» Poradna » Počítačové sítě

Rychlost internetu

Dobry denAk sa na internet pripojim cez kabel, rychlost je 4 Mbit/s. Ak sa pripojim cez wifi router ASUS RT-G32, rychlost je len 2 Mbit/s. Skusal som aj pripojenie bez zabezpecenia. Teoreticka rychlost mojho routera je 54 Mbit/s (802.11g). Je nejako mozne dosiahnut rychlost 4 Mbit/s aj cez spominany wifi router? Alebo je naozaj tak priepastny rozdiel medzi teoretickou a skutocnou rychlostou?Za odpoved vopred dakujem.

Odpovědi na otázku

54Mbit router ide presne 54Mbitami, ani o bit menej, ci viac.Samozrejme 54Mbit balicky sa mozu po ceste stracat, takze ked sa spocita kolko balickov dorazilo neporusenych, tak rychlost bude upravena smerom nadol. Chybane balicky sa musia od fyzickej rychlosti odpocitat a zostane len skutocna rychlost, ktora je mensia.Komplikuje sa to este tym, ze wifi si rychlosti prepina. Ma ich viac ako LAN.

54 Mb/s je u géčkové WiFi opravdu jenom teorie. Záleží na struktuře dat a na případném rušení. U WiFi se více čeká, než se posílá. Pak je klidně i možné, že různé ochranné intervaly trvají třeba i 5x déle než samotné odeslání dat.Z tohoto pohledu je WiFi velmi neefektivní, ale nikdo zatím nic lepšího nevymyslel.

Na fyzickej vrstve to naozaj chodi takou rychlostou aku hlasi aplikacia (napr.54Mbps).To, ze uzivatel pri prenose nameria inu rychlost je zalezitostou fungovania na principe half-duplex a dalej chyb v prenose. Chybajuce ramce sa nemusia preniest po 1.opakovani ani po 2.opakovani, ale napriklad az po 6.opakovani, alebo aj nikdy. To vsetko znizuje prenosovu rychlost, ktoru vidi uzivatel.Inak aplikacia zobrazuje vzdy "vysielaciu" rychlost. Keby sa pozrel na rychlost, ktoru ukazuje AP, zistil by, ze to ukazuje napriklad 11Mbps, alebo aj menej.Na rychlosti 54Mbps sa ramec s 1500Byte data payload prenesie zhruba za 220 mikrosekund,pricom na rychlosti 6Mbps za 1300 mikrosekund. To je zhruba 6x pomalsie a to sposobi znizenie rychosti pre vsetky stanice, dokonca aj cudzie, ale pracujuce na rovnakom kanali.

Z principu to vždy poběží po kabelu rychleji jak přez wi-fi. Stejné rychlosti nelze dosáhnout.

na "54Mbps" 802.11g jsem dosáhl tak24Mbps.

Tak by mal fungovat aj moje wifi na routery, ale zial su to len 2Mbps. Ak sa na ten router pripojim cez kabel, je rychlost taka ak ma byt a to 4Mbps.

pozri ci nemas v konfiguracii zapnutu nejaku rezervaciu pasma. V menu by to malo byt nieco s prioritami, alebo tak podobne. Ked som to nastavil na Asus routri, tak som mal k dispozicii iba polovicu prenosoveho pasma.

A nemate to nahodou prepnute na 802.11b mod? g by totiz jelo rychleji (zhruba lehce pod 30Mbps), nenil-li nekde zavada, pripadne neni-li to skutecne extremne zarusene.

Mam zapnuty g mod. Skusal som aj manualne zakazat b mod, no nepomohlo. Zarusenie by tam nemalo byt. Skusal som mat wifi aj hned vedla notebooku. Signal ma maximalnu moznu kvalitu. "ping" test neukazla ziadne straty.

čo ukazuje inSSIDer?

Máme doma niekoľko NB , tablet, aj smatphony a cez WIFI som nikdy nedosiahol viac ako 50-60% schopnosti "cez kábel " do PC. S tým sa zmier.

Uplne suhalsim s tym, ze vykon prenosu cez wifi je mensie ako cez kabel. Ale podla technickej specifikacie standardu 802.11g by to malo ist teoreticky 54 Mbit/s a realne cca 20 Mbit/s. Este je tu moznost, ze ten router je chybny.

Podla technickej specifikacie wifi chipsetu je mozne dosiahnut v laboratornych podmienkach rychlost 35Mbps ak pocitac ukazuje 54Mbps. Tych 35Mbps je rychlost, od ktorej treba este odpocitat ine ako datove ramce a este aj z datovych sa nie vsetky pouzivaju na prenos dat. Ja som sa k tym 35Mbps priblizil za velkej namahy a dlheho laborovania a dosiahol som 31.5 Mbps pri nastaveni routra na skutocnych 11g only. N-kari by povedali nastavenie "na zelene louce".Uzivatelska rychlost pri takomto nastaveni bola 28Mbps, ktoru bolo mozne vidiet pomocou total commander.