolehlivé a jaké jsou s tím spojeny problémy/omezení, protože na úrovni HW to budou pořád dva nezávislé disky.

A jaký by to mělo pro něj smysl? On to řeší kvůli místu. To si rovnou může instalovat programy na druhý disk.

Aneb on chce, aby měl jedno písmenko a pod ním oba disky jako jeden celek stejně jako když spojíš dva oddíly jednoho fyzikcého disku.

Docela by mě zajímalo jak by systém řešil běžnou údržbu takového oddílu (Trim a pod.).

.. protože zjevně nechápe význam rychlosti SSD pro systémový disk. Prostě mu jen dochází místo, tak se to snaží nějak řešit, aniž by vlastně tušil, co dělá, úplně stejně jako 19 z 20-ti dalších uživatelů.

Mimochodem, jestli skutečně platí, že máš volných jen "pár" megacajtů, tak by ti mělo to SSDéčko nafackovat.

Oprava "megabajtů". Sakra, dneska zase řádím.

...ale "pár" megacajtů zní docela dobře

Zajímavá představa, proč ne rovnou mechacajtů

Dejme tomu ze to jde, ale je to opravdu totalni prasarna. Na ssd bych drzel soft co hodne pristupuje k disku, veci jako je word a podobne bych instaloval na klasicke hdd. Je to o tom, ze soft co se jen nacte do ram a pak na disk nehrabe nepotrebuje ssd. Pripadne jsi zvolil spatnou velikost ssd.Taky si dej zobrazit skryte soubory a oddily. Na c: te dva trknou svoji velikosti.

To co chceš umí souborové systémy btrfs (Linux), zfs (Solaris, FreeBSD) a pokud vím i ReFS (Windows). Ale řešení pro tebe to bohužel není. Spíš zjisti jak uvolnit místo na SSD (třeba smazáním nejstarších bodů obnovy a já nevím co ještě Windows časem vytváří) a přesunutím swapu na HDD.

Já jen na okraj. Nikdo z radilů si nevšiml, že "autor" je němý, jeho nick a jeho IP adresu, která milému "ms" může způsobit pásový opar. Navíc, několik rad opravdu nepostrádá komično.

I kdyby, nápad vytvořit si softwarový SSHD není zas až tak nepochopitelný a v poradně to zůstane, když bude někdo v budoucnu hledat podobnou problematiku.