» Poradna » Počítačové sítě

Router

Dobrý den,koupil jsem router ASUS RT-N12+ Wireledd-N300 se 2 5dBi anténami, ovšem jsem zjistil, že má menší pokrytí než potřebuji. Chci ho jít vyměnit za vyhovující, ovšem nevím, na jaký paremetr se mám zaměřit (větší dosah). Říkal jsem si, že vezmu router s 3 5dBi anténami. Pomůže to ? Jakým parametrem se určuje dosah ?Předem děkuji za rasy, Jakub

Odpovědi na otázku

Obecně to můžeš zkusit :) jako první se podívej jestli router neumí víc "zarit" (některé to maji jako nastavení). Obecně a laicky čím víc dbi tím více výkonu (ne nutně signálu - to pořád bude víc záviset na lokálních podmínkách).Mrkni jestli nebude lepší řešení nějaký repeater (třeba do zásuvky) na dokryti potřebného místa.

Tak hold budeš muset kapánek přitlačit, vyndat nějaký ty prašule a koupit dražší kousek značky Asus.. Asus není rozhodně špatná volba. Nabídne ti AiCloud, VPN a FTP.. a možná i češtinu .. Mám levnější kousek a užívám VPN v naprosté pohodě.. K tomu je zapotřebí mít jen veřejnou IP adresu a je naprosto jedno, že není statická. Asus ti poskytne např. takovéto přihlašování: broukpytlik.asussomm.com..

Asus dělá sráče.

Vacsi dosah sa robi menej silnymi antenami. Porovnaj ake anteny ma Mikrotik a popytaj sa ako je na tom z dosahom prave ten Mikrotik.

Optimální řešení je pokrýt požadovaný prostor několika wifi access pointy. Čím více překážek (zdí, stropů, nábytku...), tím nevyzpytatelnější je chování wifi.

Záleží co chceš pokrýt. Jestli máš dům nebo větší byt s pořádnýma zdma, tak není ideální kupovat jeden výkonej router a z toho tahat wifi. Navíc čím víc výkonu, tím mnohdy horší signál, protože vygeneruješ víc odrazů a wifi si bude dávat delší pauzy.Ideálně mít router bez wifi / s nastavenou wifi jen na daný pokoj, a do každého pokoje nebo větší oblasti dát AP. Repeaterům do zásuvky se vyhni.

Nepočítej s tím, že bys výměnou jednoho routeru za jiný ve stejném místě dosáhl výrazně lepšího pokrytí. Toto se řeší pomocí více (alespoň dvou) zařízení propojených kabelem a umístěných dále od sebe, aby každé z nich dosáhlo na svoji stranu do nejvzdálenějšího místa, kde potřebuješ signál.

Tím, že dáš silnější antény může být efekt úplně opačný - podaří se ti prostor o to víc zarušit odrazy, takže to bude mít ještě horší pokrytí.Hledej routery se systémem antén MIMO. A ani to nemusí být externí mohutné antény. Další otázkou je, co pokrýváš. Jestli chceš šířit signál nahoru nebo dolů, pak to nepomůže.