Rozdělení disku bez UEFI

Dobrý den, obracím se na vás s tímto dotazem. Chci si pořídit externí 4TB HDD (box + 3,5“ disk) Mám Win 7, ale bohužel desku bez UEFI a tedy možnosti GPT. Chci ho tedy rozdělit oddíly 2x 2TB. A teď má otázka. Budu schopen toto rozdělení nějak udělat i na počítači bez UEFI, nebo ho musím rozdělit na počítači s UEFI na oddíly MBR. Předem moc díky.

Odpovědi na otázku

Řekl bych, že GPT na datovém disku se dá použít i na W7 i na PC bez UEFI (to se týká jen bootování).

Moc díky za odpověď.

GPT umí i starší systémy (Server 2003/XP) i když z nich nenabootují, bez GPT jde z disku použít jen 2TB (větší, ani další oddíl na MBR nevytvoříš).

A když ho rozdělím na ty 2x 2TB?

To, pokud vím, jde, ale jednak nevím, jak je to s bootováním a druhak, pokud je to pouze datový disk, tak je to doopravdy zbytečné, nic bys tím nezískal. Prostě bych udělal disk GPT a datový oddíl přes celý disk (i když, pravda, na GPT disku můžeš udělat velké množství primárních oddílů).

Aký je rozdiel medzi velkým množstvom primárnych a logických oddielov?

Více oddílů == více režijních dat == méně prostoru pro uživatelská data. Ač to není tak markantní, tak v CP/M odvozených os vznikne "diskově písmenkový" maglajs.

Ešte raz:GPT: možnosť mať veľa primárnych oddielovMBR: možnosť mať veľa logických oddielovTakže v čom je problém? Mal som pocit, že MBR má obmedzenie na 7 logických oddielov, ale nikdy sa mi to nechcelo testovať. Ak by to aj bola pravda, 8 oddielov hádam bežnému užívateľovi stačí (aj keby mal DOS, W7, W10, Ubuntu, /swap, HAIKU a datový oddiel)

MBR má limit 2TB, víc nejde použít/adresovat. Na 4TB disku uděláš max 2TB oddíl (nebo dva 1TB), ale další už nevytvoříš - správce disků místo zobrazuje, ale dokud disk nepřevedeš na GPT, tak nejde použít.

Přesně tak..

Jen ho udělej GPT....

Moc všem děkuji za odpovědi. Udělám ho tedy celý jako GPT. Ještě jednou díky

Dejte si ale pozor na SMR zápis, první indikace... 256MB cache...Dále si pořiďte rámeček s UASP, pak ten disk přes USB3 nebo 3.1gen2 posviští stejně rychle jako by byl zapojený do SATA. Pro mě byly nějaké disky rychlejší v rámečku než na řadiči v počítači.

Jeste me napdada, bude disk zapojovan jen do PC?

Ano, disk bude zapojován jen do PC.

V tom pripade OK, mel jsem na mysli i jina zazrizeni, napr. TV ktere si moc (vubec) s GPT nerozumi - i kdyz v takovem pripade bych navrhl jine reseni nez vlacet se s diskem.

Moc děkuji všem za odpovědi.