» Poradna » Ostatní

Regulace otáček třífázového motoru

Zdravím. Potřeboval bych něco na plynulou regulaci otáček u třífázového motoru. Víte o něčem, máte něco vyzkoušené, apod.?

Odpovědi na otázku

Snad jen frekvenční měnič.

je frekvenční měnič jediná možnost? i kdybych to nechtěl plynule?

Jednoduchý způsob regulace používali komedianti ( lunapark ) vodivá nádrž rozdělena do tří izolovaných komor,naplněna vodou s obsahem kuchyňské soli ,to byl jeden pól druhý pól byly měděné segmenty,které obsluha ponořovala do nádrže pomocí špagátu.Řídili se tím spolehlivě otáčky kolotoče.Dnes by to asi ale neprošlo přes kontroly revizních techniků.

Vyzkoušenej mám hlavně Altivar, je vcelku spolehlivej. Jakékoli řízení skluzem nestojí za nic, otáčky jsou hodně závislé na zatížení, motor je "měkký", i když se to dříve používalo, hlavně při řízení ventilátorů- přepínáním odboček transformátoru, později tyristorová regulace. Navíc motory dost odcházely a přehřívaly se. Charakteristika jde kompenzovat zpětnou vazbou, ale to už vyjde levněji ten frekvenční měnič- na Aukru se občas objeví "čorka"za pár korun, ale chce to os. odběr a vyzkoušet...

Frekvenční měnič je v tomto případě nejlepší ( technické ) řešení.

Pouvažujte, jestli pro vaše účely opravdu potřebujete třífázový motor, protože jak již zde uvedli přede mnou - jediný spolehlivý, a bezpečný způsob jak plynule regulovat otáčky je třífázový frekvenční měnič, což není zrovna nejlevnější řešení.

Pro dvě, nebo max. tři stabilní rychlosti lze použít přepínání počtu pólů, ale to je spíš teorie. Takže frekvenční měnič je nejlepší, i když ne zrovna nejlevnější řešení. Další možnost je variátorová převodovka, dříve používaná v autech holandské firmy DAF.

Jasně, tato převodovka by mohla být v určitých případech také řešením, ovšem netuším, jestli by nějaký spolehlivý kousek nedosahoval ceny frekvenčního měniče, nějak se v tom neorientuji. Záleží opravdu na způsobu využití motoru. Ale šikovný kutil by si mohl něco takového vyrobit i doma, narozdíl od f.měniče.

Co to znamená "není zrovna nejlevnější řešení"?
Tazatel neuvedl, k čemu to potřebuje a jaký výkon chce regulovat.
Ale třeba tady ty ceny nejsou tak nedostupné:
http://www.zbozi.cz/items/...

Jenže s výkonem cena rychle stoupá, na 120 W je většinou lepší DC-motorek.

Jistě že záleží, jaký výkon chce regulovat, ale ty nejlevnější měniče jsou zaručeně pouze jednofázové.

Jednofázové frekvenční měniče jsou prakticky to nejdražší, co existuje. U výkonu do 1 kW se těžko dostanete pod Kč 15 000,-.

Možná by mohl autor prozradit něco konkrétnějšího-3fáz. motory se používají od 100W do několika MW. Někde by se dal použít i řemenový variátor-ale kusová výroba bude dražší než měnič. Dříve se používalo tzv. Leonardovo soustrojí- motor,dynamo, budič-SS-motor, synchr. generátor, budič- ale dneska je to morálně zastaralé řešení, protože frekv. měnič je mnohonásobně levnější a má větší účinnost....

jj, a taky větší možnosti. (Siemensy Micromastery, Masterdrives motioncontrol, Sinamics...) umožňují pohodlně volit mezi frekvenčním řízení (regulace otáček), otáčkovým řízení, momentovým řízením...
Jinak nějaký starší Micromaster kolem 1kW se dnes dá pořídit do asi 10 tisíc (i když k tomu je vhodné použít filtr na přívod a tlumivku na výstup měniče, dalších pár tisíc), tazatel by opravdu mohl uvést podrobnosti.

Regulace vysla v nekterem ze starsich cisel cerveneho Amaterskeho Radia. Hledej.

zdravím, narazil jsem také na soft starter. nemáte s tím někdo zkušenost?

mam motor simens prirubovy 1400ot. jak ubrat otacky motoru na 700 ot. motor je na 380volt jestli mate nejakou radu predem dekuji.