» Poradna » Windows (a jiné OS)

Samovolný přechod do režimu spánku ve Windows 7

Často se mi stává, že po chvíli nečinnosti se počítač samovolně uspí. Po probuzení tlačítkem napájení se obnoví během několika sekund a mohu pokračovat v práci, je to ale velice otravné, pokud něco čtu a po 2 minutách se PC uspí.Vypozoroval jsem následující věc. Pokud byl PC vypnutý a já ho zapnu, tak se samovolně neuspí. Respektive do režimu spánku přejde přesně až po uplynutí doby, kterou mám nastavenou v Možnostech napájení (Ovládací panely\Hardware a zvuk\Možnosti napájení\Upravit nastavení schématu). Jakmile se ale jednou uspí a poté ho probudím, přestane se tímto nastavením řídit a do režimu spánku přechází už po cca 2 minutách nečinnosti. Jakmile ho probudím, problém se opakuje. Jediným řešením je restart PC, který však pomáhá pouze do té doby, než ho poprvé ručně uspím, nebo se uspí podle plánu sám.Kde určitě není problém:- Několikrát jsem prolezl "Ovládací panely\Hardware a zvuk\Možnosti napájení\Upravit nastavení schématu" a zkontroloval nastavení. Byl jsem i v "Změnit pokročilé nastavení napájení" a opět vše zkontroloval.- Na jednom fóru jsem se dočetl, že by to mohlo být způsobeno přehřátím procesoru. To ale mohu vyloučit, protože problém přetrvává, i když je počítač téměř v nečinném stavu a teplota procesoru dosahuje jen cca 45 °C.- Pokud nastavím v "Ovládací panely\Hardware a zvuk\Možnosti napájení\Upravit nastavení schématu" možnost "Nikdy nepřecházet do režimu spánku", problém přetrvává.Co by mohlo pomociPodíval jsem se do "Start -> Prohlížeč událostí" a zjistil jsem následující: Zdroj: Microsoft-Windows-Kernel-PowerDatum: 8.1.2014 12:50:16Úroveň: InformacePopis: Systém přechází do režimu spánku.Důvod spánku: Nečinnost systémuTen důvod naprosto chápu, ale nechápu proč už po 2 minutách a ne až po 15, jak to mám nastaveno!Moje Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

A co nastavení Spořič obrazovky? Na kolik ho máš?

Spořič obrazovky nemám nastavený žádný. Tím to nebude.

Víš co, viz níže a také si projdi pokročilé možnosti.

Prošel jsem je několikrát, ale nenašel jsem nic, co by mim mohlo pomoci.

Zkontroluj také další SW na správu OS pokud takový používáš často maká kam nemá.

A jaký například, nevím přesně, co máš na mysli?

Já nevím typicky např. HDTune (testy disků) pokud necháš AllowChargeOfPowerSettingsDuringTests v nastavení zaškrtnuto ti bude vracet právě nastavení monitoru, ale to je příklad. Všechny defragmentátory, cleanery a další by neměly mít dovoleno se hrabat v systému má na to svoje programy, nevím co vše máš v OS. Ani v jakém stavu ho máš a zda ti nedělá problémy i něco jiného.

Jediný takový program mám CCleaner.Promazávám s ním dočasné a nepotřebné soubory z různých aplikací. Především cache a temporary files z internetu.V automatickém nastavení mám, aby mazal také- dočasné soubory systému- koš- schránku- zbytky souborů v paměti- Chkdsk File Fragments- Windows Log souboryMohlo by to být tím?

Klidně, tento SW lze využívat, ale jen manuálně a hlavně s ním nemazat nic v systému vč. logů, a paměti je nějaký důvod vůbec toto dělat? Nikdy jsem nic takového nepotřeboval a do registru ho nesmíš pustit vůbec jen k analýze a pak ty sám musíš vědět co lze nebo ne vymazat / upravit. Ideálně je toto řešit přes CMD > regedit.

Do registrů ho nepouštím. Ale občas vymázne z PC až 500 MB internetového balastu. A na jednu věc je opravdu dobrý, lze v něm velmi přehledně spravovat programy a procesy, které se spouští při startu systému, takže když si nainstaluji nějaký software, který se mě ani nezeptá a pak se sám spouští při startu PC, tak ho můžu snadno v CCleaneru deaktivovat.

Prohrabal jsem nastavení CCleaneru, ale nic zajímavého jsem tam nenašel. Navíc mám ještě další PC, kde ho také používám a tam podobné problémy nejsou.Jinak čištění dělám občas a dělám ho ručně. Žádné automatické promazávání.

Já tvůj systém před sebou nemám, snad si vzpomeň kdy ti začal tento problém a co jsi v ten moment dělal s OS, či jiným SW.

No to je problém, on už mi to dělá dost dlouho, pořád jsem si říkal, že je to prkotina, jenže někdy mi to udělá 3x za den a to už mě štve. Tak jsem hledal na různých fórech, ale nikde jsem nic nenašel, proto jsem sám napsal. Možná, že už mi to dělá 2 měsíce, tudíž si opravdu nepamatuji, co jsem tou dobou dělal.

Osobně bych to řešil VHD obnovou z doby kdy byl oddíl s OS v pořádku:http://www.abload.de/img/snap5496g0j1f.pngtyto problémy nikdy nestojí za zdlouhavé hledání chyby, když řešení trvá 7 minut a jeden restart.

A nepleteš si náhodou režim spánku s režimem ztmavení obrazovky ?

Nepletu, ztmavení obrazovky mám nastaveno na 5 minut, ale to se projeví tak, že veškerá činnost PC pokračuje, jen se ztmaví obrazovka. Svítí led diody, běží větráky, točí se HDD. Zatímco v režimu spánku se tohle všechno vypíná/zhasne.

Čtěte prosím můj úvodní text pozorně: "Podíval jsem se do "Start -> Prohlížeč událostí" a zjistil jsem následující: Zdroj: Microsoft-Windows-Kernel-Power Datum: 8.1.2014 12:50:16 Popis: Systém přechází do režimu spánku."Mám tedy potvrzeno i od systému, že se skutečně jedná o režim spánku.

http://abload.de/img/snap6979a4as8.pnga neboj, W7 to má na podobném místě.

A co start-ovládací panely-centrum akcí-poradce při potížích?

To ti někdy pomohlo, odpřisáhnu mně nikdy max. jsem si přednastavené úlohy / služby musel povypínat sám a ještě jen to co znám a vím s čím to souvisí.

Řekl bych, že problém jsem vyřešil. Za problémem je skutečně s nejvyšší pravděpodobností program CCleaner. V programu CCleaner v záložce čistič -> Windows -> Systém je třeba odškrtnout minimálně, aby program mazal "Dočasné soubory" a "Windows log soubory".Za poslední 2 dny už se mi to nestalo.

toto mam zatrhnute ,a nikdy to tebou spominany problem nesposobilovymaž obsah a nastav si všetko odznovaC:\ProgramData\Microsoft\Windows\Power Efficiency Diagnostics

Tak to jsem rád, že v tom nejsem sám. Tedy možná "nebyl jsem v tom sám". Dělaly mi to sedmy 32bit, že se samy uspaly (jen do paměti, ne do hibernace) klidně i po 2 minutách nečinnosti, ale jen v době po 23. hodině, dřív přes den ne a taky to bylo podmíněný nedávno předtím ukončeným WinMediaCenterem, ve kterým jsem koukal na televizi nebo si přehrával nahraný pořad. Klasickej případ - dokoukám, vypnu WMC, jdu na záchod a po návratu komp uspanej i přes to, že v možnostech napájení má mít prodlevu 45 minut, což v jinou dobu dodržoval. Abych tomu usínání zabraňoval, pouštěl jsem vždy Winfast PVR2, soft dodanej k mým usb tv tunerům (mám 2 stejný), nepomohlo ani mít puštěnej VLC a v něm pozastavenej film, dokázalo se to uspat i s tímhle.V neděli jsem instaloval 64bitový sedmy, tunery už mám rozchozený (nemám klasickou televizi, koukám v počítači a nahrávám si v nepřítomnosti), tak uvidíme, jestli se to bude opakovat i na čerstvým systému...Wokna nevypínám, na krátký odpočinky dávám Režim spánku (tedy suspend do paměti), na dlouhý mačkám na klávesnici Sleep, což mám nastavenou na úplnou Hibernaci (a beztak nastavenej hybridní režim spánku, nemám UPSku).

Mám tu ještě jeden tip pro všechny, kteří mají stejný nebo podobný problém.Externí zařízení připojená k počítači (myš, klávesnice, ...) mohou mít povoleno/zakázáno uvádět počítač do režimu spánku a stejně tak je možné jim povolit/zakázat probouzení počítače. Zkontrolujte si tedy ve správci zařízení, zda má dané zařízení oprávnění probouzet/uspávat počítač a nastavte to tak, jak potřebujete.Start -> Správce zařízení -> Myš(například) -> Vlastnosti -> Řízení spotřeby

Stejný problém.Zjistil jsem ale, že pokud probudím počítač myší nebo klepnutím na klávesnici, systém si myslí, že byl probuzen náhodně a znovu usne do 2 minut. Pokud jej ale probudím vypínačem na kejsu, počítač již usne až v nastavený čas. Zakázal jsem probouzení myší či klávesnicí abych se nesplet a je po problému.

Cau,mal som rovnaky problem. (som anittalent na PC tak sa mi nesmej) neviem ci sa ti to uz podarilo spravit...Ovládací panel\Všetky položky ovládacieho panela\Možnosti napájania\Upraviť nastavenia plánu nech sa paci

Stává se mi přesně to stejné, co Jiřímu. Všechna nastavení mám v pořádku a problém se objevuje pouze po probuzení z režimu spánku. Nevím, proč by si systém myslel, že byl náhodně probuzen, když musím zadávat heslo a pak normálně pracuji, ale za zkoušku to stojí.Přišel někdo na nějaké opravdové řešení, ne na obcházení problému?CCleaner nemám vůbec nainstalovaný a nevím ani o žádném obdobném programu.

Tak jsem na tom byl do včerejška stejně a pomohlo mi nakonec toto řešení:Při probuzení počítače z režimu spánku a problému se samovolným přechodem počítače do režimu spánku je potřeba v „Možnostech napájení“ zviditelnit v nastavení „Režim spánku“ položku „Vypršení časového limitu bezobslužného režimu spánku systému“, a to změnou hodnoty v registrech – viz níže. Následně pak zadat číslo 0 do hodnot „Baterie: 0 min“ a „Napájení ze sítě: 0 min“ a počítač se už sám neuspává.[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\238C9FA8-0AAD-41ED-83F4-97BE242C8F20\7bc4a2f9-d8fc-4469-b07b-33eb785aaca0]Změnit hodnotu "Attributes"=dword:00000001 na "Attributes"=dword:00000002A ještě jednou polopaticky:Změnit hodnotu v registrech, pak se objeví nová volba „Vypršení časového limitu bezobslužného režimu spánku systému“ v „Možnostech napájení“ v nastavení „Režim spánku“, pak zadat číslo 0 do hodnot „Baterie: 0 min“ a „Napájení ze sítě: 0 min“ a počítač se už sám neuspává.

Ještě jsi zapomněl napsat, jak se do těch registrů dostaneme.

Spustit vyhledávání ve Windows - zadat "RegEdit" a spustit editor registrů, zde projít cestou, která je popsána v předchozím příspěvku, změnit hodnotu registru na 2, vypnout editor. Přejít do Možnosti napájení - Změnit nastavení schématu - Změnit pokročilé nastavení napájení - Režim spánku - Vypršení časového limito bezobslužného režimu spánku - zadat 0 min pro oba.

Super. Mě to otravovalo skoro půl roku. Použil jsem Tvůj návod a "probůlem solved". Díky moc.

páni, 2,5 roku jsem čekal na řešení...je to tak, po ukázání tý skrytý volby tam byly 2 minuty, to je ono, kdy se komp uspal dřív, než jsem se stačil vychcat (byl-li probuzenej samočinně kvůli nahrávání z tv tuneru, jako že v některý dny byl)zajímavý je jen to, že čítač nepřerušovalo ani to, že v průběhu nahrávání a sledování televize jsem na kompu "dělal", tedy jezdil myší, četl internet, psal...takže jsem 2min změnil na 60min, jako mám pro přechod do režimu spánku v možnostech napájení

Super!!! měl jsem úplně stejný problém na win10 a už mě to pěkně točilo! Provedl jsem úpravu v registrech dle Pavla a vypadá to že je spraveno...už jsem to googlil vícekrát ale teprve teď jsem našel řešení...

Podařilo se! Díky :)

Naprosto skvělý tip!! Díky za něj. Dlouho mě tohle trápilo a tímto se to vyřešilo.Opravdu fundované řešení

Tak opravdu funguje, díky

- mám obdobný problém - poradí mi, prosím, někdo, jak na to ?

Dělala mi to myš, připojená k ntb. Řízení spotřeby neměla dovoleno probouzet ze spánku, ale já to tak dělal. Takže ntb si myslel, že byl probuzen omylem. Povolil sem probuzení ze spánku myší a je klid.Ovládací panely, zařízení, myš, karta hardware, vlastnosti, změnit nastavení, řízení spotřeby, povolit zařízení probouzet počítač.

Tak u mě přesně naopak, způsobovala mi to myš u které bylo povoleno měnit nastavení řízení spotřeby. Bohužel jsem na to přišel až po vyzkoušení změny registrů a všeho možného...