» Poradna » Windows (a jiné OS)

Reaktivace licence OS na jiné desce - zákony

Zdravím, Několikrát se tady už řešil přeprodej OEM licence. Jak už zde i jinde bylo potvrzeno, tak takový prodej i aktivace licence je zcela legální, jelikož EU zákony jsou nadřazené podmínkám Microsoftu. Bylo potvrzené i to, že OEM licence jde reaktivovat 2-3x.(Kdo se tady bude hádat, že to není možné, tak si prosím něco zjistit. Tohle tady vůbec nebudeme řešit, je to prostě tak)A teď bych měl dotaz, jak to je s případnou výměnou základní desky. V tomhle případě je třeba reaktivace na nové desce se kterou nebývá většinou žádný problém. Ale je takto aktivovaný systém legální? Svým způsobem OEM licenci nepoužívám na 2 počítačích zároveň, používám licenci, kterou jsem si já sám zaplatil a jsem jejím majitelem. Rozum mi říká, že pokud licenci mohu bez problémů někomu jinému prodat, tak bych měl bez problémů licenci nainstalovat i na jiný svůj PC. Podmínkou je to, že na starém PC musí být instalace smazána. Nejde mi o legálnost ani o hádky, spíš by mě jen zajímalo jak to vlastně s tím zákonem je v této situaci.

Odpovědi na otázku

Microsoft vyhovie iba pri zmene dosky s rovnakým CPU

Nebo stačí říct že odešla deska a místo shánění desky která se nevyrábí jsi přešel na Skylake

šalamúnske riešenie v zmysle aplikácie zákonných noriem v štátoch U.S.A. a EÚ. V EÚ v prípade prenositeľnosti "neprenositeľnej" OEM verzie Windowsu zákony neporušuješ nainštalovaním na licenciou neošetrené, cudzie ID HW. Tomu sa hovorí ; "Ak sa stretnú traja právnici majú na vec štyri rozdielne názory". V tejto konkrétnej veci OEM Windows zatiaľ v EÚ nikoho právoplatne neodsúdili, čo je jediná pozitívna správa.

Dnešní OEM operační systémy Windows se vážou se základní deskou. To znamená, že klíč, který prvně použiješ se uloží do biosu tím pádem můžeš opakovaně klíč používat např. k reinstalaci Windows. Pokud ti odejde základní deska nebo je plánovaná její výměna tak klíč už nelze použít, protože klíč už byl použit na staré desce. Zjednodušeně, OEM verze je určena pouze pro výrobce hardwaru a dává se rovnou s novým PC nebo Notebookem. To je taky důvod proč si to mohou koupit obyčejní lidé jelikož si doma staví PC kde kdo. To proto se jí říká "nepřenositelná", protože se její klíč lze použít pouze jednou. Reaktivace toho dle klíče lze pouze zkontaktování podpory Microsoftu.

Tolik pitomostí v jednom odstavci. Takže:1) Jak se mi při instalaci Windows uloží jeho číslo do BIOSu (vynechám drobnost, že dnes už počítače nemají BIOS, ale firmware UEFI)?2) OEM verze je určena pro výrobce hardwaru? Odkdy?3) Co je to patvar obyčejní lidé? Jak vypadají neobyčejní lidé? Myslíš „lepší život pro obyčejné lidi“ od soudruha Paroubka?4) Klíč lze použít jenom jednou? To si „obyčejní lidé“ pak nemůžou přeinstalovat Windows?

Přes nástroje 3-tích stran de vydolovat product key a ten lze použít i na jiné desce, jestli je to legální netvrdím, ale funguje to (jednoduchý skriptík do kterého lze nakouknout aby v tom nebyla nějaká čertovina https://wintip.cz/513-jak-zjistit-product-k... ), i když narazil jsem už na případ kde mi vypsal samé 0 a nešlo to.

No on mi hlavně stále nikdo neodpověděl na mou otázku co se týče zákonů při výměně té základovky :D

Tam je to co clovek, to nazor :) Ked prisli prve XP (davna to historia), tak pri vymene dosky chceli zaslat kopiu servisneho protokolu, kde bolo napisane, ze prebehla vymena dosky. Vtedy bolo mozne aktivovat aj na novej doske. Neskor to uz tak strikne neriesili a bolo mozne aktivovat aj bez zasielania dokladu (teda MS oficialne povolil zmenu dosky). ale teraz 99% novych pc je uz s windowsom, kluc je ulozeny v UEFI, takze aktivovat nie je potrebne. Ale stale by malo platit, ze OEM je platna len na prvom nainstalovanom pc - to, ze sa da aktivovat na viacerych neznamena, ze je to legalne.

este doplnim, to co chces ty plati pre krabicove verzie. Ten si mozes prenasat na novy pc, ale vzdy moze byt nainstalovany len na 1 pocitaci.

Odpovedal si si sam v uvode. Takze takyto system z pohladu prava v EU nie je nelegalny. Ako fyzicka osoba si vlasnikom licencie na jeden PC a pouzivas tento stale len na jednom PC.

1. Ty "zákony EU", na které se odvoláváš (výnos soudního dvora), se týkají zcela jiného typu licencí. Dovolávají se jich rozumbradové, kteří netuší, která bije, nebo záměrně lžou, aby zakryli svoje čachry (prodejci na Aukru a spol).2. Ano, OEM lze aktivovat několikrát, ale to, že to technicky je možné neznamená, že to neodporuje licenčním podmínkám3. Souhlas s omezením použití na jednu desku jsi dal tím, že sis koupil zlevněnou (OEM) licenci, tak se nedovolávej práv, která bys měl s plnohodnotnou krabicovou licencí.4. Jak už bylo napsáno výše, jediné, co se dá říct je, že zatím za čachry s OEM licencemi ještě nikoho neodsoudili.

- "omezením použití na jednu desku jsi dal tím, že sis koupil zlevněnou (OEM) licenci," -Když mi odejde deska a koupím si novou, tak je to stále jen jedna deska.Když z jiného duvodu vyměním desku (výkon, nový procesor a.p), starou prodám, tak jsem stále vlasníkem jedné desky.

To se pleteš, nikdo nedokázal, že existuje právo přeprodávat OEM licence. OEM licenci dostáváš nebo kupuješ vědomě s tím, že je nedílnou součástí počítače a za to ti ji MS prodá celkem výrazně zlevněnou. Přeprodávat si můžeš krabicové licence za plnou cenu. MS původně bránil přeprodeji i pravicových verzí, což nemá logiku a je to neobhajitelné a proto ten zásah EU. Ale OEM licencí se to netýká, tam stále platí jedna licence = jeden počítač a tečka. Logicky kdyby se daly přeprodávat (nebo přenášet mezi vlastními PC) i OEM licence, tak by smysl OEM úplně zmizel, byla by to stejná licence, jako krabicová a MS by samozřejmě už neměl žádný důvod dávat OEM licence levněji, než krabicové. Tak tady nešiř nesmysly, ještě jim někdo uvěří ;)

Pokud je licence OEM nedílnou součástí počítače, proč se prodává běžně samostatně?OT: To je jako kdyby po tobě někdo vyžadoval, že se nesmíš vyprazdňovat směrem k Mekce, Vatikánu, Washingtonu, Moskvě nebo Bruselu, protože si to nějakej senilní potentát usmyslel, že by to mohlo urážet něčí víru. Ať žije nadřazenost práva EU nad různými paskvily říkající si EULA a náboženské zákony.

OEM mozu nakupovat len ti, ktori skladaju pocitace, a aj to len na jednej fakture s hw. To, ze eshopy umoznuju predat hocikomu, to je ich problem. OT: to je dost blbe prirovnanie, pretoze krabicova verzia umoznuje predaj a presun na iny pocitac. Mas na vyber: krabicova s tym, ze s nou mozes cokolvek, alebo lacnejsia OEM, ktoru mozes nainstalovat len na 1 pocitac. To je podobne, ako sa napr. davalo k vypalovackam cdcko s nerom, ktore ale fungovalo len s tou konkretnou vypalovackou. Zaroven, ale bola moznost si kupil plnu verziu, ktora fungovala s hocijakym modelom.

Podla mna zalezi na tom, ake su zakony momentalne v danej krajine.To, ze MS napise "samostatne neprodejne" je jedna vec a druha vec je zakon, ktory musi byt nad Microsoftom v tomto pripade.Asi by to chcelo nazor nejakeho pravnika, co sa tymto zaobera.Najde sa tu taky clovek?

Myslím si, že i právník by se zarazil.....

Přesně tak.

Ano.

Opravdu neexistuje žádné nařízení EU, které by umožnilo přeprodávat OEM licence. A znovu zdůrazňuji to OEM!!! Samostatné licence na hry, operační systémy i jakýkoliv jiný software přeprodávat na základě nařízení EU lze, ale OEM ne.

Takže podle tebe teda všechny weby i média lžou? Několikrát se tady řešilo a několikrát se hodně lidí shodnulo, že OEM licence prodat jde a najednou podle tebe nejde? Nějak se mi nezdá, aby i oficiální velké eshopy i kamenné prodejny (ano i tam už jsem to viděl) to jen tak prodávaly pokud by to bylo protizákonné. Pochybuju, že by si to někdo vzal jen tak na triko. A to ani nemluvím o spoustě firem, které takové licence nakupují a aktivují si tím své stroje.

Ano, lžou, protože se jim to hodí do krámu. Ukaž mi velký e-shop, který přeprodává použité OEM licence a najdi mi vyjádření EU, že to lze legálně dělat ;) Ne, nejde.

Pokial si dobre pamatam, tak sa to salilo tak, ze si clovek kupil napriklad Mysku, pretoze OEM sa viazalo na hardver a dalo sa predat iba s hardverom a nebolo presne specifikovane s akym hardverom.

To bych se divil, kdyby to nebylo ošetřené. Pokud si pamatuju, tak bylo celkem jasně specifikováno, že to musí být základní komponenty k sestavení funkčního PC. Druhá věc je, že spousta prodejců ti je ochotno OEM licenci prodat i samostatně, ale to že ti ji prodají vůbec neznamená, že bude potom provozována legálně.

Pravda. Aktivovat to pojde. Vsetko bude fungovat, ale legalne to rozhodne nebude.

No zatím jsi sám proti všem za dobu co se to tady několikrát řešilo. Vzhledem k tomu, že samotnému Microsoftu je to úplně jedno a nikdy to řešit nebude, tak to vlastně ani nikdy nezjistíme. Běžnému uživateli stačí, že mu to napíše pozitivní zprávu o aktivaci a v tu ránu ho to přestává zajímat. A vzhledem k tomu, že samotný Microsoft povoluje jednu OEM licenci několikrát aktivovat, tak s tím asi taky žádný větší problém nemá

Běžnému ovčanovi je to jedno a nikdo se po něm vozit nebude. Do firmy bych to ale neriskoval. Nová deska, nová OEM licence (pokud se nejedná o záruční opravu/výměnu).

Tak o pár firmách, kteří mají druhotné licence už vím a zatím žádný problém neměly a to tam byla i kontrola. Každopádně pro mě je prioritní několik článků, kde se tohle řešilo. Jak na lupě, tak kdysi na zive.cz, tak na několika právnických webů, kde se přímo OEM licence řešily a všichni se shodli na tom, že prodej OEM licence je v EU legální. Chce mi tady snad někdo říct, že takový web lupa.cz nebo zive.cz bude mít tržbu z toho, když takovou věc prohlásí? :D

Bejvávalo to někdy v začátcích XP. Ale už od příchodu W7 platí pět komponent - MB, CPU, RAM, disk a bedna se zdrojem.

Moze byt, ja si pamatam este casy, ked sa predavalo XP :) diky za info.

Ukaž mi jediný právní rozsudek v bývalém EHS (dnešním Evropském hospodářském prostoru kde platí jednotný trh a zákony) kde by kohokoliv odsoudili za používání nebo přeprodej licencí OEM.https://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3%BD_hospod...

Prodává se samostatně, ale výhradně s komponenty k sestavení jednoho konkrétního počítače. Licence windows OEM je totéž, jako firmware v jakémkoliv zařízení. Taky nemáš právo přeprodávat firmware třeba ze Smart TV nebo z moderní automatické pračky. O tom to je. Dostaneš to levně, ale je to určeno pouze pro toto jedno zařízení, tečka. OEM se přeprodávat nesmí a nařízení EU s tím nemá nic společného.

Argumentješ tímto způsobem: https://youtu.be/chCMlDlbecYNení nijak přizpůsobený pro dané zařízení, je to generická věc, co bude fungovat na různých počítačích, tudíž nemůže být posuzovaný jako firmware. OEM je levnější hlavně proto, že k němu Microsoft neposkytuje podporu, ale má ji poskytovat ten, co sestavil dané zařízení.

Tiez ma zaujima, ci prenos(nemyslim teraz nasledny predaj) OEM licencie Windows su z pohladu zakona OK.Samozrejme vsetci musime akceptovat EULA Microsoftu, ale zakon by mal stat predsa nad tym, nie?

Můžeš to vyřešit tak, že prodáš nějakému členovi rodiny licenci za 1 korunu a ten ji následně aktivuje :D Z právního hlediska by to prošlo.

Akceptovat EULA Microsoftu nemusíš...jen pak Widle nenainstaluješ to já mám W7 přenositelné a upgrade na W10 mi z nich udělalo OEM licenci. ale je pravda, že až budu upgradovat desku...tak je můžu použít znovu, ale jen jako 7...a samozřejmě bez možnosti upgradu na 10ky, protože ten skončil tak stejně nakonec budu muset kupovat další W10.

Tak samozrejme, ze ked nechces instalovat Woknous tak EULA akceptovat nemusis, to je snad jasne. Nebavme sa ako dementi.

Já to nemyslel zle...jen jsem poukázal na smluvní vztah dvou subjektů...kde si mohou domluvit podmínky ve velmi široké škále. Když s tím souhlasím...tak mám asi smůlu a musím dodržet to co je ve smlouvě uvedeno....nic víc nic míň

Spíše by mě zajímalo, kolik lidí odstoupilo od smlouvy po tom, co Microsoft změnil EULA. Tak, jako to dělá každý rok.A hlavně - jak by to řešil obchod?„Dobrý den, loni v září jsem ve vašem obchodu koupil Windows 10, minulý týden změnili části EULA, které neošetřuje právo EU a já s nimi nesouhlasím. Chtěl bych odstoupit od smlouvy.“Úplně vidím ty protažený ksichty prodavače v obchodu.

Nová EULA sa vždy potvrdzuje pri prechode na novší Service Pack. Napr. pri Win7 SP1, Win 10 Threshold na Redstone sa pred inštaláciou potvrdzovala EULA.

Ano a mě by zajímalo, kolik lidí (pardon, aktivistů) toho práva využilo.

OZ: § 2085(1) Jako koupě movité věci se posoudí každá koupě, jejímž předmětem není nemovitá věc, jakož i koupě součásti nemovité věci, má-li kupující podle smlouvy nabýt součást po oddělení jako věc movitou. Za kupní smlouvu se vždy považuje smlouva o dodání spotřebního zboží, které je nutné sestavit nebo vytvořit.=>Prodávat si OEM instalačky a instalovat můžete jak chcete.....§ 2095Prodávající odevzdá kupujícímu předmět koupě v ujednaném množství, jakosti a provedení. Nejsou-li jakost a provedení ujednány, plní prodávající v jakosti a provedení vhodných pro účel patrný ze smlouvy; jinak pro účel obvyklý.=>MS je zavázán aktivovat instalačku jen na jednom PC, pokud ti ji aktivuje po výměně PC, je to jen jeho dobrota, nebo blbost. Ty žádný zákon neporušuješ.

Pokud vím, tak je tam někde nějaké pravidlo, že OEM licence musí jít reaktivovat alespoň 1-2x. Proto v 99% případů nebývá problém OEM licenci znova aktivovat na jiném PC.

Pravidel je na světě plno, každý jedinec má dokonce svoje. Ale pokud není při koupi dohodnuto, nebo není u produktu přislíbená daná vlastnost, tak druhá strana není odpovědna za případnou neexistenci dané vlastnosti. (rozuměj: schopnost aktivovat se vícekrát)

1) takové pravidlo neexistuje, může a nemusí. Záleží na vůli tvůrce software, jestli to umožní.2) OEM licence = jeden počítač, tečka. To že to většinou jde aktivovat, je irelevantní, protože legální to stejně není. Technická možnost opakovaného aktivace je jedna věc a jestli je takové použití legální, je zase jiná věc.

no neviem, ja to chapem tak, ze si sice moze kupit samostatne komponenty a oem licenciu, ale ak ju raz aktivujes na tom poskladanom pocitaci, tak samostatne sa neda predat. jedine spolu s pocitacom, kedze sa po aktivacii berie ako jeden celok a teda neoddelitelna sucast pocitaca.

Je to tak, že při aktivaci Windows odklepáváte souhlas s licenčními podmínkami. Jinak Windows nelze nainstalovat (leda hacklé a to je jiná kapitola, to je krádež rovnou a ještě další dle autorského zákona). A v licenčních podmínkách (se kterými jste souhlasil) je pro OEM definováno, že OEM licence je vázaná na hardware s kterým byla zakoupená, je nepřenosná a že dokladem o vlastnictví je nákupní doklad.Takže: ano, Windows někde koupené či ukradené půjdou aktivovat (většinou) a budou plně funkční. Pokud se ovšem budeme bavit o právní legalitě, tak nebudete mít nákupní doklad svázaný s hardware a z právního hlediska jde o nelegální licenci ( resp. soudní znalec zkoumající věc si od Vás ten nákupní doklad vyžádá, protože nemá na základě čeho jiného rozhodnout o legalitě a protože nákupní doklad vázající se k danému hardware a Windows nemáte a tedy mu ho nemůžete poskytnout, tak hodnocení skončí konstatováním, že nelze legalitu prokázat a proto je nutno instalaci považovat za nelegální. Viz příslušná ustanovení MS PUR a autorského zákona). Howgh.

Pokud odsouhlasíš smlouvu, které je v rozporu s platným právním řádem dané země/hospodářského prostoru, jsou tyto pasáže neplatné a nelze na ně uplatňovat právní nárok.

Jak řekl Honza... Podmínky a ustanovení Microsoftu jsou pod zákony České republiky a Evropské Unie. A ty tvrdí opak

Tak sa choď súdiť do Kalifornie. Microsoft si vyhradzuje právo na súd presne stanovenej krajine podľa EULA

Prodám ti halal/košér jitrnici v českým obchodu a přidám k ní EULA, že ho nesmíš jíst levou rukou, protože to uráží proroka Mohhameda/Mojžíše. A pokud to porušíš, tak tě salafisté/chasidé ukamenují u Zdi nářků. Teď mi prosím vysvětli, jak je to vymahatelné. Ona je to totiž stejná kravina jako EULA ve Windows.

Nemáte pravdu. V MS EULA a MS PUR není nic, co by bylo v přímém rozporu s právem ČR nebo EU. (pokud víte, že je, tak prosím o příslušný judikát, já nic takového nenašel, jenom kecy a žvásty.)Vy jste to při instalaci odsouhlasil, takže je to platné. (můžete to přece neodsouhlasit a nepoužívat Windows, lze si tam dát i jiné verze Windows i jiný OS, máte na výběr). V té smlouvě je i popis, jaké je omezení OEM (a tedy proč je OEM levné) a pokud s tím omezením nesouhlasíte, můžete si koupit krabicovou verzi, která ta omezení nemá. Nebo jiný OS.Vaše idea, že si koupíte omezený produkt, odsouhlasíte smlouvu a chcete jej používat v režimu produktu neomezeného - který je také na trhu, ale Vám se jej nechce platit - nemá žádnou právní oporu, prostě je to podvod, nic víc. Příklad s halal jitrnicí je hloupý, ale v pořádku, pokud si jí zákazník budeza podmínek smlouvy chtít, koupí ji a bude seznámen s smlouvou o použití a odsouhlasí jí, tak se podle ní má chovat. Jinak si jí nemusí kupovat a může si koupit jinou halal jitrnici u vedlejšího stánku s jinými podmínkami užití. Nebo si ji také třeba může udělat sám, takovou jakou chce - viz třeba linuxíky. Proč máte pocit, že se smlouvy nemají dodržovat a proč chcete už dopředu jednat proti logice uživatelských smluv a maskujete to jakýmisi trapnými a právně nesmyslnými výmluvami ?