» Poradna » Počítačové sítě

Router MikroTik

Dobrý den, prosím potřeboval bych poradit se zvláštním problémem mého routeru od společnosti MikroTik, který jsem dostal od poskytovatele internetu. Router do nedávná fungoval bezproblémově. Měl jsem k němu připojený HDD a nastavený FTP server, ale včera jsem router vypojil ze zásuvky kvůli úklidu a připojil zpět. Bohužel, po připojení zpět do zásuvky jsem zapnul svůj notebook a zjistil že můj FTP server nefunguje, což mi přišlo divné, zkusil jsem router restartovat ale nepomohlo to. Poté jsem se zkusil připojit do nastavení routeru pomocí Wi-Fi připojení, ale po zadání IP routeru se mi zobrazilo že stránka neexistuje, tak jsem zkusil přes kabel, ale problém se opakoval. Zkoušel jsem i notebook přítelkyně a telefon, problém byl stejný. Co je ale divné, že internet stále funguje, pouze se nemohu dostat do nastavení routeru a FTP.

Odpovědi na otázku

EDIT. :Zapoměl jsem napsat, jedná se o tento model:Mikrotik hAP ac lite. Vice zde: https://catr.cz/sluzby/routery

Už jsem se setkal vícekrát u různých routerů s tím, že odpojení routeru ze zásuvky způsobilo buď reset do továrního nastavení nebo částečné znefunkčnění, např. zrovna že přestalo fungovat webové rozhraní. Takže v první řadě zkus přes příkazový řádek vyvolat IPCONFIG a přečíst tam výchozí bránu, jestli opravdu odpovídá IP adrese, kterou zadáváš do prohlížeče, když se pokoušíš dostat do administrace routeru. Pokud je ta IP stejná a do administrace se pořád nedostaneš, tak jedině zkusit reset routeru (tlačítkem) a pokud ani potom, tak bohužel odešel, s tím jsem se taky setkal. Routery jsou dost náchylné na odpojování napájení, protože tam běží operační systém a router si občas zapisuje něco do paměti a když k odpojení napájení dojde v nevhodnou chvíli během zápisu, může ve výjimečných případech k umrtvení nebo resetu nastavení.

Tak máte pravdu, přes ipconfig je ip adresa stejná. Moc děkuji za radu, určitě bude shozené webové rozhraní.

Nejspíš je celá konfigurace v defaultu, takže jeho webkonfig najdeš na adrese výchozí brány - připoj se přez kabel a nech načíst IP z DHCP

Ano, zdůrazňuji, přes KABEL.

Myslíš, že na reset Mikrotiku bude stačit jen pouhé stisknutí resetovacího tlačítka?

Taky se mi to stalo. Stačí občas kouknout na stránky miktotik.com na changelog jednotlivých verzí firmwaru. Náhlou ztrátu konfigurace tam občas řeší (je celkem jedno, jestli po výpadku napájení nebo z jiných příčin), poslední takovou chybu opravili tuším před 2 měsíci.Pro jistotu mi ještě celá síť visí na UPS.

Ještě než ho budete resetovat, zkuste se k němu připojit přes Winbox, který stáhnete třeba https://mikrotik.com/download. Adresa Vašeho routeru by měla být 192.168.88.1. Každopádně nastavení MikroTiku je trochu komplikovanější než u většiny ostatních výrobců a pokud se v Router OS moc neorientujete, možná bych zkusil zavolat na podporu Vašeho poskytovatele. Dost často se na router dokáží dostat i zvenku a pro technika to bude otázka pár kliků...

Adresa toho routeru bude skoro urcite jina. Kazdopadne WinBox nabizi pripojeni pres MAC adresu, ktere bude fungovat urcite.

A doporučuji se připojovat přes kabel. (Přes nenakonfigurovanou wifi by to bylo předem odsouzeno k nezdaru.)

Jo a MAC-adresy pro LAN porty jsou na výrovním štítku na spodní straně Mikrotika. Předpokládám, že budeš muset použít tu druhou v pořadí (ETHER1 bude nejspíš WAN port a ETHER2 bude Master pro Ether3 až 5, tak je to alespoň defaultně)

MAC adresy funguji jenom v lokalni siti, takze je dost nepravdepodobne, ze by videl vic nez jednu

Dobrý den, moc děkuji za radu zkusil jsem prográmek winbox a do routeru jsem se dostat, jen bych teď potřeboval poradit jak dal abych nahodil zpět webové rozhraní a vše fungovalo jako kdysi. Mohl by jste mi s tím prosím poradit? Děkuji

Nechcete nejdřív zjistit, co se stalo, než se začnete pouštět do opravy něčeho, u čeho ani nevíte, proč nefunguje?Jinak je to v IP/Services.

Děkuji OPRAVENO.- dle mě jak jsem router odpojil z napájení, tak se konfigurace restartovala a proto nastal problém. Nyjí je vše zas funkční.

Takže máte Mikrotik v defaultu, akorát s povoleným webovým rozhraním?No tak to přeju hodně štěstí...