» Poradna » Počítačové sítě

Rýchlosť internetu, latencia a NAT

Zdravím, zaujímalo by ma, či na rýchlosť internetu a odozvu (ping) má vplyv počet NAT-ov (prekladov sieťovej adresy) cez ktoré musí paket prejsť. Je rozdiel v rýchlosti alebo latencii, či paket prejde cez 10 zar. v režime BRIDGE alebo cez 10 zar. pričom bude 10-krát preloženy (10xNAT)?Je to len modelový teoretick príklad. Predpokladajme, že obe trasy paketu budú vo všetkých iných vlastnostiach úplne rovnaké. Rozumiem tomu, čo je NAT a nezauajíma ma vplyv na zaťaženie CPU atď. Ďakujem.

Odpovědi na otázku

Teoreticky predpokladajme, ze bridge nema NAT. Pokial by nejaky mal (a moze to tak aj byt), tak by to bol MAC NAT a cele trasa sa preskuma prvym paketom. Na dalsie pakety to nema vliv.

Etse doplnim:Pre akykolek NAT plati, ze vyssia latencia moze byt pre prvy paket. Ostatne pakety prechadzaju bez latencie aj za 10x NAT.

Coze? Tim chces rict, ze kazdy router dokaze vymenit zdrojovou a/nebo cilovou IP adresu v hlavice be meritelneho zpozdeni? To snad ne...

"bez"

To chces povedat, ze pre kazdy paket sa zostavuje nova trasa (ani nie tak nova ako zostavuje) ? To by sme sa nikam nedostali, ked by sme museli na telefone vytacat cislo znova a znova, ked by sme chceli povedat dalsie slovo.

Promin, neber to ve zlem, ale michas veci dohromady a navic to prirovnani s telefonem kulha na obe nohy. U telefonu (klasickehom ne VoIP) se pri vytaceni definuje trasa (circuit), ktera vydrzi po celou dobu hovoru (pokud ne, spojeni se prerusi). To u TCP/IP komunikace neplati, kazdy packet muze jit klidne "jinou stranou zemekoule" a vse bude vicemene v poradku (krome latence).Podstatne je, ze NAT jen velmi malo souvisi s routovanim, na ktere se odkazujes. NAT (tj. Network Address Translation) ve sve zakladni podobe dela jedinou vec - meni zdrojovou, nebo cilovou adresu v IP packetu (nebo obe zaroven). Na to potrebuje procesorovy cas a diky tomu ze zvysuje latence (malo, ale prece). Zaroven je NATu uplne jedno, jestli jde o prvni nebo desaty packet ve spojeni - tady zrejme narazis na stavove firewally, ktere rozlisuji mezi prvnim packetem ve spojeni a temi ostatnimi, kde je rozhodovani vyrazne zjednodusene. To ale s NATem souvisi jen tak, ze firewally maji casto NAT jako jednu z komponent.Proste, na TCP/IP se zadna "trasa" nesestavuje. Kazdy packet je pro ucely routovani (tj. "hledani trasy") jedinecny.

To, co si nepochopil je to, ze "zostavovanie" trasy som popisoval z pohladu NAT-u a nie z pohladu routovania. Jednoducho na celej trase sa vo vsetkych NAT-och nacvakaju prislusne zaznamy a tie drzia (urcitu dobu). Tym nehovorim, ze by si nemal pravdu v pripade routovania.

Nemáš úplnou pravdu, prvek provádějící NAT musí manipulovat s obsahem každého paketu, aby mohl dorazit do cíle. A proto vždy přidá zpoždění. Možná malé a přidá.

S tymto by sa dalo suhlasit. Prebieha update casoveho zaznamu pre kazdy paket v tabulke. Casove oneskorenie tam naozaj nejake bude. Tipoval by som, ze to bude v mikrosekundach.

Promin, ale NAT zadne "zaznamy" nedrzi. Je to mechanismus, kdy ze upravi cast hlavicky IP paketu a musi se tim padem znovu spocitat a upravit kontrolni soucet hlavicky.Patrne si to pletes s tabulkou TCP spojeni na firewallu.