» Poradna » Počítačové sítě

SFP rj45

https://www.ebay.com/itm/NEW-For-Cisco-New-GLC... myslite si ze kdyz to dam do Mikrotiku RB962, tak nahradim Ethher dalsi?Dik

Odpovědi na otázku

Za necelou pětsktovku se dají koupit pětiportové gigabitové switche, které by ti přidaly 4 gigabitové porty.Jestli bude fungovat neoriginální modul určený pro Cisco v Mikrotiku, je otázka.Doporučoval bych raději použít originální Mikrotik S-RJ101 nebo alespoň neoriginální ekvivalent z Číny https://www.ebay.com/itm/S-RJ01-MikroTik-Compa...

Onehdá jsem kupoval neprig optické SFP pro switch HP za cca 350 místo asi 2000 a fungovaly úplně v pohodě :) Ale byly psány jako alternativa s kompatibilitou pro HP.

Prave ze u nas naopak. Meli jsme do HP 1920 SFP nejake lacinejsi za 3kilaa ty nefungovaly, museli jsme koupit original od HP okolo litru. Ale to byly na optiku

Mně to v HP V1920 fungovalo, ale asi jen rok.

Original na HP stály 10000, ne 1000, takže to buď nebyly original, anebo byly refurbished. AKtuálně jsme originály kupovaly za 5000, šlo to trošku dolů

No ja vse jedu doma na managmentovanych vecech. uz jsem konecne zprovoznil VLANy na mtiku na kamery, tiskarnu, IP teefony a internet, s Dlink mngmnt switchem a routery v rezimu AP s WRT. takze nejaky za 500,- switch mi nevyhovi. prave ze mam na mtiku prazdny ten SFP a napadlo me jej takto vyuzit. na pude mi prave chybi jen jeden konektor pro AP Unifi.

Načo je dobré mať VLANy doma? Aký má zmysel oddeľovať zariadenia?

Asi taky, ze se na tom cvicim a davam do praxe na pobockach a kancelarich. Kdyz doma neco pokonim, neva, kdybych pokonil neco jinde, je pruser.

Taky pravda Takova privatni CCNA

Tá privátna CCNA vás vyjde zbytočne draho. Existuje na to SW od Cisca, ktorý to simuluje.

Ano, vim, ale realita a simulace v SW je dost rozdil nehlede na to, ze v realite se clovek malokde setka s prostredim CISCO only Takze je fajn fajn natrenovat kooperaci treba HPE-Cisco-Juniper-Ubiquiti...

ja ted jedu MTIK Dlink soho a HP Enterpriese a obyc TP Link s WRT. Zdat se ze jak clovek pochopi, tak to muze vse skombinovat a je to i funkcni. ale na kazdem zarizeni se to nastavuje a jmenuje jinak. Snad jen trunk, taked untaged je stejne, krom mtiku a WRT

Jeste LACP, ald neni to casto jen o navoslovi obcas jsou i nekompatibility...

ten LACP Link Agregation , ja mel za to ze u toho pouzijes vice portu abys mel vetsi propustnost mezi switchi, ale je pravda ze i ten muze byt trunkovy aby prenadel 3x Gbit a vsechny VLANy

No spis ruzni vyrobci si standardy vykladaji po svem (a v tomhle je Cisco docela prebornik). Kdyz si vzpomenu na minulost, tak jejich AS byly docela peklo - ne nadarmo koloval patch na zobrazeni na LED displayi "IOS SUX"

Zrovna vcera jsem si delal doma Vlany - usetrim fyzicke switche. Misto vice malych, muzu mit mene velkych.

To máte doma toľko zariadení, že ich potrebujete rozdeľovať do VLAN? A buď ja som debil, alebo vy, pretože VLAN urobí to, že zariadenia vo VLAN1 sa nevidia s VLAN2, ale keď budete mať navzájom viacej malých switchov a budú prepojené, tak sa zariadenia budú vidieť, jedine, že by ste ich nepripojili na router (tie switche). A v prípade pripojenia na router viete na routeri zaviesť na jednotlivé porty VLANy a tak zariadenia na switchoch oddeliť. Ale chápem, že lepšie je mať jeden veľký mng switch a tam riešiť VLAN. Len mi nejde do hlavy, čo také oddeľujete v domácnosti. Ja si vystačím doma s jedným desať portovým Mikrotikom RB2011UiAS-2HnD-IN a jedným 8 portovým mng. switchom. Ale nevidím dôvod, aby som cez VLAN oddeľovaľ 2xNAS Synology, receiver, BD player, 2xPC, plus príležitostne pripojené PC, či NB na ethernet, prípadne zariadenia na Wi-Fi . Maximálne tak hosťovskú Wi-Fi a nejako ju obmedziť.

Asi mas jine pozadavky nez on. Ja mam doma take nekolik VLAN.

Ja treba mam va vlane kamery z ebay z chiny za par korun. Na zakladni vlane tedy v siti mam server s ubuntu a s zoneminder systemem. Nechci ty kamery mit verejne v siti. Na mtiku mam forward druhe vlay jen na ip toho serveru. Ony ty cinske kamery vysilaji vsudemozne, to mam tmto bloknute. Tak samo wifi pro navstevy mam bez hesla na jine vlane ktera je omezena rychlostne bo se mi nechce davat heslo kamaradkam a kamaradum decek a manzelky. Jsme ve velkem rd jeste i s jinyma lidma z rodiny. Ti taky nemuseji mit pristup do site. Proto mikrotik a vlany a mngmnt switche. A presne abych nemel na kazdem patre 2 3 switche mam jeden s tim ze ja a muj serverik ma pristup vsude.

Jaj tááák. Tak našťastie nemám žiadne čínske kamery. A doma v byte nepotrebujem nič oddeľovať.

Ale wifi je dobre oddelit, kdyz ap neumi client isolation, nebo host ucty.

Vážne? A čo potom, keď potrebujem z mobilu, tabletu NB ísť na NAS, alebo tlačiť na sieťovej tlačiarni (na tú som mimochodom zabudol, je pripojená cez 1 Gbit ethernet, konkrétne farebná laserová multifunkčná), taktiež chcem z mobilu ovládať receiver Yamaha a BD player LG, oboje pripojené cez ethernet.

Proc mi porad vnucujes, ze to mam spatne. Ja to mam dobre. Verejnou Wifi pomoci vlanu mam pro navstevy, ja se pripojim na normalni sit, takze jsem uplne vklidu. A muzu si ovladat co chcu. Navic mimo barak muzu ovladat vse pres VPNku (OpenVPN).Apropo ty mi asi dals minus a sobe plus aniz bys rozumel problematice ze? protoze jinak si to nedovedu vysvetlit proc bych doma na baraku nemohl mit VLANy

Za prvé. Žiadne mínusy ani plusy som nedával. To mám u prdele. Za druhé. Normálne sa pýtam. Pretože babrať sa s VLAN mi príde blbosť, keď stačí mať len host wi-fi oddelenú v routeri od lokálnej siete (nejaké isolate host). Za tretie, ja ťa nepresviedčam, že máš niečo zle. Ja sa len pýtam, aby som pochopil, načo je dobré mať VLAN doma. Za štvrté, vôbec nerozumiem problematike. Asi preto som správca siete v stredne veľkej firme a doma mám dva NAS, router Mikrotik a spravovateľný switch HP (jedno 4 diskové NAS je pripojené a nastavené klasicky 802.3ad, ako ochrana a súčasne zlepšenie výkonu pri prístupe z viacerých klientov, dokonca aj z vonku). Za piate, OVPN tiež používam (na NAS beží VPN server) a kľudne z práce zapnem receiver a môžem ho ovládať, ale hlavne je to na to, že keď dcéra je niekde s notebookom (študuje mimo), či sme s mobilmi v nejakej kaviarni, či na letisku a pripájame sa na verejný hotspot, tak kvôli MITM útoku ako ochranu, alebo len preto, aby niekto nezbieral o nás informácie.Tak neviem z čoho ma teraz chceš obviniť. Ja tu len diskutujem. Nie je dôvod vyskakovať.

Vpohode. Ale zase kdyz si sitar ve stredne velke firme, tak bys preci moh pochopit vyznam VLANu. Presne takto to mam udelane taky, ale misto NASu mam serverik na Atomu J4205 CPU a ubuntu. Vsechno jede jak ma. torenty taky pres tel kde mam OVPN. Takze jedine v cem se lisime je to, ze ja pouzivam VLANy na kamery, a na Wifi pro hosty dalsi. Jinak jsme na tom stejne. Mozna mam navic RPi2 za tv ovladanou pes HDMI-CEC s Libreelec a s ovladacem na tel. Takze synovi mohu kdykoli cokoli pustit at uz jsem kdekoli. Na Serveriku mam navic 2 tunerovou DVBS2 a tvheadend na RPi doplnek. O kody se mi stara OSCAM, taky transmission. Vse funguje dokonale. a prave proto kdyz mam toliko zarizeni chcu to oddelit. Owncloud pro dceru taky a bezi mi tam i webserver co jsem rozchodil na Arduinu, a na serveriku jen zapisuju hodnoty dalasu do DB a kdy mi spina obehovka a jaka je teplota otopne vody a tak. A navic si s tim hraju a ucim se a pozanavam. Proste vyhody. Jinak MTIK mam taky jako HL router a tplinky s WRT jako AP na kazdem patre, propojene kablem. Jen mam AV Receiver sttaqry poctibvy DENEON, bez eth. ale ten pujde zachvilu z domu.

Ďakujem za podrobný opis. Akože, keby som mal nejaké IP kamery (zvlášť nejak neznačkové z Alibaby), tak by som to tiež riešil cez VLAN. Iné u mňa asi nedáva zmysel. Nemám toľko toho ako ty. Mám len trojizbový byt, nie dom, tak nepotrebujem viacej AP. Dcére tiež idú do cloudu dokumenty, čo na VŠ vyrobí a fotky, kvôli ochrane. Tiež mám pár známych, ktorí využívajú ten cloud a synchronizujú si z domu do práce a opačne svoje projekty, na ktorých pracujú. Na média nepotrebujem DIY krabičky, lebo na hlúpu 40" TV mi obraz posiela BD player, ktorý má smart funkcie a filmy idú z NAS a je prepojený cez receiver, ktorý zvuk posiela na dve trojpásmové bedne. Aj tak moje deti už niekoľko rokov nepozerajú klasickú TV, ale len cez PC, tablet, mobil na internete online filmy a seriály a aj to v angličtine. Takže riešiť u seba jadrový velín s oddelením viacerých sietí nepotrebujem. U teba mi to dáva zmysel. Taktiež ma zaskočil remetremet2, keď spomínal, že v dome vymenil viacej menších za menej väčších switchov a to mi vychádza, že najmenšie spravovateľné switche, ktoré majú význam sú 8 portové, takže najlepší prípad je prechod z troch 8-portových na dva 16-portové. No nechcem vedieť čo za veľký dom má, keď potrebuje toľko ethernet zásuviek. V podstate to vychádza na 24 s rezervou (2x16). Ale stále neviem, čo myslel pod veľa menších na menej väčších. Mohlo to byť aj viacej kusov, ale to asi už býva na zámku. Mimochodom, tých veľa menších switchov mi dáva zmysel práve pri predĺžení vzhľadom na 100 metrový limit ethernetu.

Ja ted menil Dlink DGS110-5 za 8 portovy. protoze na 4 kamery mi stacilo 5port, Jenze musel jsem dodelavat dalsi zasuvku, tak jsem kupil 8port. jako mngmnt Switch 1Gbit za cenu 700,- je dobra ceny. no a v na ten jsem jeste musel zapojit synuv PC. na hlavni vlanu. Jinak RPi nepovazuju za DIY. ja na uSD nahral Libreelec, nastravil, hodil za TV a rok o nem nevim. Nepotrebuje mit IR viditelne. Filmy serialy foto a hudba nasdilene z Ubuntu serveru.Jinak male switche za velky muze byt 3ks 5port za 1 16port ci 24. Ono je dobrre mit opravdu paterni switch velky a rozvedene vse z nej, neli vice malych. pak nevis kde co nastavovat, spise neneastavis na jednom miste. Mozna dobudoucna mikrotik bude mit jen 2 porty WAN LAN a o ostatni se mi postara switch Ale 16 port bych musel sehnat. Zatim do toho nejduApropo ten LOG tech cinskych kamer je brutalni. na mtilu to zapisuju a je to brutal.

Ten 8 portový D-Link u nás stojí tesne pod 30 €. Ale pre mňa by nebol, lebo som potreboval 802.3ad, tak som kupoval 8 portový HP za vtedajšiu cenu cca 70 €. Ja zase RPi zase považujem za DIY, pretože po vybalení to nič nerobí. Treba nainštalovať a nastaviť. No a tiež to nie je pre každého. Aj znalý v IT si o tom musí niečo naštudovať. BD player som vybalil, zapojil a začal používať. Ja sieť budem upgradovať už jedine, ak zlacnie 10 Gbit switch. To by mi stačil aj switch s dvoma portami, zvyšok môže byť 1 Gbit. A tiež sieťovka do PC by nemusela stáť 100 €. No a potom už len dovybaviť, alebo kúpiť NAS s podporou 10 Gbit. Potom už len pripojiť NAS cez iSCSI k počítaču a rovno na tom robiť strih videa.

Ja ted ten HP switch 1920 48 + 4SFP pripojil k mtiku optikou a nastavil trunk port. Irealni byt jednotka s 48 byty a 48 port switch, 48 VLANu a 48 Queue pravidel. Jinak kuknes na forum na noobs pripadne na libreelec a udelas si kartu se systemem. Ale jo, neni to primo BD prehravac, ale za 1tis pro hracicky OK. Ja mel na tom i hyperion a 3color led pacek kolem TV na ambilight a fungovalo to dobre. Sat karta a backend tvheadend. Jedine co me smoli je ze jsem se naucil pouzivat Kuki IP TV, a kuki nema SW na ASM, jen do androidu, ale na ARM do linuxu ne, tam jen i386/a64 architekturu.

Len ešte dodám, že význam VLAN chápem. Napríklad IP telefóny sú na inej VLANe. Jedna technológia (sú to krabičky, ktoré tiež komunikujú cez ethernet, ale samotná informácia je v inom formáte) je tiež v ďalšej VLANe. Cisco AP je asi tiež v inej VLANe (spravujú ho z inej lokality iní admini, sme totiž "na celom Slovensku"). Takže asi tak. Na doma je to už trošku moc, aj keď uznávam, že to môže mať svoje opodstatnenie, ako u teba napríklad.

Na prvni otazku asi nechces slyset odpoved. Ty. Pokud vlanama rozdeluju switch, tak proc bych je v pripade tech malych switchu propojoval? Router, teda ne cinska krabicka, ma X portu kterou jsou na sobe nezavisle a neni to zadny interni pseudoswitch, krom toho router umi take tagovat, takze v extremu mi staci na routeri 1 ethernet port pro vsechny WAN i LAN Neco neslychaneho ve svete TPlinku, Tendu a Netisu 8port switch by mi nestacil ani v pracovne natoz na cely dum. Pro predstavu v pracovne mam 4pc, 6 notebooku, 3 RPI, 2 tiskarny 1 wifi AP a max. 4 servery nebo cokoli na cem zrovna pracuju. Pouzivam 48p(5vlan)FE+24pGE+16pGE+8pGE+8pGE+5pGE a vlanama oddeluju veci ktere se nemaji vzajemne videt (4 wan, kamery)A vis cim te uplne dostanu, ze pouzivam 11 ruznych IP rozsahu v lokalni siti, ale abych byl fer, pouzivam 3 hlavni (kamery, iot a vse ostatni) a zbytek je jen z pohodlnosti (to jsou temer vsechny defaultni rozsahy pro zarizeni, ktere se mi tu sejde - fakt me kaka, prenastavovat si nastaveni site pocitaci, abych se dostal na default nastaveni nejaky cinsky krabicky, vyzkumem a praxi jsem zjistil, ze nejcasteji se pouziva 8 rozsahu pro defaultni IP) - takhle pripojim cokoli do site a nemusim nic nastavovat a pripojim se, cista pohodlnost)

Ja ted nastavoval mtik a switch HP 1920 48+4SFP, pro 48 bytovou jednotku. mam 48 VLANu na mtiku pohoda, tam pres terminal jsem si vykopiroval prikazy a v excelu udelal to, ze mi to z add name=pokoj1 vlan101 atd udelalo 48 radku, pak pres terminal vlozil a bylo to. No a vse funguje. cyknu do portu 25 a mam ip 172.16.25.2-254 atd. a je to. kazdy pokoj tak mohu na dalku omezit vypnout atd. VLANy se nevidi a mam klid

Take smysluplne pouziti Vlanu. Vem si, ze bys to resil switchem s 50 porty (a ne ze by to neslo postavit).

SAk mam switch s 50 porty spise 52 SFP jse propojil s MTIKEM a na mtiku mam timpadem 4 volne (jeden obsazen WAN) no a switch je zaplneny cely. Jeden port jeden byt

Omlouvam se, hlava mysli a ruce pisou neco jineho....Predstav si, ze bys to resil ROUTERem s 50 porty... jo oddelil bys je taky, ale bylo by to silene a vyrazne drazsi.

Pekné riešenie.

Tam sme sa asi nepochopili v tých otázkach. Nevadí. V podstate som ale zistil, že tvoj dom je aj tvoja práca a asi nikam nechodíš do trvalého zamestnania. Toto ale nie je bežné v domácnostiach a domoch.

Ne, do zamestnani nechodim Ja mam prace az nad hlavu, jeste abych se nekam kodrcal 2 hodiny denne...

jj a za necele 400,- vypada dobre. kor kdyz ma kompatibilni s mtikem. Dik

Ano, jen si možná v zájmu kompatibility kup rovnou sfp rj45 modul od mk.