» Poradna » Web a internet

Rychlý Internet na obci

dobrý den,Nevím jak začít, ale žiji na obci, která má nejrychlejí možné zapojení internetu 20/2. Potřeboval bych ale rychlejší kvůli práci, aspoň 100/20. Chtěl bych se zeptat, který poskytovatel internetu by byl schopen mi zavést rychlejší internet. Popřípadě co bych měl pro to udělat. Byl bych ochoten do toho i investovat, protože je to pro mě opravdu důležité.Volal jsme na O2, ale přes operátora toho moc nevyřeším. Stejně tak UPC, ti mi řekli, že do malých obcí kabely nevedou. Chtěl jsem se teda zeptat, jaké jsou možnosti, abych docílil rychlého internetu.Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Ono to není jenom o rychlosti, ale i o množství přenesených dat. Naši operátoři pomalu začínají "vylézat" se svými "novými" nabídkami.

Investovat... a kolik? Viděl jsem optické trasy věšené na lampy veřejného osvětlení, ale to bylo dočasné řešení, natrvalo to obec nepovolila a při rekonstrukci inženýrských sítí to pak dávali pod zem.Bez kopání to bude bezdrátový spoj, ale je nutná přímá viditelnost na místo kde má nějaký poskytovatel dostatečnou konektivitu. HW pro 10GHz (150MBit) nebo 17GHz (gigabit) bude stát desítky tisíc, které tak jako tak zaplatíš. Oslov místní firmy a hledej.

Bohužel, zapomeň na to. Rychlý internet prostě není všude a není nikde zaručeno, že ti ho bude někdo schopen dovést. Ber jako fakt, že kabel kvůli tobě nikdo do vesnice tahat nebude, takže jako jedinou šancí bych viděl oslovit třeba České Radiokomunikace a podobné subjekty, které mají hustou síť rádiových spojů a mohli by být schopni ti třeba i s několika retranslačními body přivést individuálně mikrovlnný spoj. Píšeš, že jsi ochoten zainvestovat, tak jen pro představu, počítej s tím, že zřizovací poplatek bude řádově statisíce a měsíční paušál řádu jednotek, spíš až desítek tisíc. Ještě to potřebuješ? ;)

U nas vo firme bol rieseny rovnaky problem. Bolo potrebne do SIX-u dotiahnut vlastnu optiku a oni nas pripojili. Gbitova linka za 6tis. To bolo pred 15 rokmi.

Taky jsem na vesnici, xDSL tu jede rychlostí 1-2Mbit a upload radši ani nezmiňuji, pak tu máme wifi, kde ten nejvyšší tarif jede 16/8, to je celkem použitelné. A pak mi tu valí LTE na telefonu 70/20, to už je celkem fajn. Jen je tam datový limit, tak to používám jen jako záložní připojení.

Teď mají Kyslíci nový tarif na fixní LTE. Je bez FUPu.

Ale je tam omezená rychlost 20/2 - právě kvůli tomu že to má být náhrada za nedostupné ADSL.Mimochodem TMobile má stejný tarif

Náhoda :)

A nešlo by to řešit pomocí RDP?Mít někde na rychlé síti počítač a méně kvalitní linku využívat pouze na tunel...

Určite áno ! Len treba najsť operátora ktorý zakope optický kábel k jeho domu. Len kto zaplatí tie 2-3 miliony za prácu.....