» Poradna » Počítačové sítě

Router, nebo Bridge

Dobrý večer.U předchozího poskytovatele WiFi Internetu jsem měl na střeše providerův AP, z něj nastavené DHCP, za ním svůj WiFi router z AP připojený do WAN konektoru provozovaný v režimu router a na výstupu jsem měl také DHCP. Počítače, NAS, tiskárnu připojené UTP kabelem, mobily a tablety pres WiFi. Sdílení a přístupová práva nastavené dle mých potřeb domácího kutila.Můj nový WiFi poskytovatel Internetu mi nedoporučuje mít za sebou dvě zařízení v režimu DHCP. Radí mi abych svůj lokální router provozoval v režimu bridge. Můj router umí pracovat jako bridge. Nastavení si vygooglit umím. Rozdíl mezi bridgem a routerem chápu.https://cs.wikipedia.org/wiki/Bridgehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Routerpár článků jsem přečetl než jsem se zeptalhttp://www.zive.cz/poradna/domaci-sit-specif... http://pctuning.tyden.cz/hardware/site-a-internet/... http://www.zive.cz/poradna/rozdil-mezi-bridg... http://blog.dlink.com/the-difference-between-br... https://www.fatwallet.com/forums/technology/1038836/ Nerozumím proč není dobré mít za sebou dvě zařízeni v režimu DHCP. Co přinese a co vezme režim bridge oproti režimu routeru v mém zařízení mě a co mému poskytovateli Internetu?

Odpovědi na otázku

No a co si sa v tych odkazovanych dokumentoch nedocital, pretoze ja som po ich dokladnom prestudovani vsetko potrebne nasiel.

Mít za sebou dva (nebo více) NAT routerů s DHCP opravdu není ideální.Jednak je to zbytečné.Jednak každý takový router zbytečně brzdí provoz, hlavně zvyšuje ping (odezvu).Jednak taky to může dělat problémy s připojením - např. při hraní online her, ftp atd.A jednak si tím zbytečně komplikuješ situaci, pokud by ses chtěl z internetu připojovat domů např. na svůj NAS.A určitě by se našly i další důvody, na které jsem teď zapoměl

DHCP není problém, problém je spíš to že tam probíhá další NAT a další routování provozu. Tohle provozovat 2x je zcela zbytečné, jednak každé zpracování dat nějakou dobu trvá, takže to zbytečně brzdí provoz a druhak je to opruz nastavovat 2x (například port forward). A taky je možnost že něco nebude fungovat například "UDP hole punching" který se občas používá, aby se nemusel nastavovat port forward.Jediné co možná bude problém je to že poskytovatelův router nebudeš moci nastavovat. Takže když si budeš chtít změnit například adresy které dhcp přiděluje tak budeš muset zavolat poskytovateli.

A v neposlední řadě stabilita. Dvě zařízení za sebou = vyšší pravděpodobnost, že se jedno z nich zakousne (spíše se občas kousne tvůj domácí router, providerův bude nejspíš o třídu lepší).

Je to otazka preferenci. Vsechny komentare nade mnou jsou pravdive. Dva routery o nejakou tu milisekundu zpomali provoz, muze byt problem s "automatickym NATem", jak ho provozuji nektere programy. Na druhou stranu zase odstinis providera od provozu ve sve siti. Ja to konkretne takhle mam, nestojim o to, aby ISP videl, co se deje na me lokalni siti.Mimochodem, dva DHCP servery za sebou nicemu technicky nevadi, pokud "neobsluhuji" stejny sitovy subnet.

Myslel jsem si, že za bridgem bude moci ISP identifikovat má zařízení. Za routerem s NAT je nerozezná, jelikož uvidí jen ten router. Pokud si o několik milisekund zhorším PING mi nevadí. Pokud bude router v režimu router výpočetně zatížen o něco více než v režimu bridge mi také nevadí. I ten případně spotřebovaný Watt energie navíc mi nevadí platit. Externí IP nemám, kupodivu síťové hry nikdo v domácnosti nehraje...Nějakou doby nechám režim router, poté si vyzkouším nastavit režim bridge. Nakonec se k některé variantě přikloním. Podstané je, že ani jedno řešení ničemu nevadí. Děkuji všem za reakce.